جام جم/ تا کنون بازيگران بسياري ايفاگر نقش رضاشاه در فيلم‌ها و سريال‌ها بوده‌اند. اما سعيد راد در سريال «در چشم باد» توانست به قدري خوب بازي کند که براي مخاطب باورپذير باشد.
تجربه اين بازيگر از بازي در اين نقش را در گفتگوي زير بخوانيد.
با توجه به ويژگي‌هايي که رضاشاه در رفتار و کردار و حتي راه رفتن داشت، براي نزديک‌ترشدن به اين نقش و اين‌که بتوانيد ديکتاتور بودن او را به خوبي در بازي‌تان نشان بدهيد، در اين زمينه مطالعات بسياري داشتيد يا فيلمنامه کامل بود؟
وقتي آقاي جوزاني اين نقش را به من پيشنهاد کرد حدود چهار پنج جلسه‌اي در دفترشان با هم در اين باره صحبت کرديم تا  بگويد از من براي بازي در اين نقش چه مي‌خواهد. البته من نمي‌خواستم که اين نقش را بازي کنم.

چرا؟
به دليل حساسيت‌هايي که اينگونه نقش‌ها دارند، بازي‌کردن‌شان خيلي مسووليت دارد. چون به هر حال نمي‌توان در اين نوع آثار همه وقايع را به تصوير کشيد. چون وقتي مي‌خواهي به زندگي شخصيت‌هاي تاريخي ورود کني، مسووليت سنگيني را برعهده مي‌گيري. بنابراين من هم از ابتدا فکر مي‌کردم قرار است زندگي رضاشاه را به صورت کامل بسازند و من هم آن نقش را بازي کنم. اما آقاي جوزاني براي من توضيح داد که داستان سريال در چشم باد از زمان ورود متفقين به ايران و قيام ميرزا کوچک‌خان تا فتح خرمشهر است. به همين دليل پذيرفتم که اين نقش را بازي کنم. به من تعدادي هم کتاب معرفي کرد و گفت که با خواندن اين کتاب‌ها به کاراکتري که مدنظر من است، مي‌رسي که من هم آن کتاب‌ها را مطالعه کردم. در طول کار هم خيلي با هم در اين باره صحبت مي‌کرديم و مطالعه و کمک‌هاي ايشان باعث شد بتوانم به اين کاراکتر نزديک‌ شوم.

 فيلم‌هاي مستندي هم که از آن مقطع تاريخ در دسترس بود را هم ديديد تا بتوانيد کاملا در قالب اين شخصيت قرار بگيريد؟
من بيشتر عکس ديدم و خاطرات فروغي و چند نفر ديگر را در اين زمينه مطالعه کردم تا جنس عصبانيت اين شخص زماني که خبرهاي بد مي‌شنيد را بتوانم به خوبي دربياورم.

 از آنجا که رضاشاه اهل شمال ايران بود، براي لحن و گويش و بيان اين شخص چه کرديد؟
ما اصلا روي لهجه کار نکرديم. فيلم‌هايي هم که من از آن دوران ديدم، صامت بود.

با وجود اين‌که به بازي در چنين نقشي علاقه‌مند نبوديد، وقتي به عنوان مخاطب سريال را ديديد، از نتيجه کار راضي بوديد؟
دقيقا. چون اطمينان داشتم چيزي که مدنظر کارگردان بود را مي‌توانستم اجرا کنم. بيشتر روي فيزيک بدنم براي اين شخصيت کار مي‌کردم. چون مي‌دانيد که برخي از بازيگران فيزيکي هستند و بعضي بازيگر صدا.

بعد از آن کار دوباره به شما بازي در اين نقش در سريال ديگري پيشنهاد شد؟
بله اما نپذيرفتم. البته بازي يکي ديگر از شخصيت‌هاي تاريخي هم به من پيشنهاد شد که به همان دليلي که پيش از اين گفتم قبول نکردم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar