صبح نو/ «قورباغه» به کارگرداني هومن سيدي و تهيه‌کنندگي سعيد اسدزاده سريالي است که براي پخش در شبکه نمايش خانگي توليد شده است. اين سريال قرار بود تابستان توزيع شود ولي با پايان اين فصل، هنوز اين اتفاق رخ نداده است.

اين مجموعه داستاني اجتماعي دارد. داستان اين سريال به مشکلات جامعه و تأثيرات آن  روي هر فرد مي‌پردازد. در خلاصه داستان اين سريال آمده‌است:«من هميشه يه صندلي واسم کم بوده، کتم واسم تنگ بوده، کفشام برام کوچيک بوده، ساعتم خواب مي‌مونده و من ازش جلوتر حرکت مي‌کردم، دنيا براي من جاي کوچيکي‌ايه، احساس مي‌کنم همه‌جا بسته‌است و نمي‌تونم نفس بکشم، انگار همه اين لحظه‌ها رو قبلاً ديدم، درختا، صداي آبشار، قورباغه‌ها، اونا رو زماني مي‌بينم که در حال مردنم.» همانطور که گفته شد، قرار بود «قورباغه» در تابستان توزيع شود و حتي سال گذشته اولين تيزرش هم منتشر شد اما با وجود اتمام فصل تابستان خبري از اين مجموعه نشد. خبرنگار «صبح‌نو» به دلايل پخش نشدن «قورباغه» دست يافته است که در ادامه گزارش به آن اشاره مي‌شود.
 
اولين تجربه سريال‌سازي
هومن سيدي کارش را با بازيگري در سينما آغاز کرد. او در سال83 در «يک تکه نان» کمال تبريزي بازي کرد. سيدي نقشي حسي را بازي کرد چون در اين فيلم براي کاراکترش ديالوگي نوشته نشده بود و او بايد سربازي آرام و رها از دنيا را به نمايش مي‌گذاشت. او در اين نقش ديده شد اما بايد عامل اصلي شهرتش را بازي در «پابرهنه در بهشت» بهرام توکلي و سپس «راه بي‌پايان» همايون اسعديان دانست.
سيدي در سريال اسعديان نقش اصلي را به عهده داشت. سيدي جوايز مختلفي در عرصه بازيگري به دست آورد و براي بازي در سريال «عاشقانه» محبوبيت زيادي در بين مخاطبان کسب کرد. سيدي چند فيلم کوتاه ساخت و جوايزي را هم مال خود کرد،  اما او از سال89 نشان داده بود که به‌طور جدي به کارگرداني علاقه‌مند است. او «آفريقا» و سپس «سيزده» را ساخت. «سيزده» موردپسند منتقدان قرار گرفت و از جشنواره فجر جوايزي دريافت کرد. سيدي در سال93 «اعترافات ذهن خطرناک من» را کارگرداني کرد. اين فيلم در چند رشته کانديداي سيمرغ در جشنواره فجر شد.
 
سال بعد هومن سيدي اولين همکاري‌اش با نويد محمدزاده را رقم زد. «خشم و هياهو» نام اين فيلم بود که توانست بازهم در جشنواره فجر مورد استقبال قرار بگيرد. اما آخرين فيلمي که هومن سيدي کارگرداني کرد «مغزهاي کوچک زنگ‌زده» است. اين فيلم همکاري ديگر سيدي با نويد محمدزاده بود. فيلم آخر سيدي با استقبال گسترده مخاطبان و منتقدان همراه شد. سيمرغ بهترين فيلمنامه، بهترين فيلم از نگاه تماشاگران و بهترين فيلم از نگاه هنر و تجربه به «مغزهاي کوچک زنگ‌زده» رسيد. فيلم مغزهاي کوچک زنگ زده يکي از پرفروش‌ترين فيلم‌هاي اکران سال 97 در ايران شد. وي بعد از موفقيت‌هاي داخلي و بين‌المللي از شوراي عالي انقلاب فرهنگي دکتراي افتخاري دريافت کرد.
 
هومن سيدي پس از درخشش اين فيلم به سراغ ساخت اولين سريالش براي شبکه نمايش خانگي رفت. «قورباغه» اولين تجربه سيدي در کارگرداني شبکه نمايش خانگي و نويد محمدزاده در عرصه بازيگري براي اين بستر بود. پيش‌توليد «قورباغه» به اضافه برخي خبرهاي غيررسمي که درباره آن منتشر مي‌شد نشان‌دهنده توليد مفصل اين مجموعه بود. روحيات و ذائقه هنري هومن سيدي به‌گونه‌اي است که مخاطبان توقع سريالي عاشقانه شبيه بيشتر مجموعه‌هاي شبکه نمايش خانگي را از او نداشتند و همه منتظر سريالي متفاوت بودند. سال گذشته اولين تيزر رسمي «قورباغه» منتشر شد. انتشار تيزر اين سريال احتمالات مطرح شده را تقويت کرد. پلان‌هايي که منتشر شد خبر از قصه‌اي با ريتم تند مي‌داد که احتمالاً حاوي موقعيت‌هاي اکشن نيز است. تايلند يکي از لوکيشن‌هاي اصلي «قورباغه» است.
 
ترکيب بازيگران
ترکيب بازيگران «قورباغه» شبيه هيچ‌کدام از مجموعه‌هاي شبکه نمايش خانگي که قبلاً ديده‌ايم نيست. ليدر بازيگران سريال سيد نويد محمدزاده است. محمدزاده با تمام حواشي‌اش به هرحال يکي از مهم‌ترين بازيگران چندسال اخير سينماي ايران است. او توانسته براي بازي در نقش‌هاي مختلف نظر مثبت منتقدان و داوران جشنواره فجر را جلب کند. حالا او پس از مدتي غيبت در سينما-که دليلش بازي در همين سريال بود- خودش را در فرمت جديد ارائه مي‌کند.
ريسکي که بايد ديد از پس آن  برآمده يا نه. صابر ابر، فرشته حسيني و سحر دولتشاهي از ديگر بازيگران «قورباغه» هستند. صابر ابر،  ديگر بازيگر مرد اين سريال هم مانند نويد محمدزاده اولين تجربه‌اش را در شبکه نمايش خانگي با «قورباغه» رقم زده است. «ابر» در تعداد زيادي فيلم و تئاتر بازي کرده و جوايزي هم دريافت کرده است. فرشته حسيني اما بازيگر جوان و نوظهوري است که از چهار سال پيش با برادران محمودي کارش را شروع کرد. او از مهاجران افغانستاني به ايران است.
سحر دولتشاهي اما تجربه بازي در سريال‌هاي شبکه نمايش خانگي را دارد. او در «ساخت ايران»، «عاليجناب» و فصل سوم «قلب يخي» حضور داشته است. البته هيچ‌کدام از اين سه سريال به موفقيت چنداني نرسيدند و شهرت دولتشاهي هم مربوط به بازي‌هايش در سينماست. او چندباري در جشنوار فجر کانديدا شده و سيمرغ بهترين بازيگر نقش مکمل زن را هم در کارنامه‌اش دارد.
 
علت پخش نشدن «قورباغه» چيست؟
همانطور که گفته شد پس از ماه‌ها توليد، طبق اعلام قبلي قرار بود که «قورباغه» از تابستان پخش شود. حتي تبليغات قابل‌توجهي هم در اين زمينه صورت گرفت و اخبار غيررسمي زمان پخش اين مجموعه را پس از اتمام «هم‌گناه» اعلام کردند،  اما دليل پخش نشدن اين سريال چيست؟ به گزارش خبرنگار «صبح‌نو»، دليل توزيع نشدن «قورباغه» دعوا و اختلاف ميزان مالکيت آن است. ظاهراً طبق قرارداداوليه مالکيت و بستر پخش «قورباغه» سامانه نماوا بوده است.
نماوا رقمي بين 15تا 18ميليارد تومان براي ساخت اين سريال هزينه کرده است،  اما حالا علي اسدزاده، تهيه‌کننده «قورباغه» با نماوا به اختلاف خورده است. اختلاف اصلي اسدزاده و نماوا بر سر درصد مالکيت سريال است. درباره جزئيات مالي اين پروژه و اينکه آيا تمام رقم ذکر شده تاکنون پرداخت شده يا نه خبر دقيقي وجود ندارد اما ظاهراً برخي از بازيگران و عوامل توليد هنوز با پروژه تسويه حساب نکرده‌اند. حالا بايد منتظر بود تا تکليف پخش اين سريال مشخص شود؛ حالا با مذاکره و توافق طرفين يا ارجاع به داوري.
 
پس از ماه‌ها توليد، طبق اعلام قبلي قرار بود که «قورباغه» از تابستان پخش شد. حتي تبليغات قابل‌توجهي هم در اين زمينه صورت گرفت و اخبار غيررسمي زمان پخش اين مجموعه را پس از اتمام «هم‌گناه» اعلام کردند

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar