نماد آخرین خبر

موفقیت «درخت خاموش» در جشنواره آدانای ترکیه

منبع
مهر
بروزرسانی
موفقیت «درخت خاموش» در جشنواره آدانای ترکیه

مهر/ فيلم سينمايي «درخت خاموش» به کارگرداني فيصل سويسال توليد مشترک بنياد سينمايي فارابي موفق به کسب ۲ جايزه از جشنواره آداناي ترکيه شد.
به گزارش خبرگزاري مهر به نقل از روابط عمومي بنياد سينمايي فارابي، فيلم سينمايي «درخت خاموش» به‌کارگرداني فيصل سويسال توليد مشترک شرکت بالکن ترکيه و بنياد سينمايي فارابي در بخش ملي و رقابتي بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي فيلم آدانا در ترکيه به نمايش درآمد.

سِردار اورچين براي بازي در اين فيلم توانست جايزه بهترين بازيگر نقش اول مرد را به طور مشترک با اونوربرک اسلان اوغلو براي فيلم «پلازا» به دست بياورد. همچنين پيام آزادي براي اين فيلم برنده جايزه بهترين موسيقي متن از اين جشنواره شد.

به گفته فيصل سويسال، داستان و فيلمنامه «درخت خاموش» با نام قبلي «درخت گردو» از ادبيات و برخي رويدادهاي تاريخي تاثيرگذار بر جامعه ترکيه الهام گرفته شده، موضوع اصلي «درخت خاموش» برگرفته از کتاب «پرنده تک بال» به قلم ياشار کمال است و ماجراي فيلم و اتفاقات اصلي حول يک درخت گردو مي‌گذرد. فيلم به نوعي نماد و سمبل فيلم بوده و از نماد درخت انجير در نمايشنامه «تا ساختن يک مرد» اثر نويسنده فقيد نجيب فاضل کيساکورک هم در اين فيلم استفاده شده است.


«درخت خاموش» که محصول مشترک ايران و ترکيه است و علي نوري اسکويي و مصطفي خرقه‌پوش تهيه‌کنندگي و تدوين آن را برعهده داشته‌اند، در جشنواره بين‌المللي فيلم کن به دليل ويروس فراگير کرونا به صورت آنلاين به نمايش درآمد و در جشنواره پرتقال طلايي، جشنواره فيلم استانبول و جشنواره فيلم مسکو هم اکران شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar