فارس/ علي عسکري در آيين رونمايي از آثار راديويي پاسداشت مقام شهيد و قدرداني از برنامه‌سازان دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس مقطع حساسي در تاريخ ملت و کشور ماست و برکات فراواني داشته است.

وي افزود: انسان‌هاي فداکار براي صيانت از اين مرزوبوم به جبهه‌ها رفتند و نگذاشتند در اين جنگ شکست بخوريم. براي اولين بار در چند قرن گذشته بود که ايران اثبات کرد بدون هيچ کمکي صلابت و استحکام دارد و اين دفاع مقدس منشأ اقتدار، قوت و مقاومت شد.

رئيس رسانه ملي تأکيد کرد: قله عظمت و ايستادگي در دفاع مقدس، در وجود مردان و شهدايي بود که از همه دل‌بستگي‌ها کندند و به جبهه‌ها روانه شدند و مردمي‌که با بصيرت سختي‌ها را تحمل کردند.

علي عسکري تصريح کرد: ترسيم و نمايش شکوه زندگي شهدا و لحظات دفاع مقدس بسيار دشوار است و امکان آن نيست تا همه ابعاد آن بازگو شود؛ به همين خاطر بايد گفت حتماً در اين زمينه آنچه را بايد انجام نداده‌ايم، اما اميدواريم بتوانيم ازاين‌پس حق مطلب را ادا کنيم.

وي در ادامه سخنانش به تحولات پس از دوران دفاع مقدس پرداخت و گفت: آمريکا، رژيم صهيونيستي و مرتجعين منطقه همين اواخر دست‌به‌يکي کردند و با پرورش دادن تروريست‌هاي داعشي قصد داشت داشتند کل منطقه را فتح کنند و در اختيار آمريکا و صهيونيسم قرار دهند. اين فتنه آمريکايي‌ها براي عقب نگه‌داشتن ممالک اسلامي‌بود و اگر مقاومت جوانان ما نبود، معلوم نبود امروز وضع کشور و منطقه چه مي‌شد؟

رئيس رسانه ملي با گراميداشت ياد و خاطره سردار سپهبد شهيد حاج قاسم سليماني که به دست نيروهاي تروريستي رژيم آمريکا ناجوانمردانه در عراق به شهادت رسيد، ادامه داد: در اين منطقه کسي جرات نداشت با اين تروريست‌ها مقابله کند، جز جوانان ملت ايران که ريشه شجاعتشان به دفاع مقدس مي‌رسيد. آن‌ها با ولايت‌پذيري و با فرماندهي شخصيتي همچون شهيد سردار حاج قاسم سليماني، بر آن مثلث شوم آمريکا، صهيونيسم و مرتجعين منطقه غلبه کردند.

علي عسکري افزود: امروز ترامپ و آمريکايي‌ها به ذلت کشيده شده‌اند. آمريکا امروز بسان يک کشور جهان‌سومي دچار آشوب و شورش شده است و بدهي ۲۷ هزار ميليارد دلاري و کسري بيش از 3000 ميليارد دلاري نشان مي‌دهد که چه کشور مفلوکي شده است.

رئيس رسانه ملي با تأکيد بر اينکه راه مقاومت کنوني، حفظ روحيه، ايمان و جهش توليد و رونق اقتصاد در کشور است، گفت: اميدواريم از برکات روحيه قوي ملت و ميراث شهدا، کشورمان را بسازيم و همان طور که رهبر معظم انقلاب تاکيد دارند، در مسير جهش توليد حرکت کنيم.

**پاسداشت شهدا، وظيفه‌اي همگاني

حميد شاه‌آبادي، معاون صداي رسانه ملي هم در اين مراسم گفت: پاسداشت مقام شهيد وظيفه‌اي ملي و همگاني است، اما بايد مراقبت کنيم در اين مسير دچار حاشيه‌ها نشويم و متن را فداي حاشيه نکنيم.

وي افزود: دو گروه و دو جريان مي‌توانند در کشور شبهه‌افکني کنند. گروهي که شبهه‌افکني مي‌کنند و راه سازش نشان مي‌دهند و گروه ديگري که با نام عدالت‌خواهي شبهه‌هايشان را مطرح مي‌کنند. هر دو جريان ضربه زننده هستند.

شاه‌آبادي ادامه داد: انقلاب اسلامي و هشت سال دفاع مقدس معادلات جهان را تغيير داد. شاخصه قدرت سلاح و انبار مهمات نيست. امروز براي دنيا ثابت شده است که شهدا سرمايه و نماد قدرت کشور ما هستند.

معاون صدا با بيان اينکه «ما انديشه شهادت‌طلبي قدرت خود را به دنيا نشان داده‌ايم»، گفت: رسانه در اين سال‌ها اقدامات گوناگوني را براي پاسداشت شهدا و نشر ارزش‌هاي دفاع مقدس انجام داده است. در راديو هم قرار است اين پاسداشت را به‌گونه‌اي ديگر رقم بزنيم که گوشه‌اي از آن را رونمايي کرديم.

در اين مراسم که با حضور رئيس رسانه ملي و معاون صدا برگزار شد، از مادر شهيد مصطفي نمازي فرد، برنامه «چهل روايت؛ چهل شهيد» و برنامه‌سازان برتر در حوزه دفاع مقدس، همچنين برنامه‌سازان راديو محرم قدرداني و از جشنواره نشان سليماني نيز رونمايي شد. در اين مراسم همچنين مهرداد خوشبخت، کارگردان فيلم «آبادان يازده ۶۰» مورد تجليل قرار گرفت.

**جذابيت زندگي شهدا در قالب نمايش

حميدرضا افتخاري، مدير اداره کل هنرهاي نمايشي راديو و مدير راديو نمايش در اين مراسم با اشاره به طرح پاسداشت مقام شهيد گفت: حدود ۹ ماه است که اين طرح آغازشده و هدف ما پرداختن و توجه به شهداي کمترشناخته‌شده است.

وي گفت: اين طرح با دو محوريت آغاز شد، به طوري که ابتدا با شهدايي که قصه‌هاي جذابي داشتند، پيش رفت و در ادامه به زندگي شهداي شاخصي توجه شد و درباره آن تحقيق صورت گرفت. به‌زودي زندگي ۱۲ شهيد به سريال راديويي تبديل مي‌شود و پخش سريال از شبکه‌هاي راديويي آغاز مي‌شود.

افتخار افزود: برنامه «چهل روايت؛ چهل شهيد» و برنامه‌هاي ديگر در اين حوزه گوشه‌اي از تلاش برنامه‌سازان راديو نمايش در اين طرح بود که براي پاسداشت مقام شهيد انجام شد و اميدواريم بتوانيم اين طرح را همچنان ادامه دهيم.

 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar