آخرین خبر/ شهره پیرانی، همسر شهید داریوش رضایی‌نژاد با انتشار این عکس نوشت: تا سال ها پس از ازدواج دوست داشتیم دهه محرم یا دست کم روزهای تاسوعا و عاشورا آبدانان باشیم. نوحه خوانی، سینه زنی، زنجیر زنی، چمری و ... در مناطق ما مثل سایر نقاط ایران شیوه خاص خودش را دارد. گاهی این آیین ها و به ویژه زنجیر زنی در آبدانان بسیار شباهت به زنجیر زنی شیعیان عراق پیدا میکند. حتی نذری های خاص مناطق ما در این ایام بیشتر ریشه عربی دارد . سال ها دیگ حلیم نذری مادربزرگم را شب تا صبح عاشورا هم زده ایم و صبح همراه مادر و مادربزرگم راهی امامزاده آبدانان محل تجمع دسته های عزاداری آبدانان در روز عاشورا می شدیم.
سال های جنگ حزب الدعوه عراق در آبدانان دفتر داشت. به واسطه حضور عرب های ایرانی الاصلی که رژیم بعث آن ها رو به ایران سوق داده بود بسیاری از همکلاسی و دوستان علاوه بر بچه های جنگ زده دهلران و خرمشهر از این دسته از هم وطنان بودند. یکی از پرشورترین مراسم عزاداری هم متعلق به همین گروه های معاود بود. تداخل فرهنگی در اجرای آیین های عاشورا در این دوره بین ایران و عراق بیش از پیش بود و برای ما بسیار ملموس و دلنشین.
داریوش تعریف میکرد سال های ابتدای کارش در محله حکیمیه ساکن بودند. برخی از دانشجویان آبدانانی ساکن تهران که مهمانش می‌شدند ایام محرم همراه هم برای عزاداری به دسته های نزدیک منزل شان میرفتند. اصرار عجیبی هم داشتند به شیوه آبدانان زنجیر بزنند که همین هم باعث میشد نظم زنجیر زنی دسته را به هم بزنند. باز داریوش کوتاه می‌آمده ولی دوست متعصبی داشته که حاضر به کوتاه آمدن از شیوه زنجیرزنی آبدانانی (عربی) نمی شده و همین باعث اخراج شان از دسته شده بود!
سال های پس از شهادت داریوش هیچ وقت نشد ایام محرم آبدانان باشم. الان که فکر میکنم عادت کرده ام به شیوه عزاداری در تهران و آن جا هم برایم دلنشین است. به ویژه اینکه برخی سخنرانان خاص مباحث عمیقی در این ایام ارائه می‌دهند. اما به رسم سنتی که در زندگی مشترک داشتیم و بر مبنای خوابی که داریوش دیده بود، نذر روز تاسوعای داریوش را همچنان در آبدانان ادا میکنم.
دوست داشتم امسال فرصتی بود تا آرمیتا هم با آیین های عزاداری ایام محرم در آبدانان آشنا میشد ولی کرونا و محدودیت های آن سبب تغییر شیوه عزاداری شده است. به این فکر میکنم تداخل های فرهنگی که کرونا مسبب آن شده چه تاثیری بر آیین های عزاداری نسل های آینده میگذارد؟!
بی گمان، جنگ، تغییرات شیوه زندگی، کرونا و ... همه می آیند و می روند ولی آزادگی امام حسین ع و قیام عاشورا در تاریخ همواره زنده خواهد ماند. 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar