نمناک/ آشپزخانه يکي از مهم ترين قسمت هاي خانه است که نظم و ترتيب آن از تمام بخش هاي خانه مهم تر است اما متاسفانه اين قسمت از خانه خيلي زود به هم مي ريزد و به يکي از معضلات خانم ها تبديل مي شود .

اگر آشپزخانه خود را هر روز تميز کنيد اما به نامرتب بودن کابينت ها توجه نکنيد ، آشپزخانه مرتبي نخواهيد داشت . چند راهکار ساده ي نظم دهي و مرتب کردن کابينت مي تواند هر چيزي را در جاي خود قرار دهد. در اين بخش راهکارهايي براي شما آورده ايم تا بتوانيد به کابينت آشپزخانه خود نظم ببخشيد.

مرتب کردن مواد غذايي باز
اگر مواد غذايي تان را همانطور درون کابينت رها کرده ايد بهتر است کمي به کابينت خود نظم دهيد و مواد غذايي باز خود را مانند کلوچه‎ها و بيسکويت هاي بازو غلات و خشکبار را که در کيسه هاي مخصوصي که درآنها به خوبي بسته مي شود نگه داريد . مواد غذايي را که مي خواهيد زودتر مصرف کنيد و مدت زمان کمي به تاريخ انقضاي آنها مانده در قسمت جلويي بچينيد تا زودتر مصرف شوند.

براي اينکه مواد غذايي شما سالم بماند و ماندگاري بالايي داشته باشد ، از وکيوم و هواگيري استفاده نماييد زيرا هوا عامل اصلي فساد مواد غذايي است.

استفاده از سبدهاي پلاستيکي براي نگهداري لوازم
براي نظم دادن به کابينت خود قوطي هاي کوچک را در ظروف بزرگ يا سبد چهارگوش دسته دار بگذاريد فقط دقت کنيد خوارکي هايي که احتمال ريختن شان وجود دارد را به شکل عمودي قرار دهيد.
هنگام خريد ظروف نگهداري مواد خوراکي توجه کنيد که اين ظرف ها چهارگوش باشند تا فضاي کابينت را کمتر اشغال نمايند و جاي کمتري بگيرند.
همه ما در کابينت هايمان مواد غذايي خشک مانند ماکاروني ها و رشته ها، مواد پخت کيک و شيريني و... نگهداري مي کنيم . براي نظم دادن به اين اقلام از سبدهاي پلاستيکي و يا حصيري برچسب دار استفاده نماييد.

نصب تخته فيبر به ديواره کابينت
براي نظم دهي به ابزار و ادوات موردنياز مي توانيد يک تخته فيبر به ديواره کابينت، نصب کنيد.

نظم دهي به شوينده ها
براي نظم دادن به شوينده ، کيسه زباله، پاک کننده ها و لوازم اين چنيني که در کابينت زير سينک آشپزخانه نگهداري مي شوند ، مي توانيد از سبدهاي قلاب دار مخصوص آويزان کردن در پشت درب ، قفسه هاي فلزي و ميله هاي فلزي استفاده نماييد تا از فضاي خالي زير سينک استفاده بهينه داشته باشيد.


نگهداري سفره و حوله درون سبد
اگر مي خواهيد کشو کابينت تان که در آن سفره و حوله ، پارچه نگه داري مي کنيد به هم ريخته نباشد ، بهتر است اين وسايل را درون چندين عدد سبد پلاستيکي کوچک جداگانه قرار دهيد.

استفاده از طبقات و ميله هاي فلزي
شما مي توانيد با استفاده از طبقات و ميله هاي فلزي به ظروف متنوع داخل کابينت مانند بشقاب ها، ظروف پيرکس، ليوان ها، فنجان ها و نظم دهيد و آنها را طبقه بندي نماييد تا هنگام برداشتن يکي از ظروف ، ظرف هاي ديگر سقوط نکند و نشکند.

نظم بخشيدن به ادويه ها
براي نظم بخشيدن به ادويه ها که شلوغ ترين قسمت آشپزخانه است ، پلاستيک هاي سازمان دهنده جوراب را تهيه کنيد و پشت در کابينت آويزان نماييد و درون هريک ، يک شيشه ادويه بگذاريد .

يک شلف زير کابينت براي قرار دادن ادويه جات بزنيد و ادويه ها را درون آن قرار دهيد.

نظم دادن به سيني ها و تخت گوشت
براي تفکيک سيني هاي پذيرايي کوچک و بزرگي که روي سطح کانتر به هم تکيه داده ايد، از يک فايل سيمي که براي سازمان دهي کاغذ هاي اداري هستند ، استفاده کنيد. يک راه ديگر نظم دادن به سيني ها و تخت گوشت نصب ميله هاي فلزي به صورت عمودي مي باشد.

براي نظم بخشيدن به کابينت قابلمه ها مي توانيد راهکارهاي زير را به کار ببريد :
تمامي درب ها را به صورت جداگانه نگاه داريد واگر کشوي کابينت شما عريض است در يک طرف درب قابلمه ها و در يک طرف ظروفشان را قرار دهيد.
در صورت داشتن کشوهاي متعدد در يک طبقه قابلمه و در کشوي بالائي آن درب اش را بگذاريد .
يک آويز مناسب تهيه کنيد و ماهيتابه، قابلمه هايي که دسته دار هستند را آويزان کنيد.
مي توانيد از ديوايدرهاي فلزي براي نظم بخشيدن به کابينت قابلمه ها استفاده نماييد .
مي توانيد به ديواره داخلي درب کابينت گيره هاي قلابي و يا نگهدارنده حوله نصب نماييد و درب قابلمه ها را نظم دهيد .
 
نظم بخشيدن به وسايل و ابزار آشپزي
به پيشنهاد دنياي مد نمناک براي نظم بخشيدن به وسايل و ابزار آشپزي و آشپزخانه مثل قاشق هاي چوبي، ملاقه، کفگير، انبرها مي توانيد از جداکننده هاي کشو استفاده نماييد. اگر کشوي شما عمق دارد از يک مدل دو طبقه براي نظم بخشيدن به اين وسايل استفاده کنيد .

طريقه نگهداري از وسايل کوچک
وسايل کوچک مانند کش هاي پلاستيکي ، گيره هاي کاغذ ، بست ها ، سوزن هاي ته گرد ، سس ها و ادويه هاي يکنفره و ... را که به راحتي گم مي شوند در يک کيسه کوچک يا ظروف درب دار شفاف قرار دهيد.

به اين نکات مهم توجه کنيد :
اگر وسايلي داريد که از آنها استفاده نمي کنيد و غير ضروري هستند و تنها فضاي کابينت شما را اشغال نموده اند را کنار بگذاريد و اين اقلام را در يک جعبه قرار دهيد و آنها را به خيريه يا يک دوست ببخشيد.
اگر کابينت هاي شما کوچک، کم تعداد است شما نبايد تمام وسايل خود را در کابينت ها قرار دهيد و مي توانيد برخي از وسايل را بر روي کانتر، روي يخچال، روي قفسه هاي ديوار قرار دهيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar