مهر/ قاضي يک دادگاه آمريکا ديروز سه‌شنبه درخواست رومن پولانسکي براي اعاده مجدد حق حضور او در آکادمي اسکار را رد کرد.

دادگاهي که رومن پولانسکي به آن به خاطر اخراجش از آکادمي اسکار شکايت برده بود، از آکادمي حمايت کرد و گفت حق داشت او را سال ۲۰۱۸ اخراج کند.

پولانسکي در آوريل (فروردين) ۲۰۱۹ از آکادمي شکايت و طرح کرد بدون هيچ اخطار و بدون طي شدن روند منصفانه بيرون شده است. اين در حالي است که پولانسکي از سال ۱۹۷۸ از آمريکا فراري است و تلاش براي استرداد وي ناموفق بوده است.

طبق راي قاضي اين پرونده، آکادمي مي‌توانست به او اخطار دهد، اما در نهايت به وي امکان برگزاري يک دادرسي عادلانه را داده است.

مري استرابل که يک قاضي زن است در راي خود تاکيد کرد هيات مديره اسکار حق اخراج وي را داشت و در حالي که مي‌توانست به ادعاهاي وي درباره فراري بودنش گوش دهد، اما در هر حال اين عمل هيات مديره خودسرانه وسوء‌استفاده از اختياراتش نبوده است.

وکيل پولانسکي گفت وي احتمالاً درخواست تجديد نظر نخواهد داد.

وي در پاسخ به اين سوال که چرا عضويت در آکادمي براي پولانسکي مهم است؛ گفت: مهم نيست اما اين مساله که بدون طي روند معمول از آکادمي اخراج شده برايش ناخوشايند بود.

جلسه دادرسي دادگاه عالي لس‌آنجلس از راه دور برگزار شد و وکلاي آکادمي از طريق ويديو کنفرانس در آن شرکت کردند، اما وکيل پولانسکي با ماسک در دادگاه حضور يافت.

وکيل پولانسکي در طي سال‌ها درخواست کرده موکلش به صورت غيابي محاکمه شود، اما دادگاه اين درخواست را رد کرده و گفته است وي بايد به آمريکا برگردد تا بتواند محاکمه شود.

اين وکيل ماجراي اين کارگردان نامدار را با وضعيت دريفوس افسري که بي‌گناه بود ولي دولت فرانسه به دليل بروکراسي نمي‌توانست اشتباه خودش را به گردن بگيرد، مقايسه کرد و گفت وضعيت پولانسکي مثل همين مورد تاريخي و شايد از آن جالب‌تر هم باشد.

فيلم جديد پولانسکي درباره وضعيت دريفوس ساخته شد که با اقبال هم روبه‌رو شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar