ايسنا/ کسب جايزه «مارچلو ماستروياني» جشنواره ونيز توسط روح‌الله زماني، نوجوان فيلم «خورشيد» يکي از ارزشمندترين جوايزي است که سينماي ايران تا به حال براي بازيگري کودک کسب کرده، اما حالا مهم‌تر از خود جايزه مراقبت از برنده آن و همبازي‌هاي ديگرش است.


 در سينماي ايران کم نبوده‌اند فيلم‌هايي که بازيگر کودک يا نوجواني در آن‌ها خوش درخشيده و تحسين تماشاگران را برانگيخته‌اند. گرچه براي برخي از اين بچه‌ها فقط همان يک تجربه در سينما ثبت شد و ديگر بازيگري را ادامه ندادند يا نتوانستند ادامه دهند هرچند بعدها معلوم شد که بعضي‌ از آن‌ها چقدر حسرت به دل مانده بودند. 
«رابطه»، «پرنده کوچک خوشبختي»، «بچه‌هاي آسمان»، «خواهران غريب»، «بچه‌هاي ابدي»، «خانه دوست کجاست؟» از جمله فيلم‌هايي هستند که بعد از همين يک بار ديگر چندان خبري از بازيگرهاي کودک يا نوجوانش نشد و همه به فراموشي سپرده شدند.

اما بعضي پيگيري‌هاي رسانه‌اي در سال‌هاي اخير نشان داد که اتفاقا برخي از اين بچه‌ها چقدر از اينکه رها شده و ديگر کسي براي بازي سراغشان را نگرفته بود دلخور هستند. آن‌ها طعم تجربه‌اي متفاوت را در سينما چشيده بودند و اگرچه مسيرشان ادامه پيدا نکرد، اما مزه سينما و بازيگري زير زبانشان باقي ماند.
فرخ هاشميان - علي فيلم «بچه‌هاي آسمان» - يکي از آن‌هاست که چند سال قبل در گفت‌وگويي با ايسنا از خاطرات تلخ خود در نوجواني و زماني که پيگير بود تا بازيگري را به نحوي ادامه دهد صحبت کرد.
 حالا پس از چند سال، دوباره يک فيلم ديگر از جشنواره فجر سال قبل بر سر زبان‌ها افتاده که بازيگران اصلي‌ آن نوجوان‌هايي هستند که بجز "بچگي"، يک ويژگي خاص ديگر هم دارند؛ آن‌ها کودک کار هستند، يعني بودند.

بچه‌هاي فيلم «خورشيد» مجيد مجيدي که هم در فجر درخشيدند و هم بازيگر اصلي‌اش در جشنواره ونيز جايزه بهترين بازيگر نوظهور را گرفت وارد مسير تازه‌اي از زندگي‌ خود شده‌اند و در اين مقطع مراقبت از اين بچه‌ها هم از سوي رسانه‌ها و هم دست‌اندرکاران فيلم ضروري به نظر مي‌رسد.
جايزه «مارچلو ماستروياني» مهم‌ترين جايزه‌اي است که در اين سطح به سينماي ايران داده شده و برنده‌اش نوجواني است که بخاطر مبتلا شدن به کرونا نتوانست به ايتاليا سفر کند اما ويديويي که براي پخش در جشنواره از روح‌اله زماني منتشر شده، هيجان و ذوق و شوقي را نشان مي‌دهد که قابل حدس است اگر خودش روي سن اختتاميه حاضر بود حسابي توجه‌ها را به خود جلب مي‌کرد. با اين حال آينده روح‌الله زماني، شميلا شيرزاد و ديگر بچه‌هايي که به سينما راه پيدا مي‌کنند نيازمند توجهي جدي است تا اگر خودشان هم علاقه‌اي به ادامه کار در اين عرصه دارند به شکلي اصولي‌ مورد حمايت قرار گيرند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar