باشگاه خبرنگاران/ شبکه آی فیلم عربی این روز‌ها سریال «باغ گیلاس» به کارگردانی مجید بهشتی را برای مخاطبان عرب زبان خود روی آنتن برده است.

 پوراندخت مهیمن بازیگری در تلویزیون را با سریال «آینه» به کارگردانی غلامحسین لطفی آغاز کرد و سپس در مجموعه‌های دیگری از جمله درخت دوستی، چراغ خانه و لبخند زندگی جلوی دوربین رفت تا رسید به «باغ گیلاس». او در این سریال نقش زن جوانی به نام شهلا را بر عهده دارد که با جوانی کوچکتر از خودش ازدواج کرده و چندان شباهتی به زنان خانه دار دهه هفتادی ندارد.

مهیمن سریال باغ گیلاس را یادآور دوران خوش جوانی اش می‌داند و تاکید می‌کند خاطرات خیلی خوبی از بازی در این مجموعه داستانی دارد. او می‌گوید که در آن سال‌ها شور و اشتیاق زیادی در بازیگری داشته و حضور در باغ گیلاس فرصتی بوده تا همبازی شدن با بزرگان از جمله مرحوم جمشید مشایخی، اسماعیل داورفر، نیکو خردمند و فخری خوروش را تجربه کند.

مهیمن همچنین تاکید می‌کند نقش شهلا را با وجود روحیات متفاوت و خاصش دوست داشته و اصولاً برای همه نقش‌هایی که تا به امروز ایفا کرده، زحمت کشیده است و همه را دوست دارد. این بازیگر پیشکسوت همچنین تاکید می‌کند که مردم سریال باغ گیلاس را دوست داشته و پیگیر پایان قصه اش بوده اند. او یکدلی و صمیمیت عوامل و بازیگران را از جمله دلایل جذابیت و ماندگاری سریال باغ گیلاس برمی شمرد. فروشگاه، تولدی دیگر، نرگس، خانه ما، دردسر والدین، مرگ تدریجی یک رویا، وضعیت سفید، تا ثریا، کیمیا، ماه و پلنگ و برادر از جمله سریال‌هایی است که پوراندخت مهیمن در آن‌ها جلوی دوربین رفته.

شبکه آی فیلم عربی این روز‌ها سریال باغ گیلاس به کارگردانی مجید بهشتی را برای مخاطبان عرب زبان خود روی آنتن برده است. به همین بهانه، گفت و گویی داشته ایم با پوراندخت مهیمن بازیگر نقش شهلا در این مجموعه نمایشی خاطره انگیز. سریال باغ گیلاس برای اولین مرتبه در سال ۱۳۷۳ از شبکه یک سیما پخش شد و بازیگرانی از جمله جمشید مشایخی، فخری خوروش، اسماعیل داورفر، نیکو خردمند، دانیال حکیمی، مهران مدیری، فریبا متخصص، عبدالرضا اکبری، جلیل فرجاد و بیوک میرزایی در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند.

 خانم مهیمن از پخش اولیه «باغ گیلاس» ۲۷ سال می‌گذرد. آیا طی این سال‌ها بازپخش سریال را دیده اید؟

متاسفانه در این سال‌ها موفق به دیدن تکرار سریال نشده ام.

 وقتی اسم سریال باغ گیلاس به گوش تان می‌خورد چه خاطراتی برایتان زنده می‌شود؟ آن سال‌ها جوان بودید.

یاد دوران جوانی ام می‌افتم و خاطرات خوش آن دوران برایم زنده می‌شود. آن سال‌ها برای بازیگری خیلی شور و اشتیاق داشتم. جوان بودیم و همبازی شدن با استادانی مثل مرحوم جمشید مشایخی، اسماعیل داورفر و نیکو خردمند واقعاً برای ما افتخار بزرگی بود. کلی از آن‌ها یاد گرفتیم و تجربه مان بیشتر شد. آن زمان کار‌ها هم آسان‌تر بود. کوچکتر‌ها به بزرگتر‌ها احترام بیشتری می‌گذاشتند. در کل، خاطرات خیلی خوبی از سریال باغ گیلاس دارم.

 نقشتان در سریال را هم به یاد دارید؟

شهلا در آن زمان یک زن امروزی بود که با بسیاری از زنان آن سال‌ها تفاوت‌هایی داشت. خودم روحیات شهلا را خیلی دوست داشتم. او یک زن روشنفکر بود که عاشق مسعود می‌شود و حتی با او ازدواج می‌کند، در حالی که چند سال از مسعود بزرگتر است. شهلا شبیه زن‌های خانه دار نبود و بیشتر اوقاتش را به نقاشی می‌پرداخت. البته رفتار‌های او خالی از اشتباه هم نبود. نوعی تازه به دوران رسیدگی و نوکیسه‌گی هم در رفتار‌ها و حرف‌های او قابل مشاهده بود. در مجموع، نقش جذابی بود و دوستش داشتم. من تا به امروز برای هر نقشی که بازی کرده ام زحمت کشیده ام و برایم مهم و باارزش بوده است.

باغ گیلاس از سریال‌های پرمخاطب تلویزیون در دهه ۷۰ است. به نظرتان چرا مردم این قدر سریال را دوست داشتند؟

باغ گیلاس سریال زیبایی بود. قصه جذابی داشت که می‌توانست هر مخاطبی را به خود جذب کند. فضای پشت صحنه واقعاً خاص و صمیمی بود. همه با هم یکدل بودیم و خالصانه کار می‌کردیم. حیف که بسیاری از آن عزیزان دیگر در کنار ما نیستند و جایشان واقعاً خالی است. بازیگران توانمندی هم در باغ گیلاس حضور داشتند؛ از بازیگران پیشکسوتی مثل آقای مشایخی و خانم خوروش گرفته تا جوانانی مثل مهران مدیری که تازه وارد کار بازیگری شده بودند. مردم هنوز هم سریال باغ گیلاس را دوست دارند و جزو نوستالژی‌های آن‌هاست.

 چه بازخورد‌هایی از مردم در کوچه و خیابان می‌گرفتید؟ مثلاً از شهلا بد نمی‌گفتند؟

مردم سریال را واقعاً دوست داشتند و پیگیر پایان قصه اش بودند. به من هم به عنوان یکی از بازیگران سریال محبت می‌کردند. مردم از همان ابتدا هم همیشه به من لطف داشته اند و مشمول محبت شان بوده ام.

آیا تا به حال فیلم و سریالی از خودتان را با دوبله در آی فیلم دیده اید؟

نه، یادم نمی‌آید. این روز‌ها خیلی پیگیر سریال‌ها نیستم.

 در حال حاضر چه می‌کنید و مشغول چه کاری هستید؟

هیچ، مدت هاست که به خاطر کرونا خانه نشین شده ام و کار نمی‌کنم. منتظرم تا هر چه زودتر واکسن در دسترس همه قرار بگیرد و با خیال راحت به کار و زندگی مان برسیم.

 

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar