آخرين خبر/ سه فيلم مستند «خنده در تاريکي»، «شهر سوخته» و «کيارستمي و عصاي گمشده» در صفحه ويژه هنروتجربه در سايت هاشور به اکران آنلاين درمي‌آيند.

در ادامه اکران فيلم‌هاي هنروتجربه در صفحه ويژه در پلتفرم هاشور، فيلم‌هاي مستند «خنده در تاريکي» ساخته مژگان خالقي، «شهر سوخته» ساخته ناصر پويش و «کيارستمي و عصاي گمشده» ساخته محمودرضا ثاني از چهارشنبه هشتم ارديبهشت‌ماه 1400 به نمايش آنلاين درمي‌آيند.

«خنده در تاريکي» مستندي درباره سير تحولات تاريخ تئاتر اصفهان از آغاز تا امروز است که دي‌ماه 98 در سينماهاي هنروتجربه اکران شد.

در اين فيلم چهره‌هايي همچون علي رفيعي، رضا ارحام صدر، نصرت الله وحدت، کيومرث پوراحمد، پرويز ممنون، جهانبخش سلطاني، ژاله رجايي، ناصر کوشان و نيکيد ميرزاييانس و… به روايت تاريخ تئاتر اصفهان پرداخته‌اند و زنده‌ياد پرويز پورحسيني گويندگي گفتارمتن آن را برعهده داشته است.

مستند «شهر سوخته» درباره منطقه شهر سوخته زابل است؛ شهري که يکي از بلندترين تمدن‌هاي دوران سپيده‌دم تاريخ را داشته‌است. کاوش‌هايي که در چندين دهه اخير در اين شهر صورت گرفته بسياري از يافته‌هاي باستان‌شناسان و تاريخ‌نويسان را دگرگون کرده است و اين فيلم تلاش دارد تا بخشي از اين يافته‌ها را به تصوير بکشد.

در خلاصه داستان فيلم آمده است: «همزمان با کاوش باستان شناسي در شهر سوخته صدايي از اعماق خاک شنيده مي‌شود. فيلم در حالي که همراه با باستان‌شناسان به روايت گزارشي و لحظه به لحظه از کاوش‌ها مي‌پردازد، موازي با آن به جستجوي صدا در اعماق خاک و به اعماق تاريخ مي‌رود تا با مردم کهنسال شهر سوخته همراه شود…»

«شهر سوخته» مردادماه ۱۳۹۹ روي پرده سينماهاي هنروتجربه رفت.

مستند «کيارستمي و عصاي گمشده» به کارگرداني محمودرضا ثاني و تهيه‌کنندگي بهروز نشان، از شهريورماه سال گذشته روي پرده سينماهاي هنروتجربه بود.

اين مستند روايتي از نوع نگاه کيارستمي به زندگي و سينما است که کارگردان آن پيش از ساخت اين مستند بلند، کتاب «عباس کيارستمي و درس‌هايي از سينما» را تاليف کرده بود. اين کتاب به زبان‌هاي مختلف ترجمه و در ايران و آمريکا چاپ و توزيع ‌شده است.

اکران آنلاين هنروتجربه اواخر بهمن‌ماه با ۲ مستند «کودتاي ۵۳» ساخته تقي اميراني و «قصه بولوار» ساخته داود اشرفي در هاشور آغاز شد و با آغاز سال 1400 سه فيلم «چي چکا» ساخته رها فريدي، «بي گاه» به کارگرداني پويا اشتهاردي و «وقتي پروانه شدم» ساخته آرش زارع به آن‌ها اضافه شدند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar