نماد آخرین خبر

فروغ فرخزاد در بین کارگردان زن برتر تاریخ سینما

منبع
دنياي تصوير
بروزرسانی
فروغ فرخزاد در بین کارگردان زن برتر تاریخ سینما

دنياي تصوير/ بهترين فيلم‌هاي تاريخ سينما را که کارگردانان زن ساخته‌اند به انتخاب 12 منتقد برگزيده شدند.. 
 
فروغ فرخزاد، آناهيتا قزويني زاده، مرجان ساتراپي، دزيره اخوان فيلمسازان ايراني الاصل و ايراني تبار هستند که با آثارشان در اين فهرست جاي گرفته اند.
در اين فهرست آثاري از آنيس واردا،کلويي ژائو، آنيشکا هالند،سوفيا کاپولا،گيلين آرمسترانگ،نانسي ميرز،آيدا لوپينو،جنيفر لي،جولي دش،گوريندا چادها، الن مي،لين رمزي، کلر دني،کاترين بيگلو،شانتال آکرمن،گرتا گرويک، لوکرسيا مارتل،نيکول هولفسنر،ميرا ناير،سلين سياما، کلي رايکارد به چشم مي‌خورد.
 
آخرين نام اين فهرست «اولين گاو» ساخته کلي رايکارد است که در رتبه 111 است. به گزارش ايندي واي «سرزمين آواره ها»ساخته کلويي ژائو در رتبه 103 قرار دارد، فيلمي که امسال از مدعيان اسکار به حساب مي آيد.انيميشن مشهور «يخ زده» در رتبه 99 است. فيلم «او» ساخته آناهيتا قزويني زاده رتبه 97 است.اين فيلم در جشنواره جهاني فيلم کن رونمايي شد

 
فيلم «رهاورد» ساخته جوآنا هاگ  رتبه87 است.«رفتار مناسب» ساخته دزيره اخوان رتبه 82 و «اين خانه سياه» است ساخته فروغ فرخزاد رتبه 47 را دارد. جنيفر کنت با «بابادوک» در رتبه 33 است.«خوشبختي» ساخته انيس واردا رتبه 26 و «پرسپوليس» ساخته مرجان ساتراپي رتبه23 است.
 
خواهران واچوفسکي با «ماتريکس» محصول 1999 رتبه 20 ام اين فهرست را به خود اختصاص داده اند. نکته جالب آنکه آنها زماني که ماتريکس را ساختند به عنوان برادران واچوفسکي شناخته مي شدند. باربارا استرايسند با «ينتل» رتبه چهاردهم اين فهرست را دارد.
 
 در يادداشتي که درباره «اين خانه سياه است» ساخته فروغ فرخزاد نوشته اند چنين توصيفي ارايه شده است:
فروغ فرخزاد تنها 27 سال داشت که اين مستند شاعرانه 22 دقيقه اي را درباره گروهي جذامي در ايران ساخت. او در تعامل با سوژه هاي خود ، که انجام کارهاي روزمره ، معالجه و تحصيل در مدرسه را به تصوير مي‌کشد ، همدلي بنيادي نشان مي دهد. عنوان فيلم از جمله اي ناشي مي شود که يک دانش آموز مبتلا به جذام آن را روي تخته سياه مي نويسد. روي فيلم ، آيه هايي از قرآن و عهد عتيق به عنوان نريشين پخش مي شود –حتي بخشي از اشعار خود فرخزاد. فروغ بيشتر به خاطر شعرهايش شناخته مي شود ، که دريچه اي منحصر به فرد براي زندگي يک زن در اواسط قرن در  ايران و يک نگاه اجمالي فراتر از آن فراهم مي کند. اين فيلم او بسيار زيبا ، شاعرانه است که به زيبايي رنج نزديک مي شود ، اما فرخزاد نشان داد که همدلي او نمايشي نيست - ساخت اين فيلم بسيار بر فروغ تأثير گذاشت و او پسر بچه اي را که در اين فيلم بازي کرده بود به فرزندي پذيرفت. فروغ فرخزاد به طرز غم انگيزي در سن 32 سالگي در يک سانحه رانندگي درگذشت. 
 
ده فيلم برتر اين فهرست عبارتند از
1- ژان ديلمان، شماره ۲۳ که‌دو کومرس، ۱۰۸۰ بروکسل(شانتال آکرمن،1975)
2-کار نيکو(کلر دني،1999)
3-پيانو(جين کمپيون،1993)

4-ليگ خودشان (پني مارشال1992)
5- گل‌هاي مينا (ورا چيتيلووا،1966)
6-ليدي برد(گرتا گرويگ،2017)
7-کلئو از 5 تا 7(آنيس واردا،1962)
8-سايه‌هاي نيمروز(مايا درن،1943)
9-هفت زيبا (لينا ورت مولر، 1976)
10- دختران غبار(جولي دش،1991

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar