تسنيم/ صدايِ اسماعيل سلطانيان صلابتِ گذشته را ندارد اما مي‌خواهد کار کند و مي‌گويد توانايي حضور در جلوي دوربين سريال‌ها و فيلم‌ها را دارد.
اين روزها به پيشکسوتان سينما و تلويزيون تماس مي‌گيريم بعضاً با حالت بغض و اندوهي پنهان در صدايشان درباره هنرهاي نمايشي صحبت مي‌کنند. برخي از آن‌ها در بستر بيماري‌اند و کسي حالي از آن‌ها نمي‌پرسد، برخي هم از بي‌کيفيتي آثار هنري به خصوص در تلويزيون گلايه‌مندند و برخي هم مطالباتي دارند که هيچ‌کدام از اهالي خانه سينما،‌ انجمن بازيگران و مديران مربوطه در تلويزيون گوشي براي شنيدن حرف‌هايشان نداشته‌اند و ندارند. از فضاي سلبريتي‌زده امروز دلخورند و نگران آينده دنياي تصوير ايران اسلامي‌اند.

اسماعيل سلطانيان يکي از آن نام‌هاي درخشانِ دنياي تصوير است که سينما و تلويزيون اين مرد نجيب و آرام را فراموش کرده و آنقدر گلايه و ناراحتي دارد که نمي‌توان با حالتِ خسته و بي‌انگيزه‌اش بيانش کند. فقط مي‌گويد "زمانه به بازيگراني مثل من جفا مي‌کند." بازيگري که اولين بازيگردان سينما و تلويزيون بوده و بيش از سه دهه در حوزه بازيگري، کارگرداني و تدريس فعاليت کرده است.
وقتي از او سؤال مي‌کنيم چرا اين روزها کم‌کار از هميشه شده‌ايد از ما مي‌خواهد اين سؤال را از سينما و تلويزيون و مسئولان و گروه‌هاي خاصش بپرسيم. مثل بسياري از پيشکسوتان ديگر به اين واقعيت اشاره مي‌کند که در بيشتر کارها بازيگران را عده‌اي خاص انتخاب مي‌کنند و حتي نقش‌هايي که خريد و فروش مي‌شود.

اين روزها سريال "وضعيت سفيد" اسماعيل سلطانيان از شبکه آي‌فيلم پخش مي‌شود و او اتفاقاً مي‌گويد وقتي آثارمان را از تلويزيون مي‌بينيم انرژي مي‌گيريم. يادِ خاطرات‌مان مي‌افتيم و حسرت مي‌خوريم چرا امروز اين فضا براي کار کردن ما فراهم نمي‌شود. هيچ‌وقت حسرت نخوردم چرا اين نقش را من بازي نکردم، چون همه نقش‌ها و اتفاقات خوبي که بوده، قسمتم شده است. امروز تنها گلايه و دلخوري‌ام از اين است که چرا بيکارم و پيشکسوتان خانه‌نشين شده‌اند؟
سلطانيان در سريال وضعيت سفيد بازيگر نقش بهرام است؛ پسر بزرگ خانواده که نسبت به ديگر برادران و خواهرانش سر به راه است و بي حاشيه. او مي گويد که پيشنهادي بازي در سريال "وضعيت سفيد" را بدون خواندن فيلمنامه پذيرفته است، چرا که مي خواسته شانس همکاري دوباره با حميد نعمت الله را به دست بياورد.


 سلطانيان کاراکتر بهرام را بسيار شبيه شخصيت واقعي خودش مي‌داند و مي‌گويد که خيلي زود با اين کاراکتر برقرار کرده است. او حضور در"وضعيت سفيد" را يکي از نقاط قوت بازيگري‌اش مي‌داند و آن را هم رديف بازي در فيلم‌هاي خوبش در سينما برمي‌شمرد. البته در لا به لاي اظهاراتش بارها از بيکاري اين روزهايش هم گلايه دارد و مي‌گويد زمانه در حق بازيگري همچون او که چند دهه سابقه کار دارد، جفا مي‌کند.

در ادامه صحبت‌هاي ناراحت‌کننده و تکان‌دهنده‌اش به اين نکته اشاره کرد که: "جواني‌مان را پاي بازيگري گذاشتيم. شايد وقتي صدايم را بشنويد بگوييد حتماً بيمار است و دوران نقاهت مي‌گذراند اما به محضِ اينکه جلوي دوربين قرار بگيرم دوباره همان اسماعيل سلطانيان سريال‌ها و فيلم‌ها مي‌شوم. کار است که انگيزه ما را برمي‌گرداند و حال‌مان را خوب مي‌کند."

او تأکيد کرد: تمام نقش‌هايي که بازي کرده‌ام شناسنامه خوبي داشته‌اند و همه‌شان را دوست دارم و هيچ‌وقت حسرتِ نقش خاصي را نخورده‌ام. انتظار دارم کار باشد و به ما توجه کنند. اين بيکاري است که ما را افسرده کرده و اگر ميدان کار براي ما فراهم شود حتماً از اين حالت خارج خواهيم شد. هميشه دغدغه تعالي فرهنگ و هنر جامعه‌مان را داشته‌ام و اميدوارم نسل جديد هم بتوانند اتفاقات خوبي را براي ساحتِ مقدس فرهنگ، ادب و هنر ايراني اسلامي فراهم آورند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar