مهر/ مستند «یکشنبه خونین» با اشاره به وقایع ۲۹ آبان ۵۷ امشب روی آنتن شبکه مستند سیما می‌رود.
حجت الله اسحاقی اطربی کارگردان و تهیه کننده مستند «یکشنبه خونین» که امشب از شبکه مستند پخش می‌شود درباره این فیلم مستند  بیان کرد: این مستند با اشاره به واقعه ۲۹ آبان ۵۷ ساخته شده است. ۲۹ آبان ۵۷ رژیم شاه به حرم امام رضا (ع) حمله می‌کند و امام خمینی (ره) که آن زمان در نوفل لوشاتو بودند برای مردم پیام می‌فرستند که به این اقدام شاه اعتراض کرده و او را بیرون کنند.

وی ادامه داد: پیام امام خمینی (ره) به شهرهای مختلف می‌رسد و در گرگان بیش از ۳۰ هزار نفر از اطراف شهرهای گرگان جمع می‌شوند و در روز پنج آذر مصادف با هفتمین روز حمله شاه به صورت خیابانی اعتراض خود را نشان می‌دهند.

این مستندساز اظهار کرد: رژیم شاه به آنها هشدار می‌دهد اما مردم همچنان باقی می‌مانند و در نهایت ۱۴ نفر به شهادت می‌رسند و تا ۳۰۰ نفر مجروح می‌شوند. رژیم شاه دو بار هم به بیمارستان حمله می‌کند که یکی از مجروحین در بیمارستان به شهادت می‌رسد.

وی در پایان گفت: این مستند با مشارکت شهرداری گرگان ساخته شده است. در حال حاضر روز پنجم آذر به عنوان روز ملی گرگان نام دارد و این مستند هم اثری گفتگومحور است که با استفاده از اسناد آرشیوی و تاریخی انقلاب گرگان در ۵۵ دقیقه ساخته شده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar