جام جم/ گزارشی از مجموعه مستند «روستاهای موفق» که به زودی از شبکه یک پخش خواهد شد.
سال هاست به دلیل مشکلات اقتصادی و عمدتا به خاطر بیکاری روستاییان و ساکنان شهرهای کوچک شاهد مهاجرت جوانان به شهرهای بزرگ از جمله تهران هستیم. اما در این میان روستاهایی هستند که آمار بیکاری شان در سطح پایینی قرار دارد و به نوعی مهاجرت معکوس با این روستاها تعریف می شود.به تعبیری خودشان تولید کننده و حتی صادر کننده هستند،از این رو در زمره روستاهای موفق قرار می گیرند.محسن تربیت دوست، تهیه کنندگی مجموعه ای با عنوان «روستاهای موفق» را به عهده گرفته که به زودی از شبکه یک پخش خواهد شد. در این مجموعه با تعدادی از روستاها آشنا می شویم که افراد توانسته اند ایجاد شغل کرده و از مهاجرت عده ای به شهرها جلوگیری کنند. بنابراین درباره کم و کیف کار با تهیه کننده صحبت کرده ایم که به نکات مهمی در این باره اشاره کرد. پس با ما همراه باشید:

 ایده اصلی برنامه از کجا و چگونه شکل گرفت؟
 یکی از سیاست های گروه اقتصاد شبکه یک همین موضوع است که در زمینه مهاجرت معکوس و ایجاد اشتغال در روستاها کارهایی را تولید کند. بنابراین همین سیاست ها باعث می شود در این راستا فکر کرده و برنامه طراحی کنیم. ایده اصلی این مجموعه نیز به همین ترتیب شکل گرفت.

 هدف شما از ساخت این مجموعه چه بود؟
 هدفمان این بود که از خوبی ها بگوییم و منفی ها را برجسته نکنیم. البته مثبت گویی شاید کار آسانی نباشد،اما می توان با مثبت اندیشی و مثبت گویی، خوبی و انگیزه را ایجاد کرد.ما نیز قصد داریم با ساخت این مجموعه مستند انگیزه را در جوانان روستایی ایجاد کنیم که برای کار به شهرها مهاجرت نکنند.

 هم اکنون این مجموعه در چه مرحله ای قرار دارد؟
 مدتی است پیش تولید آن آغاز شده و روستاها را نیز برای تصویربرداری شناسایی کرده ایم و به زودی وارد تولید خواهیم شد تا پیش از پاییز کار روی آنتن برود.

 فکر می کنم کرونا روی کار شما هم تاثیر گذاشته و به همین دلیل تصویربرداری را هنوز آغاز نکرده اید.
 به هر حال به خاطر این که فضای جامعه ملتهب است و کرونا همه چیز را تحت تاثیر قرار داده، فعلا امکان سفر به این نقاط نیست. البته پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنیم،اما منتظریم شرایط کمی بهتر شود تا بتوانیم تولید را آغاز کنیم. گرچه نقاطی را که برای تصویربرداری انتخاب کرده ایم،جزو مناطق قرمز محسوب نمی شود، اما به هر حال باید رعایت کرده و از سفر به این مناطق خودداری کنیم.

مجموعه مستند «روستاهای موفق» در چند قسمت طراحی شده؟
 فصل اول آن ۲۰ قسمت است که ۲۰ روستای شاخص را شناسایی کرده ایم و به زودی فیلمبرداری را در آن روستاها آغاز خواهیم کرد.

 منطقه خاصی را برای تولید در نظر گرفتید یا این مجموعه متعلق به همه جای ایران است؟
 تلاش کردیم روستاهایی را از همه نقاط ایران انتخاب کنیم که در کسب و کار جزو روستاهای موفق هستند.

 دقیقا روستاهای موردنظر شما از چه نظر باید موفق باشند که سوژه مجموعه تان قرار بگیرند؟
 روستاهایی که در کسب و کار موفق باشند و به نوعی کسی در آنجا بیکار نباشد. ضمن این که گردش مالی در این روستاها زبانزد باشد و حتی روستاهایی که تولید و صادرات داشته باشند، مورد نظر ماست. در این میان روستاهایی هم هستند که بخش اعظمی از مردم آن مشغول کار هستند و تعداد بیکاران آن قدر محسوس نیست. مثالی در این باره برایتان می زنم. ما فردی روستایی را می شناختیم که در تهران در یک کارگاه تولیدی لباس کار می کرد،اما بعد از مدتی به روستای خودش برگشته و در خانه خودش چند چرخ خیاطی خریده و همین کار را در آنجا انجام داده. عده ای هم به همین دلیل به روستای خود برگشته اند و همین کار را انجام می دهند. یعنی به نوعی در روستای شان ایجاد اشتغال کرده اند و به قدری توانسته اند در این زمینه موفق باشند که نیروی کار کم داشتند و از روستاهای اطراف برای کار به آنجا می روند و همین باعث مهاجرت معکوس می شود.

 همین موضوع باعث می شود تا روستاییان از زندگی در شهرها و مشکلاتی که برایشان به همراه دارد، منصرف شوند.
 بله و در کنار خانواده های شان زندگی و کار می کنند و به خاطر کار از آنها دور نمی شوند. به این ترتیب از هزینه های سرسام آور زندگی در شهر هم پرهیز می کنند.

 منظورتان از ایجاد اشتغال، کار آفرینی است؟
 کارآفرینی تعریف دیگری دارد و گسترده تر از آن چیزی است که موردنظر ما بود. شاید ایجاد اشتغال واژه بهتری برای این امر است.

 تعداد روستاهاچشمگیر بود  یا به سختی توانستید آنها را پیدا کنید؟
 تا جایی که ما تحقیق کردیم، توانستیم حدود ۳۰ روستای موفق را پیدا کنیم که البته سعی داریم از بین آنها گزینش و  معرفی کنیم.ضمن این که روستاهایی که تصویری تر هستند هم مد نظر ما قرار می گیرند.

 زمان پخش دقیقی برای این مجموعه در نظر گرفته شده است؟
 فقط می دانیم پیش از اخبار ساعت ۱۴ شبکه یک در جدول برنامه ها قرار خواهیم گرفت و این که قطعا پیش از پاییز روی آنتن خواهیم بود. البته می کوشیم هر چه زودتر شرایط را برای فیلمبرداری مهیا کنیم.
 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar