نماد آخرین خبر

مروری بر برنامه‌های اقتصادی و کارآفرینی تلویزیون؛ جهش تولید روی آنتن

منبع
جام جم
بروزرسانی
مروری بر برنامه‌های اقتصادی و کارآفرینی تلویزیون؛ جهش تولید روی آنتن

جام جم/ کسب و کار و ايجاد يک شغل تازه و خلاقانه که بتوان از آن درآمدزايي خوبي داشت از جمله دغدغه‌هايي است که اين روزها فکر بسياري از جوانان را به خود درگير کرده. شغلي که بتوان با آن هم کار تازه‌اي انجام داد و هم درآمد به دست آورد و هم اين‌که بتوان در کنار درآمد باعث اشتغالزايي نيز شد. براي همين هم هر روز شاهد ظهور کارآفريناني هستيم که توانسته‌اند با ايده‌هاي خود کسب و کار تازه‌اي راه بيندازند. اما در ميان اين افراد، جواناني نيز هستند که به دليل نداشتن شرايط مختلف همچون سرمايه‌گذار نتوانسته‌اند ايده خود را به مرحله اجرا و توليد درآورند. براي همين هم موفقيتي به دست نياورده‌اند و بر اين باورند که به دليل نبود امکانات و نبود شرايط براي معرفي توانايي‌هاي خود پتانسيل‌هاي‌شان هدر رفته و نمي‌توانند ايده خود را به مرحله اجرايي شدن درآورند. برنامه‌سازان تلويزيون باتوجه به همين موضوع و نبود فرصت براي جواناني که داراي ايده و خلاقيت هستند دست به ساخت برنامه‌هايي زده‌اند تا بتوانند براي آنها فرصت‌هايي ايجاد کنند تا از طرح و ايده خود بگويند و از اين طريق سرمايه‌گذارهاي ريسک پذير را از ايده آنها مطلع کرده تا در نهايت به اين نتيجه برسند حاضرند براي چنين ايده‌اي سرمايه‌گذاري کنند. آشنايي صاحبان صنعت با ايده‌هاي جديد، تشويق و تبليغ نگاه خلاقانه و روحيه کارآفرين و پرورش نسل جديدي از کارآفرينان با نوآوري در عرصه اقتصادي از جمله اهدافي است که چنين برنامه‌هايي به دليل آن استارت کار خود را زده‌اند. هر چند نمي‌توان به آنها نمره صد در صد قبولي داد اما همين که کنداکتور شبکه‌ها از وجود چنين برنامه‌هايي خالي نيست باز هم جاي اميدواري دارد. در اين گزارش مروري خواهيم داشت به برخي از اين برنامه‌ها که توانسته‌‌اند در اين زمينه ورود کرده و تا حدودي عرصه را براي چنين ايده‌پردازها و استارت‌آپ‌هايي باز کنند.

شتاب
شبکه:  يک 
زمان پخش: روزهاي فرد ساعت 16:45 دقيقه 
کارگردان: مجتبي طالبي
تهيه کننده: سيد طاهر سياح و مسعود طالبي
موضوع: اين برنامه با هدف جذب استارت‌آپ با همکاري دانشجويان دانشگاه صدا و سيما و شهيد بهشتي طراحي و ساخته شده است. برنامه‌اي الگوبرداري‌شده از برنامه‌هاي خارجي که تلاش مي‌کند عرصه‌اي براي فعاليت جوانان داراي ايده و انگيزه با حضور داوران و کارشناسان باز کند. داوران اين برنامه حدود 20 نفر مانند محمد احمدي، حسن تقي‌زاده انصاري، علي فياض‌بخش، مرتضي دانش و... هستند که هر کدام بسته به نوع برنامه حضور داشته و معمولا داوران حاضر در هر قسمت هم شامل 4 نفر مي‌شود. استارت‌آپ‌ها در اين برنامه با توجه به  فضا و زماني که دارند به صحبت مي‌پردازند و خدمات و ايده‌هاي خود را در مقابل 4 داوري که در آن برنامه حضور دارند معرفي و تلاش مي‌کنند توانايي خود را در برابر اين کارشناسان مطرح کنند و از رمز و رازهاي کسب و کارشان بگويند. اين برنامه تلاش کرده تا سکوي پرتاب کارآفرينان جوان ايران باشد.
 گروه کارآفرينان در سه دقيقه ايده خود را براي داوران توضيح مي‌دهند، داوران برنامه نيز هر کدام به مدت يک و نيم دقيقه سوالاتي را از آنها مي‌پرسند. بعد از آن داوران نظر خود را درباره ايده و قابليت اجرايي آن و مبلغ مطرح شده کارآفرينان براي سرمايه‌گذاري را مورد نقد و بررسي قرار مي‌دهند. در نهايت نيز کارآفرين برتر شناخته شده و سرمايه‌گذاري براي آن 
معرفي مي‌شود.

کارستون
شبکه:  نسيم 
زمان پخش: چهارشنبه تا جمعه ساعت 20:45
تهيه کننده: فرهاد خان‌استادي
مجري: ميثم درويشيان 
موضوع: برنامه‌اي در زمينه کسب و کار و مشاغل کارآفرينان است که در آن تلاش شده تا کارآفرينان بتوانند توانايي‌هاي خود را در زمينه‌هاي مختلف مطرح کنند و در نهايت براي جذب سرمايه‌گذار و گرفتن موقعيت‌هاي لازم براي شروع يا ادامه کسب و کار ايده و خلاقيت خود را معرفي کنند. يک نکته جالب اين برنامه، مجري آن است. ميثم درويشيان، مجري استندآپ کمديني که توانست در برنامه خندوانه خود را به خوبي معرفي کند و حتي در ميان 20 نفر اول خنداننده شو نيز قرار گرفت. براي همين هم اين برنامه را از حالت خشک اقتصادي درآورده است و شايد همين موضوع 
باعث شده تا نسبت به برنامه‌هاي ديگر فرق‌هايي داشته باشد. شعار اين برنامه بر اين اساس است که مردم مي‌توانند گره کار خودشان را باز کنند و اگر دولت‌ها با سياست‌هاي درست اين زمينه را برايشان فراهم کنند کارستان خواهد شد.


جشنواره کارآفريني
شبکه:  يک 
زمان پخش: شنبه تا چهارشنبه، ساعت 16
تهيه کننده: محمدهادي سليم زاده
مجري: کيا داوود اسفندياري 
موضوع: اين برنامه همانطور که از نام‌ آن مشخص است جايي است براي عرض اندام کارآفرينان و به آنها فرصتي داده ‌شود تا بتوانند به معرفي توانمندي‌هاي خود بپردازند. هدف اين برنامه به گفته تهيه‌کننده آن ايجاد فرصت مناسب براي صاحبان ايده است تا نسبت به بازار و جنبه‌‌هاي مالي، آشنايي بيشتري پيدا کنند. اين معرفي با اين هدف است تا سرمايه‌گذارها و کساني که علاقمند به سرمايه‌گذاري در کارهاي تازه و جديد هستند با آنها ارتباط گرفته و بتوانند در اين زمينه با يکديگر همکاري داشته باشند. برنامه جشنواره کارآفريني با آن‌که درباره موضوعات کارآفريني است و به نظر مي‌رسد حاشيه خاصي نداشته باشد؛ اما در برخي موارد دچار حاشيه‌هايي شد که عوامل اين مجموعه مجبور به واکنش و پاسخگويي نيز شدند.‌ همچنين يکي از کارهايي که در اين برنامه انجام گرفته است راه‌اندازي صدها واحد توليدي بوده و نجات از ورشکستگي برخي از واحدهاي توليدي که به دليل نبود سرمايه‌گذار به سمت نابودي کشيده شده بودند.  در فصل گذشته از حدود 100‌شرکت کننده در جشنواره مبلغي معادل 40 ميليارد تومان سرمايه‌گذاري مردمي 
صورت گرفت و در فصل جديد برنامه هم با توجه به شرايط کرونايي کشور؛ بيشترين ميزان اشتغال‌زايي در بخش توليد پوشاک بيمارستاني، ماسک، مواد ضدعفوني کننده و ... بوده است.

مسابقه ميدان 
شبکه:  سه
زمان پخش: دو روز در هفته (پنجشنبه و جمعه) بعداز اخبار شبانگاهي
تهيه کننده: محمد‌حسين هاشمي‌گلپايگاني
کارگردان: مهران و مهرگان علوي
مجري: حامد سلطاني
موضوع: اين برنامه مسابقه‌اي براي استعداديابي شغلي است و هر قسمت آن با سه شرکت‌کننده آغاز مي‌شود  که با يکديگر به رقابت 
مي‌پردازند. 
در انتها کارآفرين برتر از ميان 3 نفر انتخاب شده و در نهايت با داوري مردم استعداد برتر انتخاب خواهد شد و براي تبديل طرح منتخب به کار صنعتي به برگزيده وامي براي شروع کار و فعاليتش تعلق مي‌گيرد. در اين برنامه اولويت با ايده‌هايي است که به مرحله توليد رسيده و براي آن‌که به توليد انبوه برسد نياز به سرمايه‌گذاري دارد. حجت ا...  عبدالملکي، حميدرضا موثقي‌نيا، مينا مهرنوش و عليرضا يونچي از جمله داوران اين برنامه هستند. 
اين مسابقه براي کارآفرينان مسابقه جذاب و ديدني است وتوانسته مخاطب خاص خود را پيدا کند. يکي از اتفاقات عجيب در اين برنامه آتش گرفتن استوديو به دليل معرف پودري براي کپسول آتش‌نشاني بود که به خوبي عمل نکرد و باعث آتش‌سوزي شد. شرکت‌کنندگان اين برنامه که باعث آتش گرفتن دکور شده بودند در سري بعدي حضور پيدا کردند و بعد از عذرخواهي مجدد، ايده خود را مطرح و در معرض معرفي و نمايش قرار دادند. 

شب آفتابي 
شبکه: سه 
زمان پخش: شنبه‌ها ساعت 24 
تهيه کننده: محمد جواد طالبي 
مجري: شاهين جمشيدي
موضوع: اين برنامه جزو برنامه‌هايي بوده که قبل از پخش تلويزيوني به صورت راديويي با همين عنوان از راديو اقتصاد پخش مي‌شده و به موضوعات مختلف اقتصادي و کسب و کار همچون توليد، کشاورزي، صنعت و خدمات مي‌پرداخته. همچنين در اين برنامه علاوه بر اين‌که از کارشناسان و متخصصان حوزه اقتصاد استفاده مي‌شده از کارآفرينان نيز دعوت به عمل مي‌آمده تا در زمينه کسب و کار با آنها به گفت‌و‌گو بپردازند و کارآفرينان موفق نيز از رمز موفقيت و مراحلي که در اين خصوص
 گذرانده‌اند بگويند. تهيه‌کننده بخش راديويي اين برنامه برعهده ليلا اميديگانه و نازنين کتابچي بود و زهرا تقي ملا و 
محمد حسين اميدي نيز اجراي اين برنامه را برعهده داشتند. اما بعد از استقبال از اين برنامه بود که تصميم گرفته شد تا از فضاي راديو به تلويزيون ورود کنند تا مخاطبان بيشتري بتوانند از اين برنامه بهره ببرند. در برنامه تلويزيوني شب آفتابي علاوه بر حضور کارآفرينان، کارشناسان و متخصصان حوزه کسب و کار مانند دکتر محمد مهدي رباني، دکتر افشين گلستان، دکتر علي اکبر فرجاديان، دکتر مسلم خاني، دکتر فريدون گل‌افرا، دکتر ميثم شفيعي و... نيز حضور دارند که به مبحث کار‌آفريني و کسب و کارهاي کوچک مي‌پردازند.

پايش
شبکه: يک 
زمان پخش: يکشنبه‌ها و سه شنبه‌ها، ساعت ۱۹:۴۵
تهيه کننده: رضا جوهرچي
سردبيري: محمد هادي سليمي‌زاده
مجري: سعيد توکلي 
موضوع: برنامه پايش از جمله برنامه‌هايي است که توجه اصلي خود را بر روي کارآفرينان موفق گذاشته است. کارآفرين‌هايي که از صفر شروع کرده و حالا با کسب و کار تازه نه تنها خود را فرد موفقي معرفي کرده‌اند بلکه باعث رونق کسب و کار و اشتغال‌زايي نيز شده‌اند. در اين برنامه از چنين افرادي دعوت مي‌شود تا از رمز و کار موفقيت‌هاي خود بگويند. دربرنامه پايش اما تمام توجه و کل برنامه به کارآفرين‌ها و رمز و راز موفقيت‌شان نمي‌گذرد بلکه فراتر رفته و علاوه بر اين‌که کارآفرين‌ها مورد توجه قرار مي‌گيرند با دعوت از مهمانان گوناگون در حوزه‌هاي اقتصادي و دولتي، مسوولان و... تلاش مي‌کند به موضوعات روز اقتصادي کشور نيز بپردازد. به دليل پرداختن به همين موضوعات و صحبت‌هايي که در اين برنامه 
بيان مي‌شود باعث شده تا در شبکه‌هاي اجتماعي گوناگون نيز برخي از اين صحبت‌ها و واکنش‌ها دست به دست گردد و رسانه‌ها و مطبوعات نيز به برخي از مسائل مطرح شده در اين برنامه نيز به صورت نقادانه، تحليلي و... به بحث و بررسي بپردازند. اين برنامه به دلايل مختلف عوامل سازنده‌اش تغيير کرده و از جمله تغييرات زيادي که در اين برنامه شاهد آن بوديم مجرياني است که تغيير کرده و در حال حاضر سعيد توکلي اجراي اين برنامه را برعهده گرفته است. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar