نماد آخرین خبر

سحر دولتشاهی: بازیگری که به نقش اعتبار می دهد

منبع
بروزرسانی
سحر دولتشاهی: بازیگری که به نقش اعتبار می دهد

ديالوگ نيوز/ شايد در سال ۱۳۸۴ و آنهايي که براي ديدن فيلم " چهارشنبه سوري " اصغر فرهادي جلوي در سينما ها صف کشيده بودند ، گمان نمي کردند بازيگري که با نقش آفريني کوتاهش به کاراکتر خواهر مژده در اين فيلم جان داده بود ، بعدها به چنان بازيگر محبوب و تاثيرگذاري تبديل شود که نقش آفريني هاي متمايزش در آثار مختلف ، بسياري را براي ديدن فيلمهايش به سينما ها بکشاند.

سحر دولتشاهي در ۱۶ مهر ۱۳۵۸ به دنيا آمد و با تحصيل در رشته هاي ادبيات نمايشي و مترجمي فرانسه ، راه خودش را به دنياي سينما و تئاتر باز کرد .
بازيگري که با تئاتر کارش را شروع کرد و با اينکه نقشش در «چهارشنبه سوري» کوتاه بود اما همان، اتفاق مهمي را در مسير بازيگري او رقم زد.کارنامه او نه فقط با فرهادي بلکه با اسم کيارستمي، بيضايي، فرمان آرا، فرهادي و کيميايي نيز اعتبار پيدا مي‌کند.  دولتشاهي نقش‌هاي مهم زيادي در کارنامه اش دارد که يکي از آنها به همکاري‌اش با بهنام بهزادي در «وارونگي» بر مي‌گردد. نقشي پيچيده با بازي زير پوستي سحر دولتشاهي که مورد توجه منتقدان غير ايراني نيز قرار گرفت.

نقش ديگري که اولين سيمرغ بازيگري را برايش ارمغان آورد، در «عصر يخبندان» مصطفي کيايي بود. دولتشاهي در اين فيلم نقش زني تباه شده و پريشان را بازي کرده که بازي روان و يک دست او نقطه عطف ديگر کارنامه‌اش است.

او در ادامه توانمندي‌هاي خود را در نقش‌هاي مختلف ديگر محک مي‌زند و حتي در کمدي هم بازي مي‌کند. بازي ظريف و پرجزئيات او در فيلم «عرق سرد» و زن نگران با لهجه شمالي «چهار راه استانبول» چالش ديگري براي اين بازيگر بود که او را به دومين سيمرغ بازيگري رساند

" امير " فيلم کمتر ديده شده نيما اقليما يکي از دشوارترين و متفاوت ترين نقش آفريني هاي سحر دولتشاهي را در قالب يک کاراکتر روان پريش را به نمايش مي گذارد که متاسفانه بازي درونگرايانه او از ديد داوران جشنواره فجر دور ماند .

حضورش در سريال کنجکاوي برانگيز " قورباغه " به کارگرداني هومن سيدي که قرار است در روزهاي آينده از شبکه نمايش خانگي پخش شود ، اميدواري دوباره براي تماشاي بازيگري است که با ميميک خاص چهره ، گويش و زبان بدنش ، نوع ديگري از شمايل بازيگران زن را در سينما به ارمغان آورده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره