نماد آخرین خبر

تأثیر «رادیو انگلیسی» در گرایش به اسلام

منبع
مهر
بروزرسانی
تأثیر «رادیو انگلیسی» در گرایش به اسلام

مهر/ مدير شبکه راديويي «راديو انگليسي» در معاونت برون‌مرزي سازمان صداوسيما از تاثير اين رسانه در گرايش در نقاط مختلف جهان به اسلام سخن گفت.
شبکه‌اي راديويي در زير مجموعه معاونت برون مرزي صداوسيما است که امسال ۶۵ سالگي‌اش را پشت سر مي‌گذارد. همزمان با سالگرد تاسيس اين راديو، سيد اميرعباس ملک جلالي مدير راديو انگليسي از گرايش به اسلام در برخي از مخاطبان اين راديو خبر داد. اين راديو اولين و قديمي‌ترين رسانه انگليسي زبان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران است و هم اکنون پخش ۲۴ ساعته دارد.

سيد امير عباس ملک جلالي مدير راديو انگليسي درباره تاريخچه اين رسانه به خبرنگار مهر بيان کرد: اين راديو در مهر ماه سال ۱۳۳۵ تاسيس شد و هدف از راه‌اندازي آن آشنا کردن ساير ملل با فرهنگ و تاريخ ايران و شناساندن مناطق مختلف و اماکن تاريخي اين سرزمين بود. رسالت اين رسانه به عنوان تريبوني براي معارف اسلامي به زبان انگليسي تعريف شد و به واسطه آن برنامه‌هاي معارفي به دليل ابعاد تخصصي در حوزه معارف اسلامي مورد توجه مسلمانان در مناطق تحت پوشش است و شنوندگان بسياري نيز با ارسال ايميل از برنامه‌هاي فرهنگي و گردشگري ما استقبال کرده‌اند.
ملک جلالي ادامه داد: موضوعات ديگري نظير سياست بين‌الملل، تحولات منطقه‌اي، خبر، گزارش و ميزگرد در زمينه موضوعات سياسي، برنامه‌هاي فرهنگي و اجتماعي، ايرانشناسي و گردشگري به طور مرتب برنامه سازي صورت مي‌گيرد.

از برنامه‌هاي معارفي تا رويدادهاي روز
مدير راديو انگليسي در خصوص گستره جغرافيايي که قابليت دسترسي به اين رسانه را دارند، اظهار کرد: در حال حاضر، امواج راديو از طريق موج کوتاه، مناطق شبه قاره هند، اروپا و جنوب آفريقا را نيز تحت پوشش قرار مي‌دهد. علاوه بر اينکه راديو انگليسي روي موج اف ام ۹۱.۵ در شهر تهران و از طريق ست آپ باکس در سطح کشور و از طريق ماهواره در سطح جهان قابل دريافت است.ملک جلالي تاکيد کرد: در حوزه معارف، موضوعات مختلفي مانند تفسير قرآن، حقوق زنان، پاسخ به شبهات، احکام، مسائل خانواده و جوانان، اصول تربيتي کودک، و… مورد توجه قرار مي‌گيرد و از نظرات کارشناسان در زمينه‌هاي ياد شده استفاده مي‌کنيم.
اين کارشناس رسانه افزود: بخش ديگري از تهيه برنامه‌ها بر اساس نيازهاي مخاطب و بر اساس رويدادهاي روز است که از تازه‌ترين مصاديق آن مي‌توان به توليد و پخش برنامه‌هايي مانند ويژه برنامه‌هايي در تقبيح اقدام نشريه فرانسوي (شارلي ابدو) به بهانه آزادي بيان و يا برنامه سازي در خصوص اعتراضات به نژادپرستي و وقايع اخير در آمريکا اشاره کرد.

ملک جلالي از مجموعه‌هاي برنامه‌هاي موفق راديو انگليسي هم ياد کرد و با بيان اينکه مجموعه راديويي «راهي به سوي نور» مورد توجه شنوندگان قرار گرفته است، گفت: از ويژگي‌هاي اين برنامه ترجمه و تفسير آيات قرآن به زبان ساده بوده که در سايت راديو نيز قابل دسترسي است و تاکنون ۹۰۷ قسمت از اين برنامه روي آنتن رفته که با استقبال مخاطبان رو به رو است.
وي ادامه داد: از ديگر اقدامات صورت گرفته در راديو انگليسي مي‌توان به تهيه و پخش برنامه «آموزش زبان فارسي» براي مخاطبين خارجي اشاره کرد.

از پخش برنامه گردشگري تا نمايشنامه‌هاي راديويي
مدير راديو انگليسي درباره مجموعه برنامه‌هاي «ايران از نماي نزديک» که تا به حال ۹۵ قسمت آن در راديو پخش شده است، بيان کرد: اين برنامه مخاطب را با خود به مناطق بکر و ديدني ايران مي‌برد و مجري برنامه به عنوان يک طبيعت گرد ايراني به ايفاي نقش مي‌پردازد که مخاطب از جاذبه‌هاي منحصر به فرد سرزمين ما آگاهي يابد.
وي در خصوص نمايشنامه‌هاي راديويي به زبان انگليسي گفت: تاکنون چندين نمايشنامه راديويي به همت همکاران تهيه شده مانند نمايشنامه راديويي تحت عنوان «از سرزمين نور» در ۱۴۸ قسمت که به تلاش‌هاي پيامبر اسلام (ص) به منظور هدايت مردم به سوي توحيد و خداپرستي مي‌پردازد.


مدير راديو انگليسي ادامه داد: همچنين نمايشنامه ديگري نيز تحت عنوان «سراب» در ۷ قسمت تهيه شد که به موضوع اقدامات جنايت‌کارانه گروه تروريستي داعش و حضور افرادي از کشورهاي خارجي همچون کشورهاي اروپايي در اين گروه مي‌پردازد. نمايشنامه بعدي به نام «امير کبير» نيز در ۵ قسمت توليد شد که به سرگذشت امير کبير مي‌پردازد.
ملک جلالي گرايش به اسلام در برخي از مخاطبان راديو را از ديگر نکات مهم براي علاقه‌مند بودن مخاطبان به اين رسانه بيان کرد و گفت: مي‌توان از اين ويژگي به عنوان شاخصي مهم به لحاظ تاثيرگذاري برنامه‌هاي راديو نام برد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره