مهر/ جشنواره فيلم زوريخ ديروز برنامه و فهرست فيلم‌هاي حاضر در اين دوره و نيز اسامي بازيگران درجه يک مهمان و بنردگان چشم طلاي جشنواره را اعلام کرد.
جشنواره فيلم زوريخ در حالي در سال ۲۰۲۰ فرش سبزش را پهن مي‌کند که ۴ فيلم ايراني در فهرست فيلم‌هاي حاضر در اين دوره جا گرفته‌اند.

اين جشنواره نخستين جشنواره امسال است که با برنامه کامل و به صورت فيزيکي پس از شيوع کرونا برگزار مي‌شود.
برگزارکنندگان جشنواره که به هيچ وجه قصد لغو شانزدهمين دوره اين جشنواره را نداشتند از مدتي پيش اعلام کردند اين جشنواره از ۲۴ سپتامبر تا ۴ نوامبر (۳ تا ۱۳ مهر) در سوييس برگزار مي‌شود.

اين جشنواره امسال ۱۶۵ فيلم از ۴۷ کشور دنيا را به نمايش مي‌گذارد که ۲۳ عنوان از آنها نخستين اکران جهاني‌شان را در اين جشنواره تجربه مي‌کنند و براي نخستين بار در دنيا ديده مي‌شوند. از اين ميان ۱۱ فيلم براي نخستين بار اکران بين‌المللي خواهند داشت و براي اولين بار به جز کشور سازنده در کشور ديگري ديده مي‌شوند.

در فهرست امسال فيلم‌هاي اين جشنواره آثاري از سينماي ايران نيز به چشم مي‌خورد.
فيلم سينمايي «بندر بند» ساخته منيژه حکمت محصول ايران و آلمان در بخش نمايش‌هاي ويژه و مستند «سايه‌هاي بي خورشيد» ساخته مهرداد اسکويي در بخش خطوط مرزي اين رويداد روي پرده مي‌روند.
از فيلم‌هاي ديگري که در فهرست فيلم‌هاي اين دوره جشنواره فيلم زوريخ جاي گرفته‌اند مي‌توان از «۸۰ هزار شنيتسل» ساخته هانا شواير از آلمان و فيلم سوييسي «واندا، شگفتي من» ساخته بتينا اوبرلي ياد کرد.

اين فستيوال همچنين هشت فيلم را در بخش کانون توجه مردم به نمايش درمي‌آورد که اکران بين‌المللي مستند «معارض» که ۲ اکتبر به نمايش درمي‌آيد در دومين سالگرد کشته شدن جمال خاشقچي روزنامه‌نگار سعودي از جمله آنهاست.
امسال سهم کارگردان‌هاي زن حدود ۵۰ درصد از فيلم‌هاي فهرست است.
بازيگران مهمان و حاضر در اين دوره نيز از چهره‌هاي نامداري تشکيل شده و قرار است جاني دپ به زوريخ بيايد تا به معرفي فيلمي با عنوان «سبوي طلا: چند دور با شين مک‌گوان» که خود از تهيه کنندگانش بوده، بپردازد. اين مستند براي نخستين بار در کشوري آلماني زبان به نمايش درمي‌آيد و درباره گروه فولک پانک ايرلندي «پوگيز» است.

علاقه‌مندان همچنين مي‌توانند شاهد حضور تيل شوايگر بازيگر آلماني و ژوليت بي نوش و ماي‌وين بازيگران فرانسوي روي فرش سبز اين جشنواره باشند. اين سه همراه رالف ليسي فيلمساز سوييسي و اوليويا کولمن بازيگر اسکاري بريتانيايي برندگان جوايز چشم طلاي امسال اين جشنواره خواهند بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar