نماد آخرین خبر

باهوش‌ها برنده مافیا هستند!

منبع
ايسنا
بروزرسانی
باهوش‌ها برنده مافیا هستند!

ايسنا/ تهيه‌کننده «شهروند و مافيا»، برخورداري از هوش و قدرت استدلال را از شروط لازم براي شرکت در اين مسابقه تلويزيوني عنوان مي کند و مي‌گويد اگر شناخت درستي از بازي مافيا در بين برنامه‌سازان وجود نداشته باشد، چيزي که در نهايت خواهيم ديد بازي مافيا نخواهد بود.
يک سال است که مسابقه «شهروند و مافيا» از شبکه سلامت به روي آنتن مي‌رود. مسابقه‌اي که برخلاف اغلب مسابقات تلويزيوني نه سوال و جواب اطلاعات عمومي است و نه پرش از موانع سخت. «مافيا» بازي است که در آن قدرت تکلم، آوردن استدلال هاي منطقي و حفظ خونسردي نقش بسزايي در بردن بازي دارد.

اين برنامه هر شب ساعت ۱۹ از شبکه سلامت پخش مي شود و تکرار آن ساعت ۲۳ است.

عليرضا سلطاني ـ تهيه‌کننده مسابقه تلويزيوني«شهروند و مافيا» ـ که پخش فصل پنجم آن به تازگي آغاز شده است، درباره علت جذابيت اين مسابقه براي بيننده تلويزيوني به ايسنا گفت: اين برنامه ساختار متقاوتي نسبت به ديگر مسابقات تلويزيوني دارد. اغلب مسابقات تلويزيوني يا سوال و جواب است يا اينکه شرکت‌کنندگان بايد از موانع سخت عبور کنند؛ يعني بحث توانمندي‌هاي فيزيکي مطرح است اما اين مسابقه شرايط خاصي دارد. شرکت‌کنندگان بايد بتوانند استدلال بياورند و مذاکره کنند. بايد کمي روانشناسي بلد باشند. چالش‌هاي گفت‌وگويي که ميان شرکت‌کنندگان ايجاد مي‌شود باعث جذابيت مسابقه مي‌شود.

سلطاني با تاکيد بر اينکه شرکت‌کنندگان در مسابقه «مافيا» بايد ويژگي‌ها و توانمندي‌هاي مشخصي را دارا باشند، عنوان کرد: ما نزديک به ۵۰۰۰ نفر متقاضي براي شرکت در فصل جديد داشتيم که به مدت دو ماه از اين متقاضيان آزمون گرفته شد و بازي‌هاي آزمايشي انجام دادند و نيز کارگاه‌هاي آموزشي براي آن‌ها برگزار شد؛ در نهايت ما ۶۰۰ نفر را از سراسر ايران انتخاب کرديم.

او يکي از تغييرات اساسي فصل جديد برنامه «شهروند و مافيا» را تغيير دکور عنوان کرده و افزود: ما در اين فصل دکور را کاملا تغيير داده‌ و فضاي متفاوتي را براي اجراي برنامه در نظر گرفته‌ايم. سازه‌اي طراحي شده که از سقف معلق است و نزديک به هشتصد پيکسل نوري است. بر اساس اتفاقاتي که در برنامه مي افتد رنگ دکور تغيير مي‌کند.

به تازگي اعلام شده است که سعيد ابوطالب که تجربه ساخت چندين فصل از «شام ايراني» و «رالي ايراني» را با حضور بازيگران در کارنامه دارد، به فکر ساختن بازي «مافيا» در شبکه نمايش خانگي افتاده است و باز هم از بازيگران شناخته شده‌اي براي برنامه‌اش استفاده کند.

تهيه‌کننده مسابقه «شهروند و مافيا» درباره ساخت برنامه‌اي مشابه مسابقه «مافيا» براي شبکه نمايش خانگي توسط سعيد ابوطالب و با حضور بازيگران، گفت: من پيش‌بيني مي‌کنم دوستان شناخت درستي از فرآيند بازي نداشته باشند، چراکه ما حدود يک سال تحقيق کرديم تا بتوانيم اين بازي را با فضاي تلويزيون و برنامه‌سازي هماهنگ کنيم که کار آساني هم نبود.
او افزود: از طرف ديگر تا جايي که مي‌دانم شرکت‌کنندگاني که قرار است در نسخه نمايش خانگي «مافيا» حضور داشته باشند، اشراف زيادي به بازي مافيا ندارند و بعيد مي‌دانم که شما آنجا بازي مافيايي را که اکنون در حال انجام است، ببينيد، مگر آنکه چيز ديگري ديده شود.

سلطاني داشتن توانايي استدلال و مذاکره و مستند بودن مسابقه را از مهمترين ويژگي‌هاي مسابقه «مافيا» عنوان کرد و افزود: ‌در اين بازي پارامترهاي تاثيرگذار ديگري دخيل است. بحث مذاکره و استدلال و هوش و زبان بدن در اين بازي مطرح است؛ بنابراين نمي‌توان سناريويي نوشت و گفت بازي‌اش کنند، چراکه هوش و توان مذاکره از پارامترهايي است که بايد بداهه اجرا شود و دخل و تصرف کارگردان در آن وجود نداشته باشد. در واقع مافيا يک بازي است، نه بازيگري و نقش بازي کردن با روح بازي مافيا در تضاد است.

عليرام نورايي - مجري برنامه «شهروند و مافيا» -

اين تهيه‌کننده درباره تفاوت برنامه‌سازي در تلويزيون و شبکه خانگي و ترجيح خودش به عنوان يک برنامه‌ساز عنوان کرد که «مزاياي شبکه خانگي از جمله محدوديت‌هاي کمتر و شرايط مالي بهتر برايش اهميتي ندارد و در اين زمينه افرود: تلويزيون يک رسانه فراگير است و قابل مقايسه با وي‌اودي‌ها نيست. ضريب نفوذ تلويزيون و پوشش آن خيلي بيشتر از ديگر رسانه‌هاست. فکر مي‌کنم ترجيح هر کسي تلويزيون باشد.»

به گزارش ايسنا، فصل اول مسابقه «شهروند و مافيا» مهر ۱۳۹۸ پخش شده است. تا کنون چهار فصل از برنامه «شهروند و مافيا» از شبکه سلامت به روي آنتن رفته و پخش فصل پنجم آن با اجراي عليرام نورايي از شنبه (۱۲ مهر) آغاز شده است.

فصل پنجم هنوز در حال ضبط است و به گفته تهيه‌کننده برنامه قرار است فصل ششم هم ساخته شده و برنامه «شهروند و مافيا» تا ماه رمضان ۱۴۰۰ ادامه داشته باشد.

هر فصل از اين برنامه  ۳۱ قسمت است و در مجموع  اين برنامه ۱۸۶ قسمت خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره