باشگاه خبرنگاران/ شايد شما هم تبليغات سايت‌هاي شرط بندي و بازي‌هاي آنلاين را در صفحات مجازي بازيگران، خوانندگان و افراد نه چندان معروف ديده باشيد.

افراد مشهور که خارج از کشور زندگي مي‌کنند با شهرتي که از راه‌هاي مختلف به دست آورده اند، پس از جلب اعتماد مخاطبان خود و رسيدن تعداد فالوئرهايشان به چندين هزار نفر کم کم شروع به تبليغات سايت‌ شرط بندي و بازي‌هاي آنلاين مي‌کنند. اين سايت ها که با نام «بت» هم شناخته مي‌شوند پايگاه‌هايي هستند که عملا از کاربر کلاهبرداري مي‌کنند و هيچ سودي براي او ندارند و فقط فرد را معتاد به قمار مي‌کنند.

اين به اصطلاح سلبريتي ها، با نمايش دادن سبک زندگي لاکچري، ماشين و خانه‌هاي گران قيمت و بيان اينکه امکانات حاضر را از شرط بندي در اين سايت‌ها به دست آورده اند، مخاطب را به سمت رفتن و سرمايه گذاري در اين سايت‌ها هدايت مي‌کنند. حتي فيلترينگ اين سايت‌ها هم تاثيري در حضور و استفاده مردم از اين قمارخانه‌ها ندارد و سايت‌‌هاي مذکور مدام راه جايگزين براي دور زدن فيلتر را به کاربران نشان مي‌دهند و هرطور شده از آن‌ها مي‌خواهند در اين سايت‌ها ثبت نام کنند.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

وقت آن است که درباره اين سايت‌ها فرهنگ سازي شده و به مردم آگاهي داده شود که بايد در مقابل اين تبليغات چه واکنشي داشته باشند.

جذب مخاطب با ازدواج صوري، بازداشت يا برگزاري چالش

کشور ترکيه حياط خلوت خوبي براي انجام هرگونه فساد و فحشا براي مهاجران ايراني شده است که با نبود نظارت هر کاري براي جذب مخاطب مي‌کنند. اين افراد يا خواننده‌هاي دست چندم موسيقي هستند که مخاطبي نداشتند و حالا با فريب مخاطب با چالش‌هاي جنسي و نمايش دادن سبک زندگي لاکچري خود آنها را جذب مي‌کنند و يا افرادي هستند که بدون هيچ هنري و صرفا به دليل به نمايش گذاشتن ظاهر خود و ايجاد جذابيت‌هاي بصري براي مخاطب او را به سمت خود جذب و اعتمادسازي و مدتي بعد شروع به تبليغ سايت‌هاي شرط بندي مي‌کنند.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

پويان مختاري، جواني که دو سال پس از مهاجرت به ترکيه، کم کم شروع به تبليغ سايت‌هاي شرط بندي در صفحه خود کرد و زندگي لاکچري‌اش را به نمايش گذاشت؛ او که خود را خواننده معرفي مي‌کرد و در موزيک ويدئوهايش به تبليغ سايتش مي‌پرداخت، مخاطب را با جذابيت‌هاي جنسي به سمت اين سايت هدايت مي‌کرد. مختاري با انتشار محتواهايي در صفحه‌اش خبر تمام شدن نامزدي‌اش را مي‌دهد و دسته دسته فالوئر مي‌گيرد تا دوباره تبليغات را شروع کند.

چندماه پيش، خبر دستگيري اين فرد در رسانه‌ها منتشر شد که گفته بودند او به جرم پولشويي در اسپانيا دستگير شده است. مدتي بعد، اما او پستي گذاشت و خبر از آزادي خود داد و فعاليت خود در اين سايت‌ها را از سر گرفت.

گردانندگان ديگر سايت‌هاي قمار، دختراني هستند که هيچ هنري ندارند و فقط با به اشتراک گذاشتن تصاوير مستهجن از خود سعي در جذب مخاطب دارند که متاسفانه موفق هم هستند و دست کم دو تا سه ميليون فالوئر دارند. اين افراد هم پس از جلب اعتماد مخاطب شروع به تبليغ سايت‌هاي خود مي‌کنند و ادعا دارند اگر الان ثروتمند هستند و خانه و ماشين خوب دارند، نتيجه بازي در اين سايت‌ها بوده است.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

هربار که اين به اصطلاح شاخ‌هاي مجازي مي‌فهمند مردم دستشان را خوانده و مخاطبانشان ريزش کرده‌اند جنجال تازه‌اي راه مي‌اندازند. يکبار با ازدواجي صوري با خواننده‌اي که تازه به ترکيه رفته، يکبار با خبر نامزدي با عروس سابق سفير و بار ديگر با برپايي چالش‌هاي جنسي تهوع آور.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

ميلاد حاتمي، فردي است که هيچ هنري ندارد و تنها اقدام به برگزاري چالش‌هاي جنسي مي‌کند؛ او حتي در چالشي حرمت خانواده را زير پا گذاشت و ويدئوهايي از بي احترامي به پدر و مادر توسط مخاطبانش به اشتراک گذاشت. او نيز يکي از گردانندگان اين سايت‌هاست و روزانه پول‌هايي را که از اين طريق به دست مي‌آورد تبليغ مي‌کند تا مخاطب را به سمت فعاليت در سايتش ترغيب کند.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

ساشا سبحاني، فرزند يکي از ديپلمات‌هاي ايراني، در زمان اوج گيري کرونا و زماني که همه مردم در قرنطينه بودند با برگزار کردن چالش‌هاي جنسي و سوءاستفاده از دختران ايراني در لايو اينستاگرامي مخاطبان بسياري را جذب و سايت‌هاي خود را تبليغ مي‌کرد اما پس از مدتي يکي از شبکه‌هاي اجتماعي به دليل سوءاستفاده از دختران حساب او را مسدود کرد.

شرط بندي امروز، ادامه قمار ديروز است

در اقدامي ديگر گردانندگان اصلي سايت‌هاي قمار دست روي هنرمنداني گذاشتند که چهره شان براي مخاطب آشناست، محبوبيت دارند و مخاطب به آن‌ها اعتماد دارد. اين سايت‌ها حتي به صورت علني در موزيک ويدئوهاي خوانندگان خارج نشين نيز تبليغ مي‌شوند. از ريحانه پارسا تا مهراد جم، بهزاد ليتو، سپهر خلسه و حالا خواننده لس آنجلسي شادمهر عقيلي.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

شادمهر عقيلي، خواننده‌اي نام آشنا براي طرفداران موسيقي ايراني است. او چند روز پيش با انتشار پستي تبليغاتي از افتتاح سايت شرط بندي خود خبر داد؛ اقدامي که با واکنش منفي از سوي کاربران فضاي مجازي و طرفدارانش رو به رو شد.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

ماجراي قماربازي‌هاي عقيلي فقط به همين سايت شرط بندي ختم نمي‌شود، او سال گذشته با حضور در کنسرت «ايران بدون مرز» که در عربستان برگزار شد، با آل سعود در کشتار مردم بي دفاع يمن همراه شد و نداي آزادي و حقوق بشر سر داد؛ در کشوري که حاکمان عرب روزانه صد‌ها يمني را مي‌کشند و حقوق بشر، آزادي بيان و حق زندگي را از انسان‌ها مي‌گيرند.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

با شيوع ويروس کرونا و تعطيل شدن کنسرت‌ها و خالي شدن جيب هنرمندان و خوانندگان، تبليغات سايت‌هاي شرط بندي بيشتر شد. خوانندگاني که حالا از حمايت مخاطب کمتر از قبل برخوردارند شروع به جذب مخاطب با تبليغ و راه اندازي قمارخانه‌هاي اينترنتي مي‌کنند تا بتوانند در درجه اول پول درو کنند و شايد محبوبيت‌شان را نزد طرفداران حفظ کنند؛ چيزي که براي شادمهر نتيجه عکس داشت.

رسانه‌اي براي تطهير قماربازان

قطعا هيچ فعاليتي بدون حمايت و طرد رسانه‌اي نمي‌تواند به جايگاه بالاتري برسد، چون عوامل اجرايي تا جايي توانايي تبليغات دارند و از جايي به بعد اين رسانه است که آن‌ها را تقويت يا تضعيف مي‌کند.

امين فردين، فردي است که خودش را خبرنگار مي‌نامد و ادعا مي‌کند از پشت پرده زندگي افراد مشهور خبر دارد و حتي برنامه‌اي در شبکه‌هاي اجتماعي دارد که در آن از زندگي سلبريتي‌ها افشا گري مي‌کند.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

فردين دو سال قبل در ويدئويي درباره سايت‌هاي قمار و افرادي که آن‌ها را تبليغ مي‌کنند گفت: " کساني که سايت‌هاي شرط بندي را تبليغ مي‌کنند فرقي با فروشندگان مواد مخدر ندارند".

به تازگي، اما نظر اين فرد درباره تبليغ کنندگان اين سايت‌ها و قمارخانه‌ها ۱۸۰ درجه تغيير کرده است. او حالا در لايو‌هاي شبانه با گردانندگان اين سايت‌ها شرکت مي‌کند و سعي در القاي اين موضوع به مخاطب دارد که گويي من دارم مچ اين افراد را مي‌گيرم و مخاطب از همه جا بي خبر هم اين ماجراي ساختگي را باور مي‌کند. در جاي ديگر، اما فردين مدعي مي‌شود اين سايت‌ها بد نيست و اگر به سايت‌هاي خوب برويد نه تنها چيزي از دست نمي‌دهيد بلکه پولدار هم مي‌شويد.

مونتيگو، نامي آشنا در پشت صحنه بازي سلبريتي‌ها

با کمي تحقيق به نام‌هايي رسيديم که به نظر مي‌رسد گردانندگان اصلي اين سايت‌ها هستند و همه کساني که تا به حال نامي از آن‌ها برده شد براي اين افراد کار مي‌کنند.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

سعدالله اميرشقاقي و پسرش فرشيد امير شقاقي با نام مستعار مونتيگو که خواننده رپ اينستاگرامي است. تمامي تبليغ کنندگان سايت‌هاي قمار مهره‌هاي بازي اميرشقاقي و پسرش هستند و سناريويي را اجرا مي‌کنند که آن‌ها چيده اند و خودشان به نسبت اين پدر و پسر از سهم کمتري در اين بازي کثيف برخوردارند.

قمار بر سر چه؟

در اين سايت‌هاي شرط بندي روي همه چيز قمار مي‌کنند. از شرط بندي روي فوتبال تا انتخابات آمريکا، بازي‌هاي کازينويي، تعداد فوتي‌هاي کرونا و حتي واکسن کرونا.

تاثير کرونا بر افزايش مخاطبين سودجويان مجازي

اين روز‌ها که کرونا تمامي فعاليت‌هاي روزمره مردم دنيا را مختل کرده و همه به نوعي براي انجام کارهايشان مجبور به استفاده از اينترنت هستند، بستر مناسبي براي رشد قارچ گونه اين افراد و اين مدل فعاليت‌ها فراهم شده است.

در دوراني که نوجوانان و جوانان براي درس خواندن بايد از اينترنت و شبکه‌هاي مجازي استفاده کنند، بهترين زمان براي گردانندگان اين سايت‌هاست تا با نمايش بي بند و باري، سبک زندگي لوکس و ... ذهن جوانان و نوجوانان را خراب کنند و آن‌ها را به سمت خود بکشند؛ افرادي که در سنين حساسي از زندگي خود هستند، تاثيري که از اطراف مي‌گيرند از هر زمان ديگري بيشتر و در آينده شان موثرتر است. نبود نظارت کافي روي فعاليت دانش آموزان در فضاي مجازي توسط خانواده‌ها هم به بيشتر شدن آسيب‌ها کمک مي‌کند.

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

خالي کردن جيب مردم با شهرت کاذب

چندسالي است که مسئولان تلاش مي‌کنند به ساز و کار اين سايت‌ها دست پيدا کنند يا حتي اين افراد را دستگير کنند، اما پرونده‌هاي مال باختگان روز به روز بيشتر مي‌شود و از طرف ديگر روزانه به افرادي که به مافياي سايت‌هاي قمار مي‌پيونند افزوده مي‌شود.

لازم است فرهنگ سازي درستي صورت گيرد تا مردم و خصوصا نوجوانان در دام اين کلاهبرداران گرفتار نشوند و در اين شرايط سخت اقتصادي دارايي خود را که با تلاش و زحمت به دست آورده اند از دست ندهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar