روزنامه شهروند/ سريال حواشي فيلم پرماجراي حميد نعمت‌الله ادامه دارد.
انگار قرار نيست حواشي دست از سر فيلم «قاتل و وحشي» بردارند. فيلم ششم کارنامه سينمايي حميد نعمت‌الله- که سال گذشته به دليل اختلافات مالکيتي از جشنواره فيلم فجر بيرون ماند و اين‌گونه که از شواهد و قرائن برمي‌آيد، امسال نيز چوب اين ماجرا را خواهد خورد.

قاتل و وحشي دور از جشنواره
در روزهاي اخير اعلام شده که هيأت داوران جشنواره سي‌ونهم فجر موفق به تماشاي فيلم «قاتل و وحشي» نشده‌اند. اين يعني مديران جشنواره از ورود اين فيلم به بخش رقابتي جشنواره جلوگيري کرده‌اند. اقدامي که تاکنون دو دليل براي آن ذکر شده است. در شرايطي که هنوز مديران جشنواره توضيحي درباره دورماندن اين فيلم از جشنواره ارايه نداده‌اند، در فضاي مجازي اما گفته مي‌شود که از ورود «قاتل و وحشي» به جشنواره به دليل همان مشکل پيشين ممانعت شده است. البته در اين ميان عده‌اي نيز به مميزي و سانسور به‌عنوان دليل خروج اين فيلم از جشنواره اشاره مي‌کنند.


تاريخچه حواشي
حاشيه‌هاي «قاتل و وحشي» از پاييز سال ۹۸ آغاز شدند. يعني زماني که اين فيلم روزهاي فيلمبرداري را مي‌گذراند و هنوز روزشمار معرفي فيلم‌ها به سي‌وهشتمين جشنواره ملي فيلم فجر آغاز نشده بود. در آن زمان بالارفتن هزينه‌هاي «قاتل و وحشي» نسبت به برآوردهاي اوليه، باعث شد صادق رنجکشان سرمايه‌گذار و حميد نعمت‌الله تهيه‌کننده با هم دچار اختلاف شوند- که همين هم موجب توقف فيلمبرداري اين فيلم شد.
با اين حال بعد از مدتي فيلمبرداري اين فيلم ادامه پيدا کرد. اين اتفاق زماني رخ داد که عباس نادران با وعده بازپرداخت و بازگرداندن هزينه‌هاي صادق رنجکشان، به‌عنوان سرمايه‌گذار و تهيه‌کننده مشترک به کار اضافه شد و اين کار باعث شد به هر شکلي فيلمبرداري «قاتل و وحشي» به پايان برسد. البته ورود نادران در ادامه راه، مشکلات حاشيه‌اي فيلم را نه‌تنها تمام نکرد، بلکه بيشتر هم کرد. وقتي وعده‌هاي نادران عملي نشد و چک‌هايي که داده بود، برگشت خورد، اختلافاتي که بر سر افزايش هزينه‌هاي فيلم به وجود آمده بود، به اختلافات مالکيتي تبديل شد و از ورود «قاتل و وحشي» به جشنواره جلوگيري کرد.

اما انگار قرار نيست حواشي دست از سر «قاتل و وحشي» بردارند، درحالي که به نظر مي‌رسيد حل‌شدن اختلافات مالکيتي فيلم و حذف نام عباس نادران از تهيه‌کنندگي مشترک و سپرده‌شدن سکان تهيه‌کنندگي فيلم به خود نعمت‌الله باعث ورود بي‌دردسر «قاتل و وحشي» به سي‌ونهمين جشنواره ملي فيلم فجر خواهد شد، اما رخدادهاي اخير نشان مي‌دهند که هنوز اين فيلم از طلسم مشکلات رهايي نيافته است.


قاتل و وحشي
«قاتل و وحشي» فيلم مرموزي است و جز چند جمله کلي تاکنون چيزي درباره داستان و فضاي اين فيلم به رسانه‌ها اعلام نشده و حتي جز يک عکس تصويري نيز از اين فيلم منتشر نشده است.
اما در عين حال اين ساخته حميد نعمت‌الله توجهات رسانه‌اي پررنگي به خود جلب کرده- که دليل عمده‌اش علاوه بر پيشينه سازنده‌اش به ترکيب جذاب بازيگرانش برمي‌گردد. حميد نعمت‌الله در اين فيلم از ترکيب دو بازيگر اصلي دو فيلم قبلي‌اش استفاده کرده: ليلا حاتمي و امين حيايي که پيشتر همکاري پرثمري با او داشته‌اند، اولي بازيگر مورد علاقه نعمت‌الله است که در «قاتل و وحشي» براي سومين‌‌بار بعد از «بي‌پولي» و «رگ خواب» مقابل دوربين اين کارگردان قرار گرفته (او در فيلم بعدي نعمت‌الله، «چشم و ابرو» نيز بازيگر اصلي فيلم است)؛ و امين حيايي هم پيشتر در فيلم «شعله‌ور» با نعمت‌الله همکاري داشته. ستاره اسکندري و شهرام حقيقت‌دوست نيز ديگر بازيگران «قاتل و وحشي» هستند. يک ترکيب جذاب که قرارگيري‌شان کنار هم اتفاقي نويدبخش براي سينمادوستان و خود اين بازيگران قلمداد مي‌شود.

اجماع عليه سانسور
حاشيه جديد «قاتل و وحشي» به عدم نمايش آن براي داوران جشنواره بازمي‌گردد. تصميمي که اگرچه در آغاز به نظر مي‌رسيد در ادامه همان مشکلات پيشين است، اما شنيده‌ها و زمزمه‌هاي موجود حکايت از اين دارند که اين فيلم به سد بزرگ مميزي و سانسور خورده و همين نيز مانع از نمايش ساخته پرحاشيه نعمت‌الله در جشنواره شده است. اتفاقي که با انتقاد و اعتراض تقريبا يکپارچه اهالي سينما و رسانه مواجه شده؛ و جالب اينکه علاوه بر سينماگران و سينمادوستاني که هميشه عليه سانسور موضع گرفته‌اند، اين‌بار حتي کساني هم که در رسانه‌هايشان با کنترل و سانسور حاکميتي موافق بوده‌اند، عليه نقش مميزي و سانسور موضع‌گيري کرده و بر اين باورند که «مديران براي فرار از تبعاتِ تصميمات‌شان مي‌خواهند حميد نعمت‌الله را از منتقدانِ انقلابي بترسانند و پشت حزب‌اللهي‌ها پنهان شوند تا هزينه‌ تصميمات خود را بر انقلابي‌ها تحميل کنند» و اين درحالي است که «نعمت‌الله همواره از مورد حمايت‌ترين و محبوب‌ترين فيلمسازان در بين روزنامه‌نگاران سينمايي جريان انقلاب بوده است»!

ستاره‌ها عليه سانسور
حمايت از «قاتل و وحشي» در روزهاي اخير البته منحصر به فعالان رسانه نبوده و بسياري از ستارگان و چهره‌هاي شناخته‌شده سينماي ايران نيز که در ميان‌شان نام‌هايي مانند هديه تهراني، پرويز پرستويي، نويد محمدزاده، محسن تنابنده، سحردولتشاهي، همايون شجريان، حامد بهداد، امير جديدي، طناز طباطبايي، تينا پاکروان، نرگس آبيار، مهناز افشار، سجاد افشاريان، حبيب رضايي و هومن بهمنش به چشم مي‌خورد، با انتشار پست و توييت و استوري در فضاي مجازي از فيلم «قاتل و وحشي» و نمايش اين فيلم در جشنواره فيلم فجر حمايت کرده‌اند.
هديه تهراني که اصولا در فضاي مجازي فعاليت کمي دارد، در حمايت از نمايش اين فيلم نوشته: «اجازه دهيد اين فيلم با حضور مردم در جشنواره قضاوت شود».
حبيب رضايي نيز يادآوري کرده که «از امثال حميد نعمت‌الله، هرگز هيچ آسيب و عارضه‌اي به مخاطب اصيل سينما نمي‌رسد. سختي‌ها و گرفتاري‌ها هميشه از غير اهالي و ناخلف‌ها سوغات رسيده. سينما را از سينما دريغ نکنيم».

ديگر ستارگان سينماي ايران نيز حتي اگر شده در يک جمله خواهان چشم‌پوشي از مميزي و سانسور «قاتل و وحشي» و نمايش اين فيلم در جشنواره فيلم فجر شده‌اند.

پيج تند
حالا ديگر به پيچ تندي رسيده‌ايم که تکليف آينده اين فيلم را روشن خواهد کرد. نمايش فيلم «قاتل و وحشي» در جشنواره به معناي عبور اين فيلم از اين پيج تند خواهد بود. اما اگر اين اتفاق نيفتد، بي‌ترديد به اين معنا خواهد بود که به فهرست پرشمار فيلم‌هايي که چوب عدم تساهل و تحمل تصميم‌گيران فرهنگي اين چند دهه را خورده‌اند، فيلم ديگري نيز اضافه شده است و بدتر اينکه اين فيلم را کسي ساخته که تاکنون درگيري چنداني با نهادهاي متولي مميزي و سانسور نداشته- که مي‌تواند اين پيام نااميدکننده را داشته باشد که آستانه تحمل متوليان سانسور پايين‌تر از هميشه آمده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar