خراسان/ حجت‌الاسلام محمد برمايي، کاظم احمدزاده و رسالت بوذري ماه رمضان امسال هم برنامه‌هايي مشابه «ماه عسل» اجرا مي‌کنند

آخرين سري برنامه «ماه عسل»، سال ۹۷ روي آنتن رفت و پس از آن احسان عليخاني اعلام کرد که ديگر تصميمي براي توليد اين برنامه ندارد اما تلويزيون پس از عليخاني، راه اين برنامه را با نسخه‌هاي مشابه آن ادامه داده و اکنون پس از گذشت سه سال از بسته شدن پرونده اين برنامه، شبکه‌هاي مختلف همچنان از فرمول تکراري آن استفاده و قصه‌هاي مردم را روايت مي‌کنند. ماه رمضان امسال نيز طبق معمول سال‌هاي گذشته، شبه «ماه عسل»ها ساعتي قبل از افطار روي آنتن مي‌روند و بريده ويدئوهاي آن‌ها در فضاي مجازي دست‌به‌دست مي‌شود.

دعوت

برنامه «دعوت» اولين بار سال ۹۸ با اجراي حجت‌الاسلام محمد برمايي، ويژه پخش از شبکه يک توليد شد و امسال براي سومين سال متوالي، به عنوان ويژه برنامه افطار روي آنتن مي‌رود. ساختار اين برنامه مشابه «ماه عسل» است با اين تفاوت که اغلب مهمانان آن زوج‌هاي جوان يا زوج‌هاي سالمند و باتجربه هستند که در زندگي خود با اتفاقات عجيب و حوادث تلخي روبه‌رو شده‌اند. «خانواده» موضوع اصلي اين برنامه است و سوژه‌هايي که انتخاب مي‌شود نيز به اين حوزه ارتباط دارد. اين برنامه نيز مانند «ماه عسل» تلاش مي‌کند با روايت قصه‌هاي خود، گذشت، فداکاري در زندگي، بخشش و اميد به زندگي را رواج دهد. «دعوت» از اتفاقاتي که در فضاي مجازي وايرال مي‌شود، استفاده مي‌کند.

آدم‌هاي خوب شهر

برنامه «آدم‌هاي خوب شهر» که رمضان سال گذشته هر روز بعد از ظهر از شبکه ۲ پخش مي‌شد، امسال به عنوان ويژه‌برنامه افطار اين شبکه روي آنتن مي‌رود و اجراي آن را کاظم احمدزاده برعهده دارد. همان طور که از نام اين برنامه پيداست، احمدزاده در هر قسمت ميزبان افرادي است که در حوزه کارآفريني و امور خيريه، قدم مهمي برداشته و در زندگي افراد موثر بوده‌اند. اين فرمول پيش از اين نه تنها در «ماه عسل» و همه ويژه‌برنامه‌هاي افطار ماه رمضان بلکه در ديگر برنامه‌هاي تلويزيون مانند «هزار داستان» و «فرمول يک» هم استفاده شده بود. هرچند که گفت‌وگو با انسان‌هاي خوب و فداکار، براي ترويج حال خوب و کار خير، به خودي خود اتفاق خوبي است اما مواجهه تکراري برنامه‌هاي تلويزيون با چنين سوژه‌هايي و توليد برنامه‌هاي تکراري، باعث مي‌شود جذابيت آن‌ها از بين برود و ديده نشوند.

مثل ماه

شبکه ۳ در غياب احسان عليخاني و برنامه «ماه عسل» تصميم گرفت يک کپي کامل از اين برنامه را با اجراي رسالت بوذري روي آنتن بفرستد. شروع برنامه، دکور، مدل معرفي مهمان به مخاطب و ورود به ماجراي اصلي، همه و همه مشابه آن چيزي است که در «ماه عسل» ديده‌ايم. سوژه‌هايي که برنامه به آن‌ها مي‌پردازد هم سوژه‌هاي چندان جديد و تازه‌اي نيستند و قبلا نمونه‌هاي مشابه آن‌ها در «ماه عسل» روايت شده است. «مثل ماه» نيز با ايجاد لحظات تاثيرگذار و احساسي که زمينه‌اش از قبل چيده شده است، مخاطبان را متاثر و حال‌وهواي تاکشوي عليخاني را تداعي مي‌کند.

شهر زيبا

شبکه ۵، امسال ويژه لحظات قبل از افطار، برنامه «شهر زيبا» را با اجراي مصطفي امامي روي آنتن برده است. اين برنامه هم ميزبان چهره‌هاي مردمي است. بعضي از سوژه‌ها و موضوعاتي که در برنامه به آن‌ها پرداخته مي‌شود، مشابه ديگر برنامه‌هاي افطار و «ماه عسل» است و بعضي سوژه‌هاي آن متفاوت است. به عنوان مثال زوج مبتلا به سندروم داون که مهمان اولين قسمت اين برنامه بودند، سال گذشته در برنامه «مکث» حضور داشتند اما دعوت از ننه گيلاني، مادربزرگي که به واسطه آوازهايش در فضاي مجازي معروف شده  ، از سوژه‌هاي جالب «شهر زيبا» بوده است. «شهر زيبا» مانند ديگر برنامه‌ها تلاش نمي‌کند شبيه «ماه عسل» باشد اما رويکرد آن و موضوعاتي که در برنامه مطرح مي‌شود، جديد و جذاب نيست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar