مهر/ فيلم سينمايي «پدر» نماينده سينماي بلغارستان در بخش بهترين فيلم بين‌الملل اسکار، در سي‌ و هشتمين جشنواره جهاني فيلم فجر به نمايش درخواهد آمد.
«پدر» ساخته کريستينا گروزوا و پيتر يالچانوف در مقام نماينده سينماي بلغارستان در رقابت بهترين فيلم بين‌المللي اسکار، در بخش نمايش‌هاي ويژه سي‌وهشتمين جشنواره جهاني فيلم فجر به نمايش درمي‌آيد.

گروزوا و يالچانوف براي مخاطبان جدي جشنواره جهاني فجر نام‌هايي آشنا هستند. فيلم «گلوري» ساخته اين ۲ کارگردان، پيش‌تر و در دوره سي‌ و پنجم جشنواره فجر به نمايش درآمد و توانست سيمرغ‌هاي بهترين بازيگر زن و بهترين بازيگر مرد اين رويداد را از آن خود کند.

«گلوري» جايزه سينماي نوين جشنواره لوکارنو، جايزه بهترين فيلم جشنواره کلکته، جايزه بهترين فيلم‌نامه فيپرشي، جايزه بزرگ آسترياس جشنواره فيلم گيخون و بهترين فيلم‌نامه جشنواره فيلم دابلين را نيز دريافت کرده بود.

فيلم «پدر» که به گفته کارگردانان، سومين بخش از سه‌گانه‌اي است که با «درس» و «گلوري» آغاز شده بود، برنده جايزه بهترين فيلم در جشنواره‌هاي کارلووي واري و تيرانا شده و در جشنواره‌هاي تورنتو، ال گونا، مينسک و وايادوليد در بخش رقابتي حضور داشته است.

در خلاصه داستان «پدر» آمده است: پس از مرگ والنتينا، همسايه‌اش ادعا مي‌کند که زني درگذشته، با او تماس تلفني گرفته است. پس از اين اتفاق، پسر والنتينا، پاول و پدر سوگوارش، واسيلي، که مدت‌ها هيچ‌گونه ارتباطي با يکديگر نداشته‌اند، سفري آغاز مي‌کنند که به رابطه آن ۲ با هم و با محيط پيرامونشان مفهومي جديد مي‌بخشد.

اشتفان دوبرويي در «سينه اروپا» درباره اين فيلم نوشته است: «پدر همزمان مي‌تواند به مخاطب اجازه دهد تا با معناي آن بازي کند، زيرا بينندگان متفاوت، فيلم را براساس تجربيات شخصي خود به شکل متفاوتي دريافت و درک مي‌کنند.»

سي‌ و هشتمين جشنواره جهاني فيلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبيري محمدمهدي عسگرپور نويسنده، کارگردان و تهيه‌کننده سينما در تهران برگزار مي‌شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar