خراسان/ شهاب حسيني، محمدرضا شريفي‌نيا، حميدرضا آذرنگ، ستاره اسکندري و علي مصفا به عنوان تهيه‌کننده يا کارگردان در جشنواره امسال حضور دارند.
امسال در سي‌ونهمين جشنواره فيلم فجر، پنج بازيگر حضور متفاوتي خواهند داشت و اين بار  به عنوان تهيه‌کننده يا کارگردان مورد قضاوت و داوري قرار خواهند گرفت. شهاب حسيني، محمدرضا شريفي‌نيا، حميدرضا آذرنگ، ستاره اسکندري و علي مصفا با تجربه تهيه‌کنندگي و کارگرداني خود به جشنواره مي‌آيند و به استثناي حميدرضا آذرنگ، چهار چهره ديگر در مقام بازيگر نيز در جشنواره فجر حضور خواهند داشت. هرکدام از اين بازيگران سراغ ساخت چه فيلم‌هايي رفته‌اند و در اين فيلم‌ها با کدام چهره‌ها همکاري کرده‌اند؟
حميدرضا آذرنگ
کارنامه حميدرضا آذرنگ نشان مي‌دهد اين بازيگر در عرصه‌هاي مختلف، تجربه‌هاي متفاوتي را از سر گذرانده و فعاليت خود را به بازيگري در مديوم خاصي محدود نکرده است. او تا به حال در سينما، تلويزيون، تئاتر و نمايش خانگي، نقش‌هاي مختلفي را بازي و در تئاتر نويسندگي و کارگرداني را نيز تجربه کرده است، بنابراين ورود او به عرصه کارگرداني در سينما، اتفاق بعيدي نبود. آذرنگ امسال در شرايطي که شيوع کرونا فيلم سازي را با مشکلات جدي مواجه کرده بود، اولين فيلمش «روزي روزگاري آبادان» را که پيش از شيوع کرونا تصميم داشت آن را بسازد، جلوي دوربين برد. او در اين فيلم تنها از دو چهره شناخته شده يعني فاطمه معتمدآريا و محسن تنابنده استفاده کرده است. قصه «روزي روزگاري آبادان» در سال 81 مي‌گذرد و حول محور يک خانواده مي‌چرخد.
ستاره اسکندري
ستاره اسکندري سابقه زيادي در عرصه کارگرداني و تهيه‌کنندگي ندارد، اما در اين حوزه بي‌تجربه هم نيست. او تا به حال کارگرداني دو تله‌تئاتر را برعهده داشته و تهيه‌کننده چند تئاتر بوده است، اما ساخت فيلم «خورشيد آن ماه» ، اولين تجربه کارگرداني اش در سينما، اتفاق تازه‌اي در کارنامه اوست. ستاره اسکندري با ساخت اين فيلم قصد داشته تصورات احتمالي اشتباهي را که در ذهن بعضي از مردم درباره استان سيستان و بلوچستان وجود دارد، پاک کند. او آهنگ سازي فيلمش را نيز به حسين عليزاده آهنگ ساز و نوازنده خوش‌سابقه سپرده است. اسکندري امسال به عنوان بازيگر نيز با دو فيلم «قاتل و وحشي» و «چپ راست» در جشنواره ديده مي‌شود و حضور پررنگي در سي‌ونهمين دوره دارد. پژمان بازغي و نازنين فراهاني نقش‌هاي اصلي اين فيلم را بازي کرده‌اند.
شهاب حسيني
شهاب حسيني امسال در مقام تهيه‌کننده فيلم «بعد از اتفاق» و يکي از تهيه‌کنندگان فيلم «خانه ماهرخ»، در جشنواره فجر حضور دارد. او پيش از اين دو فيلم سينمايي «ساکن طبقه وسط» و «مقيمان ناکجا» را ساخته است. شهاب حسيني که به عنوان بازيگر با کارگردان‌هاي فيلم اولي همکاري‌ کرده، در مقام تهيه‌کننده نيز در پروژه‌هاي بعضي از آن‌ها حضور داشته و پيش از اين، سه فيلم در سينما تهيه کرده است. شهاب حسيني در سي‌ونهمين دوره جشنواره فجر با فيلم «طلاخون» هم به عنوان بازيگر حضور دارد. «بعد از اتفاق» ويژه مخاطب کودک و نوجوان است و از اين نظر تجربه متفاوتي براي حسيني است. جواد عزتي، بهرام افشاري، گلاره عباسي و رضا کيانيان در اين فيلم بازي کرده‌اند و اميررضا دلاوري و آتنه فقيه‌نصيري بازيگران اصلي «خانه ماهرخ» هستند.
محمدرضا شريفي‌نيا
محمدرضا شريفي‌نيا علاوه بر بازيگري، فعاليت‌هاي ديگري مانند انتخاب بازيگر و دستياري کارگردان را در سينما انجام داده است، اما تجربه جدي مهمي در زمينه کارگرداني و تهيه‌کنندگي ندارد. او تا به حال مجموعه «از بالا کسي به ما نگاه مي‌کند» شامل 50 فيلم کوتاه را در تلويزيون ساخته و تهيه‌کننده فيلم «عروس خيابان فرشته» نيز بوده است. اين فيلم به کارگرداني مهدي خسروي سال 99 ساخته شده و در رقابت جشنواره فجر امسال حضور دارد. شريفي‌نيا در اين فيلم ايفاي نقش هم کرده و با دخترش مهراوه شريفي‌نيا و بازيگراني مانند عاطفه رضوي، پوريا پورسرخ، کمند اميرسليماني و شقايق فراهاني همبازي شده است. او علاوه بر اين اثر، با فيلم «ورود و خروج ممنوع» ساخته اميد آقايي که يک فيلم ساز روحاني است، در اين دوره از جشنواره به عنوان بازيگر حضور دارد.
علي مصفا
تا به حال نام علي مصفا به عنوان تهيه‌کننده در فيلم‌هاي مختلفي ديده شده است. او در دهه 90 تهيه‌کننده فيلم‌هاي «پله آخر»، «در دنياي تو ساعت چند است؟»، «يلدا»، «مسخره‌باز»، «هستي و زمان» و «خط فرضي» بوده است. «هستي و زمان» که متقاضي شرکت در جشنواره بود، جزو 62 اثر حاضر در جشنواره نيست، اما علي مصفا با «خط فرضي» پا به عرصه رقابت در سي‌ونهمين جشنواره فجر گذاشته است. او با دو فيلم «سيماي زني در دوردست» و «پله آخر» کارگرداني و نويسندگي را هم تجربه کرده، اما به ويژه در سال‌هاي اخير در زمينه تهيه‌کنندگي بيشتر فعال بوده و از کارگرداني و نويسندگي فاصله گرفته است. «خط فرضي» به کارگرداني فرنوش صمدي، سال 98 ساخته شده است و سحر دولتشاهي، پژمان جمشيدي، حسن پورشيرازي و آزيتا حاجيان از بازيگران آن هستند.
نويسنده : مائده کاشيان
  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar