عصر ايران/ سکانس جنجالي سريال آقازاده درباره ازدواج موقت از هر دو طرف طيف مذهبي و کمتر مذهبي جامعه بازخوردهايي منفي دريافت کرد.
 اين روزها سريال آقازاده با يک سکانس "آش" سر و صداي زيادي به راه انداخته است و انواع و اقسام نظرات از شوخي و جدي درباره آن گفته شده است. گاهي شوخي‌هايي شده که نمي‌توان آنها را در يک جمع معمولي دوستانه هم مطرح ساخت. با توجه به اين که اين سريال محصول سازمان اوج است باز برخي از فعالان رسانه‌اي نزديک به طيف اصول گرا هم حتي صدايشان درآمده و توئيت‌هاي جالب توجهي زده‌اند. براي مثال:

اميرعلي صفا (کارشناس حقوقي و فعال رسانه‌اي): حامد عنقا هر فيلم و سريالي که مي‌سازه پره از موضوعاتي‌ که وهن پسر و دخترهاي مذهبي‌ست. چيزهايي که ما در واقعيت نديديم و گويي فانتزي‌هاي ذهني يک انسان بيماره ولي بازم بودجه مي‌گيره و فيلم مي‌سازه. به کي وصله؟ الله اعلم.

محمدرضا شهبازي (طنزپرداز و فعال رسانه‌اي): چه اشتباهي کرديم همشيره رو از هم‌گناه منع کرديم و به آقازاده تشويق! اون لااقل تکليفش معلوم بود، توي اين دختر چادري صيغه ساعتي خوند براي پسر ريشو.


احسان سالمي (فعال رسانه‌اي): به نظرتون تو مغز حامد عنقا چي ميگذره که براي بيشتر ديده شدن آقازاده حاضر چنين جفنگياتي رو به تصوير بکشه؟ کل بدآموزي‌هاي نمايش خانگي تا امروز يه طرف، اون سکانس حال بهم‌زن صيغه آقازاده هم يه طرف.

روزنامه جوان هم نوشت: «سکانس جنجالي سريال آقازاده درباره ازدواج موقت از هر دو طرف طيف مذهبي و کمتر مذهبي جامعه بازخوردهايي منفي دريافت کرد. يکي اساساً حکم ازدواج موقت را برنمي‌تابد و با تلقي غلط آن را توهين و اجحاف به زن قلمداد مي‌کند و ديگري نيز پرداختي سطحي و بدون عمق اين‌چنيني را مايه مضحکه و حمله بيشتر به آن مي‌داند.»


حال داستان چيست؟ و چرا از اساس چنين رويکرد يا صحنه‌اي در اين سريال وجود دارد؟ آيا سازندگان يا مديران و مسئولان سازمان اوج نمي‌دانسته‌اند که پخش چنين سکانسي در جامعه با چه بازخوردي مواجه خواهد شد؟ اگر نمي دانستند که مخاطب شناسي آنها به نسبت جايگاهي که دارند بسيار جاي پرسش دارد! اگر مي‌دانستند که جامعه چنين عکس‌العملي خواهد داشت پس چرا باز آنرا پخش کرده‌اند؟ شايد تمام اين اتفاقات را بتوان از طريق يک مصاحبه تهيه کننده سريال آقازاده در 2 سال پيش فهميد.

واقعيت اين است که حدود 2 سال قبل همين تيم سازنده سريال آقازاده يعني تهيه کننده و کارگردان آن در تلويزيون سريالي به اسم "پدر" داشتند که آن هم در زمان خود به دليل يک صحنه در همين حد جنجالي شد. صحنه پسري خود را از دست دختران به پايين پرتاب کرد!
در يک قسمت از سريال "پدر" که آن زمان از شبکه 2 سيما پخش شد پسري دانشجو به نام حامد (سينا مهراد) از سوي همکلاسي‌هايش مورد اتهام قرار مي گيرد، سر دسته‌شان ليلا (ريحانه پارسا) بود که سوال‌هاي امتحاني را دزديده و گمان مي‌کند حامد او را لو داده است. ليلا براي تلافي از دوستانش مي‌خواهد حامد را به بهانه توضيح درس، در کلاس گير بيندازد. آنها به پسر نزديک مي‌شوند و يک نفر صحنه را با گوشي موبايل ضبط مي‌کند. حامد که پسري مومن است از ترس آبرو و ايمان چاره را در فرار از پنجره مي‌بيند. از پنجره کلاس به پايين مي‌پرد.

اين صحنه در فضاي مجازي به کرات منتشر شد و واکنش‌هاي زيادي از خنده و شوخي گرفته تا انتقاد و حتي عصبانيت به پخش آن در پي داشت. حامد عنقا (تهيه کننده سريال) در مصاحبه‌اي که با روزنامه "هفت صبح" انجام داد ذکر کرده بود:
« بالاخره ما به عنوان درام‌نويس و بهرنگ توفيقي به عنوان کارگردان، مگر چه ابزارهايي براي بالا بردن جذابيت سريال در اختيار داريم؟ ما سعي مي‌کنيم با دور از ذهن بودن برخي سکانس‌ها توجه جلب کنيم. الحمدلله چيزي که دوست داشتيم به لحاظ تبليغاتي اتفاق بيفتد با اين سکانس افتاد.»

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar