آخرين خبر/ شهره پيراني، همسر شهيد داريوش رضايي‌نژاد با انتشار اين عکس نوشت: تا سال ها پس از ازدواج دوست داشتيم دهه محرم يا دست کم روزهاي تاسوعا و عاشورا آبدانان باشيم. نوحه خواني، سينه زني، زنجير زني، چمري و ... در مناطق ما مثل ساير نقاط ايران شيوه خاص خودش را دارد. گاهي اين آيين ها و به ويژه زنجير زني در آبدانان بسيار شباهت به زنجير زني شيعيان عراق پيدا ميکند. حتي نذري هاي خاص مناطق ما در اين ايام بيشتر ريشه عربي دارد . سال ها ديگ حليم نذري مادربزرگم را شب تا صبح عاشورا هم زده ايم و صبح همراه مادر و مادربزرگم راهي امامزاده آبدانان محل تجمع دسته هاي عزاداري آبدانان در روز عاشورا مي شديم.
سال هاي جنگ حزب الدعوه عراق در آبدانان دفتر داشت. به واسطه حضور عرب هاي ايراني الاصلي که رژيم بعث آن ها رو به ايران سوق داده بود بسياري از همکلاسي و دوستان علاوه بر بچه هاي جنگ زده دهلران و خرمشهر از اين دسته از هم وطنان بودند. يکي از پرشورترين مراسم عزاداري هم متعلق به همين گروه هاي معاود بود. تداخل فرهنگي در اجراي آيين هاي عاشورا در اين دوره بين ايران و عراق بيش از پيش بود و براي ما بسيار ملموس و دلنشين.
داريوش تعريف ميکرد سال هاي ابتداي کارش در محله حکيميه ساکن بودند. برخي از دانشجويان آبداناني ساکن تهران که مهمانش مي‌شدند ايام محرم همراه هم براي عزاداري به دسته هاي نزديک منزل شان ميرفتند. اصرار عجيبي هم داشتند به شيوه آبدانان زنجير بزنند که همين هم باعث ميشد نظم زنجير زني دسته را به هم بزنند. باز داريوش کوتاه مي‌آمده ولي دوست متعصبي داشته که حاضر به کوتاه آمدن از شيوه زنجيرزني آبداناني (عربي) نمي شده و همين باعث اخراج شان از دسته شده بود!
سال هاي پس از شهادت داريوش هيچ وقت نشد ايام محرم آبدانان باشم. الان که فکر ميکنم عادت کرده ام به شيوه عزاداري در تهران و آن جا هم برايم دلنشين است. به ويژه اينکه برخي سخنرانان خاص مباحث عميقي در اين ايام ارائه مي‌دهند. اما به رسم سنتي که در زندگي مشترک داشتيم و بر مبناي خوابي که داريوش ديده بود، نذر روز تاسوعاي داريوش را همچنان در آبدانان ادا ميکنم.
دوست داشتم امسال فرصتي بود تا آرميتا هم با آيين هاي عزاداري ايام محرم در آبدانان آشنا ميشد ولي کرونا و محدوديت هاي آن سبب تغيير شيوه عزاداري شده است. به اين فکر ميکنم تداخل هاي فرهنگي که کرونا مسبب آن شده چه تاثيري بر آيين هاي عزاداري نسل هاي آينده ميگذارد؟!
بي گمان، جنگ، تغييرات شيوه زندگي، کرونا و ... همه مي آيند و مي روند ولي آزادگي امام حسين ع و قيام عاشورا در تاريخ همواره زنده خواهد ماند. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar