ايرنا/ فيلم«عصر جمعه» از نظر مسير قانوني کار خود را شروع کرد و براساس همان فيلمنامه‌اي که تصوبب شده بود، ساخته شد اما طي اين ۱۵ سال همواره با مشکلات اکران مواجه بود.
اين روزها که بحث تجاوز و آزار جنسي در فضاي مجازي داغ است ديدن فيلم «عصر جمعه» ساخته مونا زندي حقيقي شايد ضروري باشد. فيلمي که راوي زنان در روزگاري به قدمت تاريخ است و پس از ۱۵ سال توقيف در شهريور امسال مجوز اکران خانگي گرفت.

کارگردان کار اولي که ۱۵ سال فيلمش ديده نشد
کارگردانان بوده‌اند که با فيلم‌ها و کارهاي اولشان ناپختگي و عدم انسجامي داشته که مخاطبان براي ادامه کارهايشان با آنها همراه نشده‌اند اما بر خلاف اين دسته از کارگردانان مونا زندي حقيقي با فيلم اولش «عصر جمعه» نشان داد که مي‌توان با او همراه شد و اطمينان کرد.
کارگرداني که با فيلم اولش مي‌توانست مسيري متفاوت را طي کند اما فيلمش ۱۵ سال توقيف بود. مونا زندي حقيقي با نويسندگي فريد مصطفوي در سال ۱۳۸۴ عصر جمعه را ساخت. اين فيلم سيمرغ بلورين بهترين فيلم اول را در بيست و چهارمين دوره جشنواره فيلم فجر دريافت کرد.
 اکران اين فيلم پس از جشنواره فجر سال ۸۴ مجوز اکران نگرفت. اين فيلم از نظر مسير قانوني کار خود را شروع کرد و براساس همان فيلمنامه‌اي که تصوبب شده بود، ساخته شد و اگر چه براي آن پروانه نمايش صادر شد، اما طي اين ۱۵ سال همواره با مشکلات اکران مواجه بود و نهايتا پس از ۱۵ سال و در شهريور ۱۳۹۹ در نمايش خانگي منتشر شد.
«عصرجمعه» داستان زني است به نام سوگند که نقش آن را رويا نونهالي بازي مي‌کند و نونهالي به درستي و خوبي توانسته است شخصيت سوگند را از آن خود کند و بازي زيبايي را به نمايش بگذارد.
تجاوز سرنوشت تلخي را براي سوگند ۱۵ ساله رقم مي‌زند و حاصل آن در به دري، بي پناهي و تنهايي است. سال ها مي‌گذرد، بنفشه خواهر سوگند که هانيه توسلي نقش آن را به عهده گرفته است، تصميم مي‌گيرد خواهر گمشده‌اش را پيدا کند چرا که پدرشان حالش خوب نيست و ممکن است که بميرد. پدري که باعث فرار کردن سوگند از خانه شده بدون اينکه صحبت‌هاي دخترش را گوش کند.

صديقيان و زندي قرباني کج‌فهمي
صحنه ابتدايي فيلم با خروج رويا نونهالي از با کودکي در بغل از زندان آغاز مي‌شود. کودکي که بعد نقش نوجواني آن را مهرداد صديقيان به زيبايي بازي مي‌کند. بازي در فيلم عصر جمعه اولين تجربه بازيگري صديقيان است. نوجواني اندکي شرور که پايش به کانون اصلاح و تربيت هم باز شده است.   
اما تجربه اول مهرداد صديقيان مانند مونا زندي خوشايند نبود و فيلم اولش ۱۵ سال اجازه اکران پيدا نکرد. اخيرا او به بهانه رفع توقيف فيلم سينمايي «عصر جمعه» پس از ۱۵ سال دلنوشته‌اي در صفحه اينستاگرامش منتشر کرد.
صديفيان در بخشي از شکايت‌نامه‌اش نوشته بود: « هميشه افکار کهنه و بي‌منطق آرزوهاي آدما رو از بين مي‌برن و شايد براي هميشه آتش استعداد و توانايي آدما رو خاموش کنن... فيلم «عصر جمعه» که امروز وارد شبکه نمايش خانگي شده همون فيلمه که مديران اون زمان اجازه پخش کردنش رو به ما جووناي با انگيزه ندادن...فيلم عوض نشده! پس چي عوض شده؟ افکار مديران فعلي عوض شده؟ مونا زندي‌ها و مهردادهاي زيادي قرباني کج فهمي شدن... منصفانه نيست..»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar