نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
سینما و چهره ها

«هاویر» تصویری واقعی از زن جسور و غیور عشایر است

منبع
فارس
بروزرسانی
«هاویر» تصویری واقعی از زن جسور و غیور عشایر است

فارس/ آوا دارويت از جمله بازيگران ايراني است که پدري ايتاليايي دارد اما خود علاقه زيادي به فرهنگ و سنت اقوام مختلف ايران دارد. او تجربه بازي در سريال‌هاي «وارش»، «خانواده دکتر ماهان»، فيلم‌هاي سينمايي «اسکي‌باز» و «تمرين براي اجرا» را داشته و براي نقش «هاوير» در سريال «ايلدا» تلاش کرده تا از عهده نقش به خوبي برآيد. با او که اين روزها بر قاب تلويزيون نقش بسته و زني جسور و قدرتمند را به تصوير کشيده به گفت‌و‌گو نشستيم.

 

دارويت درباره چگونگي حضورش در اين سريال گفت: روزي که فيلمنامه ايلدا را خواندم بسيار شيفته نقش هاوير شدم همانطور که از اسمش پيداست هاوير در گويش لري به معناي «به ياد ماندني» و اين نقش مرا درگير خود کرد و اميدوارم آن را به خوبي بازي کرده باشم که به يادماندني باشد. به عقيده من هر خانم بازيگري علاقه دارد که چنين نقشي را بازي کند.

 هاوير جسور و شجاع/ شخصيتي خاکستري

بازيگر سريال «هست و نيست» ادامه داد: هاوير دختر لر، جسور و قدرتمندي است که در عين حال که جنبه‌هاي مثبت شخصيت او بسيار زياد است ممکن است او هم دچار خطا واشتباه شود، به نوعي شخصيتي خاکستري است و واقعي بودن اين شخصيت برايم بسيار جذاب بود. اگر با دقت سريال را دنبال کنيد تمام کاراکترها اين ويژگي را دارند ممکن است ايرج در نگاه اول کاراکتري منفي باشد اما خصوصيات و وجهه مثبت هم دارد که مخاطب آن را دوست داشته باشد. اين خصوصيات که براي کاراکترها در نظر گرفته شده بود آن ها را بيش از پيش واقعي و ملموس مي‌کند که برايم جذاب بود. من شانس داشتم  که جناب  قويدل (کارگردان) و جناب سبط احمدي (تهيه کننده) به من اعتماد کردند و اين نقش را به من سپردند که از ايشان به دليل اعتمادشان سپاسگزارم.

 

 *دغدغه‌ام دنبال کردن فرهنگ و آداب اقوام است

وي درباره علاقه‌اش به اقوام و فرهنگ و رسوم آن‌ها گفت: علاقه زيادي به آشنايي با فرهنگ و رسوم اقوام مختلف ايران داشته و دارم و براي من آشنايي با اقوام بسيار جذاب است‌ يکي از دغدغه‌هاي من دنبال کردن فرهنگ و آيين اقوام مختلف است و علاقه زيادي به اين دست آثار دارم. قبلا در سريال «وارش» نقش دختري بلوچ را بازي کردم و در فيلم سينمايي «اسکي باز» که درباره فرهنگ بختياري است نقش دختري خبرنگار و عکاس را داشتم که وارد آن خطه مي‌شود و درباره اين قوم تحقيق مي‌کند.

 *حضور هاوير در جنگ/ انتقام با انگيزه عشق

دارويت بازيگر مجموعه «ايلدا» درباره حس زنانگي شخصيت هاوير توضيح داد: از ديگر ويژگي‌هاي هاوير اين است که در عين حال که بسيار جسور و قدرتمند است پا به پاي مردها هم تيراندازي مي‌کند و در قسمت‌هاي آتي شاهد حضورش در جنگ خواهيد بود. خالي از حس زنانه و عاطفي نيست. او احساس عاطفي و زنانه هم دارد و به دليل عشقي که به شيرزاد دارد تصميم به انتقام مي‌گيرد؛ ترکيب جذابي بين عشق و زنانگي هاوير و جسارت و قدرت او است.

وي در پاسخ به اين سوال که چقدر از اين دست زنان در ميان ايلات و عشاير ديده مي‌شود گفت: با توجه به مطالعات و حضور در ميان اقشار مختلف فکر مي‌کنم زنان زيادي مثل هاوير داريم. از زمان پخش سريال کامنت‌هاي زيادي دريافت کردم که شخصيت‌ها و کاراکترهاي واقعي را در مقايسه با هاوير علاقمندان به اين فرهنگ و سنت و مخاطبين سريال نام مي‌برند. در قصه‌هاي مربوط به فرهنگ لر هم اين دست زنان ترسيم شده است.

 

 *شانس زندگي ام شغل والدينم بود

وي درباره يادگيري فرهنگ و سنت اقوام مختلف ايراني گفت: به دليل شغل پدر و مادرم که به ترتيب ناظر ارشد کارخانجات صنعتي و آرشيتکت ساختمان بودند، هر سال در يک شهر و با يک فرهنگ و سنت زندگي کردم. در شهرهاي خوزستان، يزد، اراک، ميانه، تبريز ، بندر ماهشهر زندگي کردم و با هر پروژه‌اي که خانواده‌ام قبول مي‌کردند به بخشي از ايران عزيز سفر مي‌کردم و با فرهنگ‌هاي مختلف و متفاوت آشنا شدم؛ به همين دليل به هر جايي از کشور سفر کنم احساس غريبي نمي کنم زيرا  نوع رفتار و سنت افراد را به خوبي مي شناسم شايد يکي از شانس هاي بزرگ زندگي ام اين است که به واسطه شغل والدينم در جاي جاي اين کشور زندگي کردم. چند سال با قوم لر، عرب و ترک زندگي کردم.

*مستندات اقوام لر را ديدم

دارويت درباره مطالعه درخصوص نقش «هاوير» توضيح داد: به پيشنهاد آقاي قويدل موزه اي در خرم آباد بود که داراي فيلم هاي مستند زيادي مربوط به آداب و رسوم مردم (عزا، عروسي و...) بود که بعد از هر آف صحنه اي که شامل من مي‌شد به موزه مي‌رفتم و از آن فيلم ها براي رسيدن هرچه بهتر به نقش استفاده مي کردم که کمک بسيار خوبي بود.

 

 *ديالوگ‌ها کلمات اصيل لري است

وي درباره انتقاد درباره لهجه و گويش استفاده شده در سريال گفت: از ابتداي کار آقاي قويدل نظرشان اين بود که يک آواي مشترکي بين همه بازيگرها وجود داشته باشد و تصميم گرفته بودند بازيگران مجموعه لهجه نداشته باشند تا بقيه اقوام کشور هم بتوانند از سريال لذت ببرند؛ ضمن اين که در ديالوگ‌هاي سريال که توسط نوشين پيرحياتي نوشته شده از کلمات اصيل لري استفاده شده است. بازيگران فقط لهجه لري ندارند تا همه بتوانند از سريال استفاده کنند.

بازيگر نقش هاوير در «ايلدا» درباره مهارت‌هاي سوارکاري و تيراندازي و آموختن آن گفت: تيراندازي را براي سريال خانواده دکتر ماهان ياد گرفتم. در آن مجموعه نقش دختري محيط بان را بازي مي‌کردم، لازم بود که تيراندازي را بياموزم. در مورد سوار کاري و آموختن آن هم بايد بگويم که در سريال ايلدا سوارکاري را آموختم. اميدوارم توانسته باشم به درستي اين کاراکتر را به نمايش بگذارم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره