مهر/ تهيه‌کننده «کودک شو» با اشاره به توليد يک ويژه‌برنامه براي شب يلدا بيان کرد که قرار است به سبک آيين شب‌هاي يلدا يک دورهمي برگزار کنند.
رضا نصيري تهيه کننده «کودک شو» از ويژه برنامه شب يلدا سخن گفت و بيان کرد: در شب يلدا يک شب نشيني با برخي از هنرمنداني که به برنامه مي آيند، داريم و قرار است با انها سنت‌هاي شب يلدا را اجرا کنيم.

اجراي آيين‌هاي شب يلدا
وي اضافه کرد: آيين‌هايي در شب‌هاي يلدا انجام مي‌شود که ما هم دوست داريم با دعوت از بزرگان، مثل‌هاي قديمي و حافظ خواني داشته باشيم و يا اجراي موسيقي و بازي‌هاي مختلفي را تدارک ببينيم. به هر حال شب يلداي امسال شبي متفاوت است، مردم بايد در خانه‌هاي خود و تنها باشند و ما مي‌خواهيم مردم اين شب را مهمان برنامه ما باشند.
وي همچنين بيان کرد: اين قسمت که حميد گودرزي هم اجراي آن را بر عهده دارد ويژه شب يلدا توليد مي‌شود و ساختار متفاوتي با ديگر قسمت‌ها دارد. مهمان‌هاي برنامه هنوز قطعي نشده‌اند اما برنامه در حدود يک ساعت و نيم و همان راس ۲۳ روي آنتن شبکه نسيم مي‌رود.
نصيري در ادامه درباره بازخوردهايي که در اين مدت از حضور حميد گودرزي در «کودک شو» داشته است، توضيح داد: ما پژمان بازغي را براساس يک سري قواعد انتخاب کرديم و انتخاب درستي بود. او توانست از اجراي اين برنامه به خوبي بربيايد و مخاطب را با خود همراه کند اما به دليل تداخل کاري و چون وسط فصل بود مجبور شديم از او جدا شويم. مخصوصاً که او بايد در سريالي بازي مي‌کرد که در خارج از تهران تصويربرداري داشت و نمي‌توانستيم از او بهره ببريم.
وي ادامه داد: بر اين اساس ما با بررسي انتخاب‌هاي بعدي به گزينه آقاي حميد گودرزي رسيديم و با او صحبت شد. گودرزي بسيار انگيزه داشت، برنامه را دنبال کرده بود. پيش از اين هم کار کودک انجام داده بود و در مجموعه «داني و من» بازي داشت و با مجموع صحبت‌ها به اين نتيجه رسيديم که او از پس قضيه برمي‌آيد.
نصيري اظهار کرد: اتفاقاً خيلي سخت است که به برنامه‌اي ورود کنيد که مجري موفقي داشته است و گودرزي اين جسارت را داشت و انصافاً خوب از پس اجرا برآمد.

تلاش حميد گودرزي براي اجرا
وي با اشاره به تغييراتي در برنامه يادآور شد: در اين فصل آيتم‌ها را هم تغيير داده‌ايم و مخاطب با شيوه جديدي از بازي‌ها مواجه مي‌شود. مجري را هم پذيرفته و حضور گودرزي در اين ۳۰ قسمت که برنامه پخش شده جواب داده است. خودش هم الان تلاش مي‌کند که بهتر ارتباط برقرار کند.
تهيه کننده «کودک شو» درباره اين برنامه که در اين فصل ۷۰۰ قسمت را هم رد خواهد کرد، گفت: تا الان حدود ۶۸۰ قسمت در حدود ۵ سال برنامه توليد کرده‌ايم و فکر مي‌کنم با فصلي که در حال حاضر داريم اين برنامه بيش از ۷۰۰ قسمت را هم رد مي‌کند و ما و «خندوانه» تنها برنامه‌هايي با اين ميزان قسمت خواهيم بود.
وي درباره اينکه چه تلاشي براي حفظ مخاطبان برنامه دارند گفت: سختي کار حفظ همين مخاطبان است ما پنج سال برنامه داريم و در اين مدت در همه نظرسنجي‌ها جزو پنج رتبه اول بوديم. حتي زماني رتبه چهارم را بدست آورديم که «عصر جديد» و «دورهمي» هم برنامه داشته‌اند و حفظ اين جايگاه از ما انرژي مي‌گيرد.
نصيري درباره تغييرات برنامه که بيشتر روي زوجين متمرکز شده و از کودکان فاصله گرفته است، گفت: ما در فصل‌هاي مختلف تغييراتي داشته‌ايم با اين حال هدف ما شناخت دنياي کودکي براي بزرگسال بوده است. «کودک شدن» اين نيست که خود کودک را برجسته کنيم بلکه برنامه درباره کودکان است و بزرگان را به کودکي مي بريم. اين فصل همچنان بازي شناخت کودک و آيتم‌هاي معرفي کودک را داريم. از ۶ آيتم در چهار آيتم کودک حضور دارد.

گله از برخي کپي‌ها که مدل ايراني موفق شان وجود دارد
وي در ادامه با طرح يک گله عنوان کرد: گله‌اي هم مي‌توان داشت از برنامه‌هايي که به صورت کپي توليد مي‌شوند. شبکه اي تمرکز مي‌کند تا ببيند چه برنامه‌اي را مخاطب پسند مي‌کند و از روي نمونه خارجي آن کپي مي‌کند درحاليکه مخاطب اين گونه برنامه‌ها را پس مي‌زند چون مدل ايراني و خلاق همان برنامه توليد شده و مخاطب هم دارد.
نصيري با اشاره به «عصر جديد» به عنوان يک کپي موفق اظهار کرد: «عصر جديد» هم کپي يک برنامه موفق خارجي است اما پيش از اين در تلويزيون نمونه ديگري نبوده است و از طرفي خود برنامه هم تلاش کرد تا استعدادهاي ايراني را معرفي کند و حالا مخاطب با ان ارتباط برقرار کرده است. حالا برنامه‌هاي کپي مثل اين مي‌ماند که با وجود «عصر جديد» يک شبکه ديگر برنامه‌اي مشابه بسازد يا برنامه‌اي براي استعداديابي کودکان انجام شود درحاليکه در «عصر جديد» بهترين مدل آن انجام مي‌شود.
وي اضافه کرد: خود ما ابتدا مي‌خواستيم در برنامه «کودک شو» از عروسک استفاده کنيم اما عروسک نياورديم چون معتقد بوديم بهترين نوع حضور يک عروسک در برنامه با جناب خان در «خندوانه» انجام شده است و ديگر کار ما با آن کيفيت درنمي‌آيد. در خود «خندوانه» هم زماني آيتمي براي کودکان «ني‌ني رو» داشتند. چهار قسمت پخش شد و بازخورد مثبتي هم دريافت نکرد رامبد جوان هم آنقدر برنامه ساز باهوشي است که اين آيتم را حذف کرد چون به هر حال مخاطب مي‌توانست در «کودک شو» برنامه‌اي با فضاي کودکان را ببيند. ما در برنامه سازي اين احترام را داريم که فکر و ايده‌اي که از يک مجموعه متولد مي‌شود ديگر آن ايده را کپي نمي‌کنيم. در تلويزيون هم برنامه‌هايي مورد استقبال قرار مي‌گيرد که يک فکر و ايده اورجينال داشته باشند.
نصيري در پايان گفت: اين همپوشاني‌ها مي‌تواند به به ساختار تلويزيون ضربه بزند. شبکه نسيم پيش از اين برندهاي مختلفي را بالا آورده است مثل «خندوانه»، «دورهمي»، «کودک شو»، «دست فرمون» و اينها هر يک مخاطباني دارند که بايد به آنها احترام گذاشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar