نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
  2. برگزیده
سینما و چهره ها

«درخت گردو» و شانس هت تریک سینمای ایران در اسکار

منبع
بروزرسانی

سينما ايده‌آل/ اسکار بهترين فيلم غيرانگليسي زبان، يکي از مهمترين جوايز اسکار براي کشورهاي اروپايي و آسيايي صاحب سينما است که از اين طريق مي توانند نام خود و سينمايشان را بر سرزبانها انداخته و بازاري براي بهترين محصولاتشان در جهان پيدا کنند.

سينماي ايران از نيمه دهه هفتاد به اين سو، نمايندگاني در جمع پنج نامزد اصلي کسب اسکار بهترين فيلم غيرانگليسي زبان داشته، «مجيد مجيدي» با فيلم «بچه هاي آسمان» با پخش بين المللي کمپاني ميراماکس اولين نماينده ايران در اسکار بود که رقابت را به فيلم درخشان «زندگي زيباست» واگذار کرد.

پس از اين فيلم تمامي نمايندگان کشورمان در همان مراحل نخست حذف شدند تااينکه دوازده سال بعد، فيلم «جدايي نادر از سيمين»ساخته اصغر فرهادي به جمع نامزدهاي نهايي راه پيدا کرده و سرانجام اسکار را براي سينماي کشورمان به ارمغان آورد.

گذشته از کيفيت فوق العاده فيلم بايد به پخش گسترده جهاني آن هم اشاره کرد که اعضاي پرتعداد آکادمي را مجاب به راي دادن به فيلم فرهادي کرد. اتفاقي که پنج سال بعد به شکلي ديگر براي اصغر فرهادي و «فروشنده» رخ داد و دومين اسکار را در دستان اين فيلمساز توانا قرار داد.

بي علاقگي هاليوودي ها به ترامپ و سياست هايش در رسيدن اسکار به «فروشنده» نقشي کليدي داشت و مي توان ردپاي سياست را در آن به عينه مشاهده کرد.
از موضوعات داغ هرساله سينماي ايران در ابتداي پاييز، انتخاب يک فيلم براي معرفي به آکادمي اسکار است و جالب اينکه هر سال هم کشمکش هاي بسيار بر سر اين موضوع رخ داده و در نهايت هم فيلمي انتخاب مي شود که بسياري از فاکتورهاي لازم براي رسيدن به جمع نامزدهاي نهايي را ندارد!

امسال هم فيلم هاي «درخت گردو»، «خورشيد» و «جنايت بي دقت» جزو کانديداهاي معرفي به آکادمي هستند که در نهايت يکي از ميان آنها برگزيده خواهد شد.

«درخت گردو» که نمايشي بسيار موفق در جشنواره فيلم فجر سال گذشته داشته، با توجه به موضوع انساني و فوق العاده تاثيرگذارش (فاجعه بمباران شيميايي سردشت) مي تواند شانس سينماي ايران را در راه يافتن به جمع نامزدهاي پاياني با توجه به سليقه سينمايي اعضاي آکادمي اسکار افزايش دهد.

ديگر برگ برنده فيلم، حضور پيمان معادي در نقش اول فيلم است که بازيگري بين المللي محسوب شده و نام و چهره اش براي بسياري از اعضاي آکادمي آشنا به نظر مي رسد.
درخت گردو ملودرام تاثيرگذاري است که مي تواند در روزهاي تحريم اقتصادي ايران، نگاه ها را به سمت خود جلب کرده و سفير فرهنگي شايسته اي براي کشورمان باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره