باشگاه خبرنگاران/ سيروس همتي بازيگر، کارگردان و نمايشنامه نويس با اشاره به معضلات تئاتر و سينما در دوران کرونا، گفت: در ابتداي شيوع ويروس کرونا اعلام کردند چند ماه بيشتر اين شيوع به طول نمي‌انجامد اما حدود يک سال اين ماجرا ادامه پيدا کرد و ممکن است با اين روند به اين زودي‌ها شاهد دوران «پسا کرونا» نباشيم؛ که از خدا مي‌خواهم به اين شکل نباشد. همچنين در دوران پسا کرونا حدود دو سه ماه طول مي‌کشد که تماشاگر براي تماشاي تئاتر بيايد، زيرا تماشاگران همچنان از حضور در محيط‌هاي نسبتا شلوغ مي‌ترسند و حد الامکان خودداري مي‌کنند.

وي افزود: به شدت نگران اين دوران هستم، چون جذب تماشاگر در دوران پسا کرونا هم يک انرژي مضاعف را مي‌طلبد که مسئولان بايد به فکر اين موضوع باشند؛ البته الان هم نياز به تدابير مسئولان داريم. کما اينکه شاهد آن هستيم که عده‌اي در اين دوران بيکار شدند و در مقابل برخي ديگر به دليل وضعيت پيش آمده شرايط کار براي آنها فراهم شد، خصوصا افرادي که وسايل بهداشتي مي‌فروختند. علت بيکاري هنرمندان تئاتر و تعطيلي سالن‌ها اين است که به مخاطب نياز دارند و متاسفانه ديواري کوتاه‌تر از تئاتر و سينما پيدا نمي‌شود؛ در نتيجه بيکاري هنرمندان حاصل شد.

از بازي در سريال جديد تا گله از مسئولان هنري

همتي درباره ضرر کرونا به جامعه هنري، عنوان کرد: بازيگران سينما و تئاتر زيادي را به دليل ابتلا به ويروس کرونا از دست داده ايم که اخيرا شاهد خبر ناگوار فوت مرحوم «کريم اکبري مبارکه» نيز بوده ايم. اگر دولت بودجه‌اي را حتي به ميزان اندک به مردم اختصاص دهد؛ مي‌توانيم در منزل بمانيم بد‌ترين حالت ممکن آن است که از مردم و هنرمندان بخواهيم در خانه بمانند، اما وقتي براي خريد به فروشگاه‌ها مراجعه کنند با گراني مواجه شوند. به شدت از اين عملکرد دولت نگران و گله‌مند هستم.

بازيگر «زن‌ها فرشته اند ۲» از کار جديد خود در شبکه سبلان خبر داد و گفت: در سريال «مهماني موقت» به کارگرداني مير دولت موسوي و تهيه کنندگي محمدرضا محمدي مشغول به کار هستم که به سفارش شبکه سبلان ساخته مي‌شود. اين پروژه در طول سه ماه تصويربرداري خود چند روزي تعطيل بود که علت اصلي آن نگراني براي سلامتي اعضاي گروه بود؛ کما اينکه در طي تصويربرداري تمامي شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي رعايت مي‌شود، اما مدت زماني که براي اين سريال در نظر گرفته شده است کمي طولاني‌تر شد و اين نيز ضرر مالي به پروژه خواهد زد.

وي تصريح کرد: آيا دولت براي اين چند وقتي که پروژه به حالت تعليق درآمده است کمکي را لحاظ خواهد کرد؟ تبعيضي براي گروهي که در اين زمان مشغول کارند قائل خواهد شد؟ بايد از کار‌هايي که در حال فيلم برداري هستند، تقدير شود و مورد حمايت قرار بگيرند. زيرا عوامل جان خود را در دست گرفته و به فيلم برداري مي‌آيند. در اين پروژه هم سرعت کار به دليل شيوع ويروس کرونا نسبت به روز‌هاي عادي فرق کرده است و کند پيش مي‌رود که اين نيز هزينه بردار است. بازيگران خوبي در اين سريال بازي مي‌کنند، آقاي محمد مسلمي، آتش تقي پور و هنرمندان شبکه سبلان نيز افراد توانمندي هستند که در اين پروژه فعاليت دارند.

از بازي در سريال جديد تا گله از مسئولان هنري

او با اشاره به علت بازي در اين سريال، عنوان کرد: در اين کار به زبان ترکي صحبت مي‌کنم که لهجه يکي از دلايل بنده براي قبول همکاري در اين پروژه بود. براي اولين بار در طول دوران بازيگري خود در اين سريال به زبان مادري صحبت خواهم کرد و تعصب خاصي هم روي زبان مادري دارم، اما متاسفانه زماني که در تهران متولد و بزرگ شويد، شهري نشيني در به کار گيري زبان ترکي دشواري ايجاد مي‌کند.

همتي در پايان درباره تفاوت سينما و تئاتر بيان کرد: در تئاتر بايد به نوعي بازي کرد که تماشاگر در آخر سالن هم بتواند بازي را ببيند و حرکات بايد بزرگ نمايي شود؛ لذا نوع بازي متفاوت است. در حالي که در سينما و تلويزيون به اين شکل نيست؛ در سينما يک سکانس را امروز فيلم برداري مي‌کنيم و سکانس بعدي را در روز ديگر، اما در تئاتر بايد همه نمايش يک جا بازي شود. همچنين در تئاتر اگر جايي را اشتباه کنيم فرصتي براي بازگشت نيست و تمرکز بالايي مي‌خواهد، اما در سينما اگر خطايي از بازيگر سر بزند، قابل جبران است. نکته خيلي مهم‌تر اينکه در تئاتر تماشاگر مي‌تواند هر جايي از صحنه را که بخواهد تماشا کند و اين عمل کاملا اختياري است؛ اما در سينما تماشاگر جايي را نگاه مي‌کند که کارگردان و دوربين تعيين مي‌کند. در نتيجه کار در تئاتر سخت‌تر از سينما و تلويزيون است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar