خراسان/ نگاهي به سير بازيگري هوتن شکيبا به بهانه انتشار فيلم «حق سکوت» پس از 7 سال.
هوتن شکيبا جزو آن دسته از بازيگران سينماست که به پشتوانه سال‌ها حضور موفق روي صحنه تئاتر، وارد سينما شد و فعاليت خود را در اين عرصه ادامه داد. بازي در فيلم «شبي که ماه کامل شد» تاثير مهمي بر زندگي حرفه‌اي او داشت و افتخاراتي را برايش به ارمغان آورد. روز چهارشنبه يکي از اولين فيلم‌هاي اين بازيگر به نام «حق سکوت» ساخته هادي نائيجي منتشر شد. به بهانه انتشار اين فيلم نگاهي داشته‌ايم به کارنامه هوتن شکيبا و مسيري که تا به امروز در بازيگري طي کرده است.
صداپيشه و بازيگر
هوتن شکيبا در کنار بازيگري، در حوزه صداپيشگي نيز فعاليت کرده و به دليل توانايي و تجربه‌اي که در اين زمينه دارد، مي‌توان عنوان گوينده يا صداپيشه را هم کنار نام او قرار داد. شکيبا از سال 93، در مقام صداپيشه با مجموعه محبوب و خاطره‌انگيز «کلاه قرمزي» همکاري کرده و به جاي شخصيت «ديبي» و «خونه بغلي» صحبت کرده است. اگرچه به دليل محبوبيت زياد «کلاه قرمزي» نزد مردم، اين مجموعه به خوبي ديده مي‌شد و صداي کاراکترهاي آن براي مخاطبان ناآشنا نبود، اما هوتن شکيبا در سال‌هاي 93 و 94 پيش از سريال «ليسانسه‌ها»، چهره شناخته‌شده‌ و مطرحي نبود.
محبوبيت با «حبيب»
هوتن شکيبا سال 95 با نقش اصلي سريال طنز «ليسانسه‌ها» به کارگرداني سروش صحت در تلويزيون ديده شد و با اين مجموعه حسابي گل کرد. فارغ از ويژگي‌هاي مثبت سريال که مورد استقبال فراوان مخاطبان قرار گرفت، کاراکتر «حبيب» شخصيت جالبي بود که شکيبا با بازي بسيار خوب خود، موفق شد توجه مردم را به اين شخصيت جلب کند. «حبيب» جوان دانشجوي ساده‌اي بود که قصد ازدواج داشت، اما در برقراري ارتباط با ديگران مشکل داشت و رفتارهايش دافعه ايجاد مي‌کرد. با اين حال ويژگي‌هاي مثبت او مانند صداقت، سادگي و مهرباني اش از طرفي هم اين شخصيت را نزد مردم محبوب کرد. هوتن شکيبا با بازي بسيار خوب خود، هردو وجه شخصيت را به نمايش گذاشت و مخاطب را درگير کاراکتر خود کرد. او در اين سريال توانايي خود در بازي در نقش کاراکترهاي طنز را ثابت کرد.
تغيير مسير در سينما
استقبال مردم از «ليسانسه‌ها» باعث شد سروش صحت سال 96 فصل دوم آن را بسازد و اين فصل از سريال هم مانند «ليسانسه‌ها 1» پربيننده شد. هوتن شکيبا پس از اين مجموعه مسير متفاوتي را در سينما طي کرد. او که پيش از اين بيشتر در عرصه تئاتر فعاليت مي‌کرد و در چند فيلم سينمايي حضور کوتاهي داشت، سال 97 در فيلم «موج اف ام رديف 48» ساخته کيارش اسدي‌زاده ايفاي نقش کرد. اين فيلم هنوز اکران نشده و در سي‌وهفتمين جشنواره فجر به نمايش درآمده است که موقعيت ويژه‌اي را براي او به همراه نداشت. اتفاق مهم در کارنامه اين بازيگر، سال 97 با بازي در فيلم «شبي که ماه کامل شد» اثر نرگس آبيار رخ داد.
حضور پرافتخار در «شبي که ماه کامل شد»
هوتن شکيبا در فيلم «شبي که ماه کامل شد» نقش سخت و پيچيده‌اي به نام «عبدالحميد ريگي» را بازي کرد که بر اساس يک شخصيت واقعي نوشته شده بود. اين شخصيت در ابتداي فيلم يک جوان عاشق‌پيشه احساساتي بود که به همسرش علاقه زيادي داشت، اما تحت تاثير افکار برادرش، دچار تحول شد. هوتن شکيبا در اين فيلم، با بازي درخشان خود موفق مي‌شود جنگي را که در درون شخصيت به راه مي‌افتد و احساسات متضاد او را در فيلم به تصوير بکشد و احساسات مخاطب را برانگيزد. هوتن شکيبا در اين فيلم به خوبي از پس اداي لهجه بلوچي نيز برآمده و حضور باورپذيري در فيلم داشته است. بازي خوب او در اين فيلم باعث شد، اولين حضور جدي هوتن شکيبا در جشنواره فجر، بسيار موفق و پرافتخار باشد و با وجود رقباي سرسختي مانند نويد محمدزاده، پيمان معادي، امين حيايي و حامد بهداد، سيمرغ بهترين بازيگر نقش اول مرد را از آن خود کند.
7 سال بعد هوتن شکيبا
فيلم «حق سکوت» يکي از آثاري است که هوتن شکيبا در سال 92 بازي کرده و حضور کوتاهي در آن داشته است. او در اين فيلم نقش طلبه جواني به نام «سيدحسن» را بازي مي‌کند که به شخصيت اصلي قصه «ميرهاشم» که دوست و هم‌حجره‌اي اوست، براي پرداخت بدهکاري‌اش کمک مي‌کند. «سيدحسن» برخلاف دوستش، شخصيت قوي، زرنگ و شوخ‌طبعي دارد. حضور هوتن شکيبا در اين فيلم محدود به چند سکانس است، اما او در اين حضور کوتاهش هم عملکرد راضي‌کننده‌اي داشته است. شکيبا در ايفاي نقش «سيدحسن» توانايي طنازي خود را به کار گرفته که اين ،حضور کوتاهش در فيلم را شيرين کرده است. چهره شکيبا و گريم متفاوت او نيز با يک طلبه جوان تناسب دارد. موقعيت اين بازيگر اکنون که فيلم «حق سکوت» منتشر شده با سال 92 زماني که اين بازيگر در آن يک نقش فرعي را ايفا کرد بسيار متفاوت است. او اکنون يکي از بازيگران مطرح سينماست و نقش‌ ويژه‌اي مانند «عبدالحميد» را در کارنامه خود دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar