سينما تيکت/ مراسم اسکار، سال‌هاست که مهم‌ترين اتفاق سينمايي جهان به حساب مي‌آيد. سينماي ايران در طول ۹۲ دوره برگزار شده مراسم اهداي جوايز آکادمي اسکار، ۲۴ بار نمايندگان خود را به اين مراسم معتبر سالانه ارسال کرده است.

اسکار ۲۰۱۷ اصغر فرهادي و فيلم فروشنده

فروشنده درحالي روانه‌ي اسکار شد که خيلي‌ها شانس فرهادي را پايين‌تر از رقباي سرسخت‌اش مي‌دانستند. با اين وجود هيات انتخاب اطمينان داشت اين فيلم مناسب‌ترين گزينه براي نمايندگي ايران است. همين اطمينان بود که در نهايت نام فرهادي را در کنار نام‌ کارگردانان بزرگي که بيش از يک اسکار در کارنامه دارند، قرار داد.

اسکار ۲۰۱۸ با نفس به کارگرداني نرگس آبيار
فيلم رگ خواب و ويلايي ها رقباي اصلي فيلم نفس بودند که در نهايت فيلم تحسين شده‌ي نرگس آبيار با توجه به مضمون داستان و موفقيت‌ در جشنواره‌هاي داخلي و خارجي به‌عنوان مناسب‌ترين گزينه انتخاب شد. نرگس آبيار و آزاده موسوي (کارگردانِ در جستجوي فريده) تنها کارگردان‌هاي زني هستند که فيلم‌شان نماينده ايران در اسکار بوده است.

اسکار ۲۰۱۹ و انتخاب بدون تاريخ بدون امضا
هيات انتخاب اعلام کرد با توجه به بازخوردهاي مثبت بين‌المللي و برخورداري از پخش‌کننده‌ي جهاني، فيلم «بدون تاريخ، بدون امضاء» به کارگرداني «وحيد جليلوند» را براي نمايندگي سينماي ايران در اسکار انتخاب کرده است. تنگه ابوقريب رقيب اصلي اين فيلم بود. بدون تاريخ، بدون امضا نيز نتوانست جزو ۹ نامزد نهايي اسکار شود.

اسکار ۲۰۲۰ و انتخاب عجيب مستند در جستجوي فريده

نام اين مستند خوش ساخت در حالي اعلام شد که در گمانه‌زني‌هاي اوليه نام دو فيلم «قصر شيرين» و «متري شيش و نيم» مطرح شده بود. اين مستند گرچه در اسکار توفيقي نيافت اما نامش بعنوان تنها مستند تاريخ که نماينده ايران براي اسکار بود ثبت شد.

اسکار ۲۰۲۱ با خورشيد مجيدي
مجيد مجيدي پيش‌تر با فيلم بچه‌هاي آسمان موفق شده بود به‌عنوان يکي از پنج نامزد نهايي جايزه بهترين فيلم خارجي اسکار برگزيده شود. بايد منتظر ماند و ديد اين فيلم که در جشنواره ونيز نظرات مثبتي بسياري جلب کرد مي‌تواند مجيدي را به اسکار برساند.
درخت گردو، يلدا و جنايت بي‌دقت ديگر گزينه‌هاي جدي نمايندگي اسکار ايران بودند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar