باشگاه خبرنگاران/ صحبت‌هاي ستاره فيلم سينمايي مولان و تشکر از منطقه ناقض حقوق بشر در پايان فيلم دردسرساز شد.
محصول جديد ديزني لايو اکشن «مولان» به دليل فيلمبرداري در منطقه سين کيانگ مورد انتقاد و در نهايت بايکوت قرار گرفته است. اين منطقه به نقض گسترده حقوق بشر عليه اويغورها و ديگر اقليت‌هاي مسلمان متهم شده است.

اين فيلم سينمايي که توسط نيکي کارو کارگرداني شده، اقتباسي از انيميشن کلاسيک ديزني محصول سال ۱۹۹۸ است که در مورد شخصيتي به نام هوا مولان بود. شخصيتي که خودش را جاي پسر جا ميزند تا بتواند به جاي پدرش در جنگ شرکت کند.

اين فيلم سينمايي به دليل آنکه ليو ييفئي که در نقش اصلي فيلم بازي کرده، مدت‌ها پيش اعلام کرده بود که از پليس هنگ کنگ حمايت مي‌کند باعث شده که اين فيلم اکنون مورد انتقاد قرار بگيرد. پليس هنگ کنگ مدت هاست که به خشونت عليه گروه‌هاي دموکراسي متهم مي‌شود.
بعد از آنکه اين فيلم سينمايي جمعه گذشته اکران شد، يک جنجال ديگر نيز براي اين فيلم ايجاد شد. در تيتراژ پاياني فيلم در بخش تشکرهاي ويژه از ۸ دولت مستقل در سين کيانگ نام برده شده است از جمله شهر تورفان که در سين کيانگ شرقي واقع شده و مستنداتي وجود دارد که چندين اردوگاه بازآموزي در اين مکان قرار دارند.

کمپاني ديزني هنوز نسبت به اين اتفاقات واکنش نشان نداده است.
کشور چين به خاطر رفتارش با اقليت‌هاي مسلمان در سين کيانگ با بررسي‌هاي بين المللي مواجه شده است. چرا که تخمين زده مي‌شود در اين مکان حداقل يک ميليون نفر زنداني و نگهداري مي‌شوند.

اين فيلم سينمايي که ۲۰۰ ميليون دلار بودجه داشته، تا کنون ۵.۹ ميليون دلار از بازار ۹ کشور در آمد داشته است و قرار شده که اکران چين خود را از ۱۱ سپتامبر آغاز ‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar