نماد آخرین خبر

سیدجواد هاشمی: فیلم جشنواره‌ای نمی‌سازم

منبع
ايسنا
بروزرسانی
سیدجواد هاشمی: فیلم جشنواره‌ای نمی‌سازم

ايسنا/ سيدجواد هاشمي با تأکيد بر اينکه فيلم جشنواره‌اي نمي‌سازد، مي‌گويد: من در بازيگري، ژانر دفاع مقدس و شخصيت‌هاي نزديک به شهدا و بسيجي‌ها را انتخاب کرده بودم اما در کارگرداني، به سمت تخصص خودم که کودک و نوجوان است حرکت کردم و شک ندارم براي اينکه در اين زمينه برند شوم راه مناسبي را انتخاب کرده‌ام.

سيدجواد هاشمي، بازيگر، کارگردان، نويسنده و تهيه کنندۀ سينما و تلويزيون که امسال فيلم جزيره فضايي يا «تورنا ۲» شماره ۲ را به جشنوارۀ بين‌المللي فيلم کودک و نوجوان ارائه داده در گفت‌وگو  با ايسنا اظهار مي‌کند: فيلمي تحت عنوان «تورنا يک» وجود ندارد و سال گذشته يک فيلم سينمايي به نام «تورنا۲» اکران شد که در واقع اسم سفينه بود. اکنون هم «تورنا۲» شماره ۲ را به جشنواره ارائه داده‌ام و اعلام مي‌کنم که قطعا «تورنا۲» شماره سه را نخواهيم داشت.  

او ادامه مي‌دهد: من فيلم‌هاي جشنواره‌اي نمي‌سازم، پيش از اين هم از من سؤال شد که وقتي «شهر گربه‌ها» را بسازيد آن را در جشنواره شرکت مي‌دهيد؟ که گفتم صلاح نيست چون «شهر گربه‌ها» فيلم جشنواره‌اي نيست.  

اين کارگردان تصريح مي‌کند: فيلم «پيشوني سفيد» تنها يک جايزه بازيگري گرفت، اما از نگاه تماشاگران جايزه گرفت و مورد استقبال مردم واقع شد؛ داوران معمولا به فيلم‌هاي من از اين دست که شکل و فرم خانوادگي دارد و براي فروش ساخته مي‌شود جايزه نمي‌دهند. در عين حال معتقدم نخست بايد تماشاگر را به سينما بکشانيم و بعد کار فرهنگي و هنري برايشان انجام دهيم.

هاشمي، در مورد برگزاري جشنواره فيلم کودک و نوجوان به صورت آنلاين مي‌گويد: من به‌ عنوان يک تهيه کننده به اميد اينکه يک تبليغ هر چند کم‌رنگ براي فيلم‌ «تورنادو۲» باشد، موافقت کردم که فيلمم را به جشنواره بفرستم.  

او درباره فيلم‌سازي در حوزه کودک و نوجوان توضيح مي‌دهد: هر کسي مي‌تواند فيلم کودک و نوجوان بسازد اما داشتن تجربۀ اينکه چه چيزي بسازد تا بچه‌ها دوست داشته باشند بسيار اهميت دارد. من ۳۰ سال معلم بودم و با روحيات بچه‌ها آشنا هستم. ميدانم که از جهت سلايق موسيقايي و شخصيت‌پردازي فيلم‌هاي استعاري چقدر جذابيت وجود دارد؛ مثلا فيلمي با شخصيت‌هايي در پوشش حيوان‌هاي بامزه به شرطي که عروسک نباشد و بشود آن‌ها را انساني کرد که دو تا گوش يا يک شاخ دارد، از بچه دو ساله گرفته تا نوجوان ۱۷-۱۸ ساله‌اي که با خانواده‌اش براي تماشا مي‌آمدند جذاب بود و من اين تجربه را در معلمي و کار تئاتر براي کودک و نوجوان به دست آورده‌ام.  

هاشمي مي‌افزايد: احساس مي‌کنم تجربه مي‌تواند کمک کند که فيلم‌هايم پرفروش و مطابق سليقه بچه‌ها باشد. همان‌طور که سه‌گانه «پيشوني سفيد» فروش خوبي داشت و «تورنا۲» هم واقعا اگر کرونا نمي‌آمد، جزو فيلم‌هاي پرفروش مي‌شد چون من قلق فيلم‌سازي براي کودکان را مي‌دانم.

اين بازيگر ژانر سينماي دفاع مقدس خاطر نشان مي‌کند: من در بازيگري، دفاع مقدس و شخصيت‌هاي نزديک به شهدا و بسيجي‌ها را انتخاب کرده بودم اما در کارگرداني، به سمت تخصص خودم که کودک و نوجوان است حرکت کردم تا جايي که از واحدهاي وابسته به سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران دکتراي افتخاري روحيات کودک و نوجوان را گرفتم. احساس مي‌کنم سي سال فعاليت براي کودک و نوجوان مرا به سمت فيلم‌نامه‌نويسي، کارگرداني و نويسندگي براي بچه‌ها سوق مي‌داد و بدون شک براي اينکه در اين زمينه برند شوم راه مناسبي را انتخاب کرده‌ام. نمي‌دانم به اين برند برسم يا خير اما در اين چندساله پرکارترين توليدکننده آثار سينماي کودک و نوجوان بوده‌ام.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar