باشگاه خبرنگاران/ گاتمن چهار مقوله را براي الگو‌هاي منفي ارتباطي بيان مي‌کند و آن‌ها را «چهار سوارکار مکاشفه» مي‌نامد او عنوان مي‌کند که اکثر الگو‌هاي ارتباطي منفي زوج‌ها در اين چهار نمونه قرار مي‌گيرد.

انتقاد در مقابل شکايت

شکايت اگر به شکل صحيح انجام شود بيان کننده احساس فرد شکايت کننده و نارضايتي او از وضع موجود است گاهي اوقات زوج‌ها به جاي بيان مناسب احساس نارضايتي خود به انتقاد سرزنش آميز از يکديگر مي‌پردازند. اين مشکل زماني اتفاق مي‌افتد که به جاي تمرکز بر رفتار ناراحت کننده، بر روي خود فرد تمرکز مي‌شود به عبارتي به جاي شکايت از رفتار ناراحت کننده از شخصيت فرد انتقاد مي‌شود. بيان اين مسئله هم گاهي شکل اتهام پيدا مي‌کند مثال: «سرگرمي ندارم، چون تو از بيرون رفتن خوشت نمي‌آيد».

تحقير

تفاوت انتقاد و تحقير در روابط زوجي اين است که در انتقاد به صورت عمدي به همسر ضربه وارد نمي‌شود در حالي که در تحقير فرد تحقير کننده به صورت عمدي و از روي قصد به همسر خود آسيب و ضربه روحي وارد مي‌کند. توهين و فحاشي، عناد ورزي، مسخره کردن و حرکات بدني تحقير آميز و ادا و اطوار و ... هم از نشانه‌هاي تحقير است. تحقير مي‌تواند رابطه را کاملاً مختل کند. فردي که همسرش را تحقير مي‌کند احساس دوست داشتن را از همسر خود کاملا از بين ميبرد.

دفاعي رفتار کردن

وقتي زن و شوهر نسبت به هم حالت دفاعي مي‌گيرند نمي‌توانند به عنوان يک تيم با هم همکاري کنند. در اين حالت هر دو نفر مسئوليت خود را ناديده گرفته و خود را تبرئه مي‌کنند همچنين ممکن است از روش‌هايي مثل شکايت دو طرفه استفاده کنند. در اين حالت زوج روزگار سختي را مي‌گذراند، زيرا زماني که ناکام مي‌شوند، چيز‌ها و فرصت‌هاي زيادي را از دست مي‌دهند.

عدم همکاري

وقتي در رابطه زن و شوهر مشکل ايجاد مي‌شود يکي از آن‌ها ممکن است قهر کند و از صحبت کردن امتناع ورزد. قهر کردن به نوعي حالت تحقير را در طرف مقابل ايجاد مي‌کند. اين حالت به اين دليل ايجاد مي‌شود که فرد احساس مي‌کند به او بي اعتنايي مي‌شود خيلي از زوج‌ها در جريان زندگي ممکن است گاهي با يکديگر قهر کند، اما اگر فقط طولاني و پايدار شود مشکلات را جدي و وخيمي را در رابطه آن‌ها ايجاد مي‌کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar