نماد آخرین خبر

مستند «۱۸ درصد» در ژاپن ترجمه و زیرنویس شد

منبع
مهر
بروزرسانی
مستند «۱۸ درصد» در ژاپن ترجمه و زیرنویس شد

مهر/ مستند «۱۸ درصد» به کارگرداني مصطفي شبان به مناسبت چهلمين سالگرد دفاع مقدس به ژاپني ترجمه و زيرنويس شد.
 مستند «۱۸ درصد» به مناسبت چهلمين سالگرد دفاع مقدس از سوي رايزني فرهنگي سفارت ايران در ژاپن و با همکاري اداره کل همکاري هاي فرهنگي و امور ايرانيان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، به زبان ژاپني ترجمه و زيرنويس شد.

اين مستند به تهيه کنندگي و کارگرداني مصطفي شبان روايت سفر و اعزام ۵ جانباز و مجروح شيميايي براي درمان به ژاپن در چهاردهم فروردين سال ۱۳۶۷ است.
در اين تاريخ يک فروند هواپيماي خطوط هوايي ايران وارد فرودگاه ناريتاي ژاپن مي شود و در ميان جانبازان اين پرواز وضعيت علي جلالي جانباز شيميايي با تنها ۱۸ درصد ريه سالم از همه وخيم تر است. تيم پزشکي به سرپرستي دکتر ناکاتاني درمان اين جانباز را برعهده مي گيرند. ۱۰۰ روز پس از اين تاريخ و نااميدي دکتر ناکاتاني از درمان علي جلالي، خواستار بازگشت وي به ايران شد تا آخرين روزهاي زندگي را در کنار خانواده اش سپري کند.

با تلاش کادر پزشکي ايراني در کشور و ادامه روند درماني ژاپني ها، اين جانباز شيميايي بهبود يافته و به زندگي باز مي گردد، وي پس از ۱۷ سال مجددا به دعوت انجمن مردم نهاد موست به رياست دکتر تسويا که چندي پيش هم در سمينار رايزني فرهنگي با عنوان «تجاوز صدام و مقاومت مردم ايران» سخنراني کرده بود در مراسم سالگرد حمله اتمي آمريکا به هيروشيما به همراه جمعي از هنرمندان و جانبازان شرکت مي کند و در جريان اين سفر با دکتر ناکاتاني ملاقات مي کند.

رايزني فرهنگي سفارت ايران در ژاپن به منظور شناخت بهتر و دقيق تر در حوزه هاي فرهنگي دو کشور ايران و ژاپن برنامه هاي مختلفي را به اجرا در آورده که از جمله آن ها تهيه، ترجمه و زيرنويس مستقل محصولات سينمايي کشورمان براي اولين بار به زبان ژاپني است که تاکنون ۱۰ فيلم مختلف ايراني همچون «باديگارد»، «ويلائي ها»، «طعم شيرين خيال»، «حوض نقاشي»، «رخ ديوانه»، «خيلي دور خيلي نزديک»، مستند «شام آخر»، «مادري»، «۱۸ درصد» و «آذر» ارائه شده است.
رايزني فرهنگي از سال ۱۳۹۷ تاکنون سه هفته فيلم را در توکيو برگزار کرده است که در سومين دوره آن در سال ۱۳۹۹ نيز «۱۸ درصد» با زيرنويس ژاپني به نمايش درآمد ضمن آن که برخي از اين مجموعه هاي ارزشمند نيز در مراکز علمي و دانشگاهي و برخي موسسات فرهنگي نمايش داده شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره