نماد آخرین خبر

صفی که «کرونا» برای فیلم‌ها طولانی‌تر می‌کند!

منبع
ايسنا
بروزرسانی
صفی که «کرونا» برای فیلم‌ها طولانی‌تر می‌کند!

ايسنا/ آنطور که مديران سازمان سينمايي اخيرا تاکيد کرده‌اند، جشنواره فيلم فجر امسال حتما برگزار مي‌شود و اين بدان معناست که بر تعداد  فيلم‌هاي در صف اکران افزوده مي‌شود؛ صفي که معلوم نيست چشم انتظار رونق دوباره سالن‌هاي سينماست يا به اجبار مسير آنلاين را در پيش مي‌گيرد.

معمولا هر سال تا قبل از نيمه پاييز بيشتر فيلم‌هاي مطرح و نسبتا پر سرو صداي جشنواره فجر سال قبل اکران مي‌شوند، ولي امسال شيوع بيماري کويد- 19 نه تنها برنامه‌ريزي اکران سال 99 را به هم ريخت بلکه شرايطي را به وجود آورده که برخي از الان براي اکران سال آينده هم ابراز نگراني مي‌کنند.

اين نگراني از آن جايي نشأت مي‌گيرد که پس از بازگشايي سينماها در تيرماه امسال، اکران فيلمي مثل «شناي پروانه» که انتظار مي‌رفت يکي از پرفروش‌هاي سال باشد و تماشاگر زيادي را به سالن‌هاي سينما بکشاند، با شکست مواجه شد و سازندگانش پس از سه هفته تصميم گرفتند فيلم را از پرده پايين بکشند تا شايد در زماني بهتر آن را به نمايش بگذارند.

استقبال نکردن مردم از اين فيلم و به طور کلي سينما، در حالي اتفاق افتاد که در رستوران‌ها و ديگر مراکز عمومي، تقريبا مثل روزهاي غيرکرونايي مراجعه و تردد وجود داشت و در اين ميان فقط پاي مردم از سينما بريده شد. اين اتفاق اگرچه در جاي خود قابل بررسي و ريشه‌يابي است، اما استقبال از اکران آنلاين و تماشاي خانوادگي فيلم در منزل با بهايي به اندازه يک بليت سينما سبب شده اين نگراني هم وجود داشته باشد که در دوران پساکرونا وضع سالن‌هاي سينما چگونه خواهد بود؟

از اين موضوع که بگذريم به فيلم‌هايي مي‌رسيم که صاحبان آن‌ها با وجود همين شرايط در انتظار هستند تا اوضاع بهبود پيدا  کند و فيلم‌هاي خود را در سالن سينما اکران کنند، چرا که معتقدند زحمتي که براي ساخت فيلم کشيده شده بايد در سالن سينما ديده شود و از طرف ديگر فعلا اکران نشود بهتر از اين است که در عرض کمتر از دو، سه ساعت در اکران آنلاين کپي شود و سر از شبکه‌هاي ماهواره‌اي و کانال‌هاي تلگرامي درآورد.

به اين ترتيب در حال حاضر علاوه بر فيلم‌هايي که در طول سال ساخته شده و متقاضي شرکت در جشنواره نشدند يا به جشنواره فجر راه پيدا نکردند، تعدادي فيلمِ باقي‌مانده از جدول فجر هستند که هنوز به طور رسمي خبري از زمان اکرانشان نيست.    

از دوره سي‌وهشتم جشنواره فيلم فجر «شناي پروانه» به کارگرداني محمد کارت سه هفته روي پرده رفت و بعد از توقف اکران با درخواست تهيه‌کننده (رسول صدرعاملي) گفته ‌شد که پس از پايان ماه محرم و صفر دوباره به سينماها برمي‌گردد اما با اين حال خبرهايي هم از اکران آنلاين آن شنيده شده که هنوز هيچ‌کدام قطعي نيست.

«خوب، بد، جلف 2» پيمان قاسم خاني  ديگر فيلم اين دوره بود که اکرانش در سينما و بعد به صورت آنلاين انجام شد، مثل «خروج» حاتمي‌کيا که اولين فيلمي بود که راه اکران آنلاين را باز کرد.

«کشتارگاه»، «آبادان يازده 60»، «مردن در آب مطهر»، «لباس شخصي» و «تومان» از جمله فيلم‌هاي جشنواره فجر سال 98 هستند که در ماه‌هاي گذشته اکران آنلاين يا سينمايي شدند و يا قرار  است به زودي اکران شوند. همچنين «دوزيست» هم گفته شده قرار است در پاييز و احتمالا پس از پايان ماه صفر اکران شود. در اين ميان فيلم «درخت گردو» محمدحسين مهدويان نيز هست که بخاطر در اختيار گرفتن شرايط لازم جهت ارائه به اسکار، فقط يک هفته در کردستان اکران مي‌شود و فيلم «جنايت بي‌دقت» شهرام مکري نيز به همين دليل به دنبال فرصتي براي اکران عمومي است.

براين اساس از جدول سال گذشته جشنواره حدود 18 فيلم باقي مي‌ماند که البته شايد بهتر باشد «درخت گردو» را هم که فقط يک هفته در کردستان نمايش خواهد داشت، به آن‌ها اضافه کرد.

اين فيلم‌ها شامل «خون شد» مسعود کيميايي، «خورشيد» مجيد مجيدي، «روز صفر» سعيد ملکان، «مغز استخوان» حميدرضا قرباني، «روز بلوا» بهروز شعيبي، «من مي‌ترسم» بهزاد بهزادي، «قصيه گاو سفيد» بهتاش صناعي‌ها، «ان شب» کورش آهاري، «عامه پسند» سهيل بيرقي، «پدران» سالم صلواتي، «بي‌صدا حلزون» بهرنگ دزفولي‌زاده، «سه کام حبس» سامان سالور، «آتاباي» نيکي کريمي، «ابر بارانش گرفته» مجيد برزگر، «دشمنان» علي درخشنده، «سينما شهر قصه» کيوان عليمحمدي و «تعارض» محمدرضا لطفي مي‌شوند.

در کنار اين‌ها ده‌ها فيلم ديگر هم مثل «قاتل و وحشي» حميد نعمت‌الله هستند که در سال 98 توليد شدند ولي هنوز اکران نشده‌اند و فيلم‌هاي هم هستند که در مرحله توليد هستند مثل «شيشليک» محمدحسين مهدويان، «ابلق» نرگس آبيار، «روشن» روح‌الله حجازي، «بدون همه چيز» محسن قرايي، «نگهبان شب» رضا ميرکريمي و «دست‌انداز» و «با هم بريم بهشت» کمال تبريزي را هم بايد اضافه کرد.  

ساخت و آماده شدن تمام اين فيلم‌ها که قطعا اولويت سازنده‌هاي آن‌ها اکران  در سينماست، در حالي انجام مي‌شود که رييس سازمان سينمايي اخيرا از کم کردن سرعت توليد خبر داده و بر افزايش ظرفيت‌هاي اکران تاکيد کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar