باشگاه خبرنگاران/ مرتضي زارع بازيگر سينما، تلويزيون، تئاتر و نيز گوينده آثار راديويي درباره مشکلات حل نشده حريم تئاترشهر، گفت: حريم بيروني تئاترشهر خوشايند نيست؛ محيط تئاتر شهر بايد فرهنگي هنري باشد. هنرمندان و مخاطباني که در اين محدوده تردد مي‌کنند، دوست دارند فضاي امن و شايسته هنر را ببينند. طبيعتاً هر چيزي که آزاردهنده، ناخوشايند و خلاف اتفاق هنري باشد، در چنين مکاني جذاب نيست.

وي با اشاره به دست فروشي در اطراف تئاترشهر اظهار کرد: مسئله دست فروشي در اطراف تئاترشهر هم يک معضل است و هم يک درد. هر انساني دوست دارد، شغل خوب داشته باشد. وقتي ناچار است و ناتوان، تنها کاري که برايش مي‌ماند، دست‌فروشي و کار‌هايي از اين قبيل است. مي‌دانم دست‌فروشي چهره‌ زيبايي ندارد، اما اين آدم‌ها حق حيات دارند و بايد کسب درآمد کنند. از يک جهت معتقدم نبايد در محيط فرهنگي اين اتفاق بيفتد و از جهتي هم سعي مي‌کنم، درد اين آدم را حس کنم.

بازيگر فيلم سينمايي «هزارپا» اضافه کرد: فقر باعث بسياري از بزهکاري‌هاي اجتماعي مي‌شود و البته اگر شخصي درآمد نداشته باشد، آخرش به خلاف مي‌رسد. بنابراين نبايد او را از دست فروشي منع کنيم؛ بايد شرايط را برايش فراهم کرد. شهرداري بعضي از کشورها، خيابان‌هايي که مسير رفت و آمد باشد را يک روز در هفته به دست فروشان اختصاص مي‌دهد.

بازيگر سريال «همگناه» پيشنهاد کرد: شهرداري ما هم بايد محيطي در اختيار دست‌فروشان قرار دهد. محيطي قاعده‌مند که در مناطق مختلف و در طول هفته به صورت مستمر داير باشد؛ به اين شکل، هم زيبايي شهر از دست نمي‌رود و هم دست‌فروشان مي‌توانند درآمد کسب کنند.

زارع همچنين در مورد وضع بازيگران تئاتر در ايام کرونا بيان کرد: دولت بايد از هنرمندان تئاتر حمايت کند؛ بعضي از آن‌ها تنها منبع درآمدشان تئاتر است که ۶، ۷ ماه است تعطيل شده و اين موضوع زيبنده کشوري فرهنگي مثل ايران نيست؛ اهالي فرهنگ با عشق و علاقه کار مي‌کنند، ولي اين تعطيلي کار و درآمد، درد مضاعفي شده است که متاسفانه هيچ فکري برايش نمي‌شود.

اين بازيگر تئاتر در پاسخ به اينکه مسئولان فرهنگي چگونه مي‌توانند گره اين مشکل را باز کنند، گفت: متأسفانه ميزان بودجه فرهنگي کافي نيست و در بحث حقوق و مزايا دست مسئولان فرهنگي بسته است و بايد دولت در اين شرايط خاص، حمايت ويژه‌اي انجام دهد.

او ادامه داد: اهالي تئاتر حداقل دستمزد را دريافت مي‌کنند و حمايت کمي از سوي دولت مي‌شوند. بعضاً هنرمندان تئاتر شغل ديگري ندارند و دستمزدشان فقط کفاف گذران زندگي روزمره شان را مي‌دهد. حتي بعضي از آن‌ها موتور يا ماشين هم ندارند که مسافرکشي کنند. چنين شرايط سخت معيشتي اصلاً شايسته‌ اهالي فرهنگ و هنر نيست.

بازيگر سينمايي «مارموز» در پايان تصريح کرد: با تمام اين حرف ها، به شخصه موافق برگزاري تئاتر در ايام کرونا نيستم؛ سالن‌هاي تئاتر فضاي بسته‌اي دارند. بازيگر و تماشاچي در اين فضا تنفس مي‌کنند و اگر فردي ناقل کرونا باشد، ممکن است براي ديگران مشکل ساز شود.

انتهاي پيام/

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar