ايسنا/ «رُزي» تنها سينماگر جهان است که توانسته جايزه اصلي دو جشنواره معتبر و رده الف جهاني را با آثار مستند کسب کند، او در سال ۲۰۱۳ با مستند «سکرو جي. ئه. رآ» موفق به کسب جايزه شير طلاي بهترين فيلم جشنواره ونيز شد و در سال ۲۱۱۶ نيز با مستند «آتش در دريا» جايزه خرس طلاي برلين را به خود اختصاص داد. 

سي و سومين جشنواره بين المللي فيلم آمستردام (ايدفا) آثار اين مستندساز ايتاليايي را مرور خواهد کرد که شامل جديدترين مستندش با عنوان «شب» نيز مي شود که به زودي در بخش رقابتي جشنواره ونيز امسال رونمايي خواهد شد. 

مستند جديد «شب» نتيجه سفر سه ساله «جانفرانکو رُزي» به مرزهاي سوريه، عراق، کردستان و لبنان است. 

«رُزي» از معدود  فيلمسازاني است که توانسته با زباني هنري تعادلي ميان قابليت دسترسي و موفقيت تجاري در آثارش ايجاد کند و يکي از چهره هاي کليدي "عصر طلايي مستند" محسوب ميشود که در حال حاضر در آن به سر مي بريم. 

گرچه او تنها شش مستند ساخته اما رويکرد او به خلق شاهکارهايي شده که ديدگاهي منحصر به فرد از جامعه ارائه مي دهد. دوربين او به ما نشان مي دهد مردم چگونه دنيا را تجربه مي کنند و در عين حال به ما کمک مي کند دنياهاي خودمان را فراموش کنيم. 

 «قايقران» (۱۹۹۳)، «زير يطح دريا» (۲۰۰۸)، «ال سيکاريو: اتاق ۱۶»، «سکرو جي. ئه.رآ» (۲۰۱۳)، «آتش و دريا» (۲۰۱۶) و «شب» (۲۰۲۰)، مجموعه آثار مستند «جانفرانکو رُزي» هستند که برنامه مرور آثار اين سينماگر ايتاليايي در جشنواره مستند آمستردام به روي پرده مي روند. 

سي و سومين جشنواره بين المللي مستند آمستردام (ايدفا) از تاريخ ۱۸ تا ۲۹ نواامبر (۲۸ آبان تا ۹ آذر) در کشور هلند برگزار مي شود و بيش از ۲۰۰ اثر مستند در اين رويداد سينمايي به نمايش گذاشته خواهند شد. 

سينماي ايران در آخرين دوره جشنواره ايدفا سه جايزه اصلي را براي سه فيلم، به خود اختصاص داد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar