ايرنا/ شايد بررسي فيلم‌هايي که قرار است در مراسم اسکار سال آينده حضور داشته باشند، اندکي عجولانه به نظر برسد. اما واقعيت ماجرا آن است که هيچ وقت براي بررسي بهترين فيلم‌ها زود يا دير نيست.

نود و چهارمين دوره از مراسم آکادمي اسکار قرار است در تاريخ ۲۷ فوريه ۲۰۲۲ برگزار شود. به عبارت ديگر، کمتر از ده ماه تا برگزاري رويداد بعدي اسکار باقي مانده و به همين دليل بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که براي برنده‌شدن اين جايزه در رقابت هستند از همين حالا مشخص شده‌اند. تشخيص عناويني که مي‌توانند در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند، چندان دشوار نيست. تنها کافي است به ليست نه‌چندان طولاني عناوين مورد انتظاري که توسط کارگردان‌هاي شناخته‌شده ساخته مي‌شوند، دقت کنيد. با اين حال به جز تاريخ برگزاري، هيچ اطلاعات ديگري پيرامون مراسم سال آينده اسکار وجود ندارد. به همين دليل بررسي بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که ممکن است در مراسم سال آينده اسکار حضور داشته باشند، اندکي دشوارتر مي‌شود.

همه آن‌چه درباره نود و چهارمين دوره از مراسم آکادمي اسکار مي‌دانيم

نود و چهارمين دوره از مراسم آکادمي اسکار قرار است در تاريخ ۲۷ فوريه ۲۰۲۲ برگزار شود. به عبارت ديگر، براي تماشاي اين رويداد بايد تا بامداد روز هشت اسفند ۱۴۰۰ صبر کنيد. مراسم سال آينده اسکار در شرايطي برگزار مي‌شود که مراسم امسال تحت تاثير شيوع ويروس کرونا با تاخيري تاريخي برگزار شد. اطلاعات زيادي درباره مراسم سال آينده اسکار وجود ندارد. اما به نظر مي‌رسد تعداد نامزدهاي بهترين فيلم به ۱۰ فيلم افزايش پيدا کرده و همين مسئله مي‌تواند رقابت براي رسيدن به جايزه بهترين فيلم را پيچيده‌تر از قبل کند.

در مراسم سال گذشته، آکادمي اين فرصت را به سينماگراني که فيلم‌هايشان در سرويس‌هاي استريم آنلاين منتشر شده بود هم داد تا در بخش جوايز شرکت کنند. اما مشخص نيست که اين رويکرد امسال هم اجرايي مي‌شود يا به دليل بازگشايي سالن‌هاي سينما، فيلم‌هاي سينمايي براي حضور در مراسم اسکار بايد در سالن‌هاي سينما اکران شوند يا انتشار آنلاين هم براي حضور در بخش جوايز آکادمي کافي به نظر مي‌رسد.

در ادامه به معرفي بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند، مي‌پردازيم. فيلم‌هايي که نه‌تنها در ليست بهترين‌هاي سال قرار مي‌گيرند بلکه مي‌توانند از همين حالا براي جوايز اصلي اسکار نامزد شوند.

West Side Story | داستان کناره غربي

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

استيون اسپيلبرگ يکي از مشهورترين و بهترين کارگردان‌هاي اين روزهاي هاليوود است و شايد به همين دليل هر فيلمي که او کارگرداني مي‌کند را بايد از شانس‌هاي درخشش در فصل جوايز دانست. فيلم «داستان کناره غربي» جديدترين فيلم اسپيلبرگ است که در سال ۲۰۲۱ از راه مي‌رسد. اين فيلم موزيکال بازيگران شناخته‌شده‌اي ندارد اما داستان شکل‌گيري جذابي پيرامون فيلم‌نامه‌اش مي‌درخشد. «داستان کناره غربي» براساس نمايش‌نامه‌اي به همين نام که براي اولين بار در سال ۱۹۷۵ روي صحنه‌ تئاتر برادوي رفت ساخته شده است. آن نمايش‌نامه که اقتباسي از داستان رومئو و ژوليت ويليام شکسپير بود، پيش‌تر و در سال ۱۹۶۱ به فيلم موزيکالي تبديل شده بود که ۱۰ جايزه‌ اسکار را به خانه برده بود.

بنابراين «داستان کناره غربي» اقتباس-بازسازي يکي از بهترين فيلم‌هاي موزيکال تمام دوران لقب مي‌گيرد. استيون اسپيلبرگ فيلم‌نامه اين فيلم را با همراه توني کوشنر نوشته و از همين حالا براي برنده‌شدن مهم‌ترين جوايز اسکار دورخيز کرده است. شايد جالب باشد بدانيد که ريتا مورنو، بازيگري که در فيلم محصول سال ۱۹۶۱ هنرنمايي کرد و برنده جايزه اسکار شد، در اين فيلم هم هنرنمايي مي‌کند.

House of Gucci | خاندان گوچي

اين فيلم يکي از موردانتظارترين و جذاب‌ترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ است که احتمالا در نود و چهارمين دوره مراسم اسکار هم حضور پررنگي داشته باشد. جديدترين تجربه کارگرداني ريدلي اسکات از گروه عظيمي از بازيگران شناخته‌شده ياري مي‌گيرد. اگر ليدي گاگا و آدام درايور را به عنوان بازيگران اصلي فيلم کنار بگذاريد تازه با نام‌هاي شناخته‌شده ديگري مواجه مي‌شويد؛‌ جرد لتو، آل پاچينو، جک هيوستون و سلما هايک هم در اين فيلم هنرنمايي مي‌کنند. گروهي از منتقدان باور دارند ريدلي اسکات که پيش از اين با چهار نامزدي بهترين کارگرداني اسکار هرگز برنده اين جايزه نشده با فيلم «خاندان گوچي» اين فرصت را دارد تا يکي از حسرت‌برانگيزترين اهداف کارنامه هنري‌اش را عملي کند.

داستان اين فيلم درام زندگي‌نامه‌اي به خانواده گوچي مي‌پردازد. مائوريتزيو گوچي، آخرين عضو از خانواده گوچي بود که وظيفه مديريت و هدايت برند محبوب ايتاليايي به سمت اهداف جهاني‌اش را دنبال مي‌کرد. او پس از آن‌که مجور شد برند خانوادگي‌اش را با رقمي نه چندان زياد واگذار کند، زندگي نسبتا بدون حاشيه‌اي داشت تا اينکه ترور شد.

The French Dispatch | مرسوله فرانسوي

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

فيلم جديد وس اندرسون، کارگردان صاحب‌سبک و متفاوت دوران ما که بازيگران بسيار فوق‌العاده‌اي را در کنار يکديگر قرار داده است، يکي از بهترين فيلم‌هاي کمدي سال ۲۰۲۱ لقب مي‌گيرد که انتظار مي‌رفت در سال ۲۰۲۰ اکران شود اما به دليل شيوع ويروس کرونا فرصت درخشش در سالن‌هاي سينما را پيدا نکرد. از آن‌جايي که وس اندرسون کارگرداني نيست که حاضر باشد جديدترين ساخته‌اش را در اختيار سرويس‌هاي استريم قرار دهد، طبيعي بود که اين فيلم در ليست طولاني عناوين مورد انتظار سال ۲۰۲۱ قرار بگيرد. نخستين اکران «مرسوله فرانسوي» در جشنواره سينمايي کن انجام مي‌شود.

تيموتي شالامه، فرانسيس مک‌درموند، لئا سيدو، آدرين برودي، سرشا رونان و بنيستو دل تورو تنها تعدادي از نام‌هاي شناخته‌شده فيلم «مرسوله فرانسوي» هستند. منتقدان سينما حدس مي‌زدند که اين فيلم احتمالا شباهت‌هاي زيادي با فيلم «هتل بزرگ بوداپست» يعني يکي ديگر از ساخته‌هاي اين کارگردان دوست‌داشتني داشته باشد. «هتل بزرگ بوداپست» آخرين فيلم سينمايي بلند وس اندرسون بود که نامزد ۹ جايزه اسکار شد و در نهايت جايزه‌هاي بهترين موسيقي، بهترين طراحي صحنه، بهترين طراحي لباس و بهترين چهره‌پردازي را کسب کرد. فرانسيس مک‌درموند که امسال به دليل هنرنمايي خيره‌کننده در فيلم «سرزمين بي‌خانمان‌ها» برنده جايزه بهترين بازيگر نقش اول زن شد هم در اين فيلم هنرنمايي مي‌کند که ارزش آن را بيشتر از قبل نشان مي‌دهد.

داستان اين فيلم درباره گروهي از روزنامه‌نگاران يک مجله است که تصميم مي‌گيرند براي سه حادثه متفاوت گزارش تهيه کنند. آن‌ها بايد درباره حبس يک هنرمند، گروگانگيري و شورش‌هاي دانشجويي بنويسند اما با رسيدن يک مرسوله عجيب و ناشناخته به دفتر روزنامه، شرايط تغيير مي‌کند.

Cry Macho | گريه کن ماچو

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

کلينت ايستوود ۹۰ ساله که به نظر نمي‌رسد دليلي براي خداحافظي از سينما داشته باشد، امسال با فيلم «گريه کن ماچو» به جمع فيلم‌هاي مدعي اسکار بازمي‌گردد. اين فيلم که در ابتدا قرار بود از آرنولد شوارتزنگر به عنوان بازيگر نقش اصلي‌اش استفاده کند در نهايت در شرايطي در برابر دوربين رفت که کلينت ايستوود کارگردان را در نقش اصلي در اختيار داشت. از آن‌جايي که ملي‌گرايان آمريکايي هميشه علاقه خاصي به فيلم‌هاي ايستوود داشته‌اند، انتظار مي‌رود فيلم جديد او هم پرفروش باشد.

داستان فيلم «گريه من ماچو» درباره يک مربي اسب است که در سن پيري تصميم مي‌گيرد براي به دست آوردن ۵۰ هزار دلار يک پسر جوان را از مادرش دزيده و به پدرش تحويل دهد. او در اين مسير با چالش‌هاي بسياري مواجه مي‌شود.

The Card Counter | شمارنده کارت

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

اگرچه پل شريدر نويسنده فيلم‌نامه‌اي است که بيشتر براي نگارش فيلم‌نامه‌هايي مانند «راننده تاکسي» و «گاو خشمگين» شناخته مي‌شود اما واقعيت آن است که تجربه کارگرداني و نويسندگي همزمان او هم مي‌تواند به عنوان ديدني و جذابي تبديل شود. فيلم «شمارنده کارت» دقيقا چنين شرايطي دارد. نويسنده محبوب مارتين اسکورسيزي که در مراسم اسکار ۲۰۱۸ جايزه بهترين فيلم‌نامه غيراقتباسي را براي فيلم «نخستين اصلاح‌شده» تصاحب کرد، براي فيلم جديدش از اسکار آيزاک براي حضور در نقش اصلي دعوت کرده است. بازيگري که با وجود درخشش در فيلم‌هايي مانند «اکس ماشينا» و «آخرين جداي» هنوز نامزد اسکار نشده و امسال با فيلم «تل‌ماسه» هم به سينما بازمي‌گردد.

داستان فيلم «شمارنده کارت» درباره يک قمارباز حرفه‌اي است. او که قمارکردن را مثل کار حرفه‌اي دنبال مي‌کند، مي‌خواهد به مرد جواني که تصميم گرفته از دشمن خوني‌اش انتقام بگيرد، قمارکردن را بياموزد. اين قمارباز حرفه‌اي اين تصميم را گرفته چراکه باور دارد دشمن مرد جوان، دشمن او هم به نظر مي‌رسد.

The Tragedy of Macbeth | تراژدي مکبث

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

اقتباس سياه و سفيد جوئل کوئن از نمايشنامه‌ي مکبث با بازي دنزل واشينگتن و فرانسيس مک دورموند در نقش‌هاي مکبث و ليدي مکبث از همين حالا يکي از هيجان‌انگيزترين فيلم‌هاي سال لقب مي‌گيرد. اين اقتباس براساس داستاني ساخته شده که در آن مکبث به عنوان يک لرد اسکاتلندي است با حقه‌هاي سه جادوگر و همسر طمع‌کارش تصميم مي‌گيرد براي پادشاه‌شدن هر کاري کرده و همه ارزش‌هاي انساني را ويران کند. فرانسيس مک‌درموند در اين فيلم هم هنرنمايي مي‌کند و احتمالا مي‌توان او را باز هم در ليست نامزدهاي جايزه بهترين بازيگر نقش اول زن اسکار ۲۰۲۲ جستجو کرد.

از آن‌جايي که داستان فيلم «تراژدي مکبث» در دهه شصت سالگي زندگي مکبث و همسرش روايت مي‌شود، انتظار مي‌رود احساس نگراني و استرس هم به شخصيت‌هاي فيلم اضافه شده باشد. اگرچه تاريخ مشخصي براي اکران اين فيلم وجود ندارد اما به دليل پايان فيلم‌برداري مي‌توان منتظر تماشاي آن در سال ۲۰۲۱ بود.

The Power of the Dog | قدرت سگ

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

جين کمپيون با فيلم «پيانو» به دومين زني تبديل شد که براي جايزه بهترين کارگرداني نامزد شد و جايزه‌ي بهترين فيلم‌نامه‌ غير اقتباسي را هم دريافت کرد. کمپيون که در دهه ۲۰۱۰ ميلادي تمرکزش را روي ساخت سريال‌هاي تلويزيوني قرار داده بود حالا پس از سال‌ها با «قدرت سگ» که اقتباسي از رمان توماس ساويج لقب مي‌گيرد به سينماها برمي‌گردد. بنديکت کامبربچ، کريستين دانست و جسي پلمونس از مهم‌ترين بازيگران اين فيلم هستند. بنابراين به نظر مي‌رسد «قدرت سگ» يکي از موردانتظارترين فيلم‌هاي سال باشد.

اولين اکران اين فيلم در جشنواره کن رقم مي‌خورد. گروهي از منتقدان اعتقاد دارند جين کمپيون به عنوان نخستين کارگردان زن برنده نخل طلا اين شانس را دارد تا براي دومين بار اين جايزه را برنده شود. با اين حال از آنجايي که حق پخش اين فيلم توسط نتفليکس خريداري شده شايد آکادمي اسکار نسبت به پذيرش آن در فصل جوايز ترديدهايي داشته باشد. هرچند به نظر مي‌رسد فيلم در اختيار سالن‌هاي سينما هم قرار مي‌گيرد.

No Time to Die | زماني براي مردن نيست

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

جديدترين فيلم از فيلم‌هاي مجموعه جيمز باند که براي آخرين بار دنيل کريگ را در نقش اين شخصيت قرار مي‌دهد هم يکي ديگر از فيلم‌هاي مورد انتظار سال ۲۰۲۰ بود که در تاريخ مشخص‌شده اکران نشد. بنابراين هواداران جاسوس انگليسي مي‌توانند در سال ۲۰۲۱ تماشاگر فيلم «زماني براي مردن نيست» باشند. آنا دي آرماس، فيبي والربريج، جفري رايت و رامي ملک از شناخته‌شده‌ترين بازيگران اين فيلم هستند. فيلم‌هاي فرانچايز جيمز باند هميشه يکي از مدعي‌هاي اصلي کسب جايزه اسکار بوده‌اند و به همين دليل «زماني براي مردن نيست» هم مي‌تواند شانس زيادي براي حضور پررنگ‌ در اسکار ۲۰۲۲ داشته باشد.

نبايد فراموش کرد که فيلم «اسکاي‌فال» ۵ جايزه اسکار را برنده شده بود که از مهم‌ترين آن‌ها بايد به بهترين فيلم‌برداري، بهترين صداگذاري و بهترين ترانه‌ اصلي اشاره کرد. منتقدان از همين حالا شانس‌هايي براي فيلم «زماني براي مردن نيست» در اسکار ۲۰۲۲ در نظر گرفته‌اند که از مهم‌ترين آن‌ها بايد بهترين کارگرداني و بهترين ترانه اصلي را نام برد.

Nightmare Alley | خيابان کابوس

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

گي‌يرمو دل تورو که با فيلم «شکل آب» در اسکار ۲۰۱۸ درخشيد و در ۱۳ رشته نامزد شد و در نهايت جايزه‌هاي بهترين فيلم، بهترين کارگرداني، بهترين طراحي صحنه و بهترين موسيقي را به دست آورد حالا با فيلم جديدي به سينماها بازمي‌گردد. «خيابان کابوس» يک فيلم ترسناک با رده‌بندي سني بزرگسال است که براساس رماني از ويليام ليندزي گريشام ساخته شده است. به اعتقاد گي‌يرمو دل تورو اين فيلم يکي از ترسناک‌ترين تجربه‌هاي کارگرداني او بوده و حتي براي تماشاگر بزرگسال هم مي‌تواند وحشتناک باشد.

داستان فيلم درباره کلاه‌برداري است که خودش را يک معلم مذهبي معرفي مي‌کند تا افراد مختلفي را تحت تاثير قرار دهد. به نظر نمي‌رسد که «خيابان کابوس» شباهت‌هاي زيادي با فيلم‌هاي قبلي دل تورو داشته باشد و بيشتر به فيلمي نوآر تشبيه شده است. بردلي کوپر، کيت بلانشت، توني کولت، روني مارا، ران پرلمن، ران پووينلي، ريچارد جنکينز و مايکل شنون از بازيگران شناخته‌شده جديدترين فيلم دل تورو هستند.

Dune | تل‌ماسه

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

اين فيلم علمي-تخيلي و حماسي توسط دني ويلنوو ساخته شده و بدون هيچ شک و ترديدي يکي از موردانتظارترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ است. «تل‌ماسه» براي نخستين بار توسط ديويد لينچ و در سال ۱۹۸۶ به يک روايت سينمايي تبديل شد اما در رسيدن به اهدافي که دنبال مي‌کرد، موفق نبود. اين فيلم هم در شرايطي مشابه با نسخه کلاسيک با اقتباس از رماني به همين نام نوشته فرانک هربرت ساخته شده و ابتدا قرار بود در سال ۲۰۲۰ اکران شود که مانند بسياري از فيلم‌هاي بدشانس اين سال با تاخير به سالن‌هاي سينما مي‌رسد.

هانس زيمر، ترانه‌سراي شناخته‌شده فيلم‌هاي هاليوودي، براي ساخت موسيقي متن «تل‌ماسه» پيشنهاد همکاري با کريستوفر نولان را رد کرد. تيموتي شالامي، ربکا فرگوسن، جاش برولين، اسکار آيزاک، جيسون موموآ، خاوير باردم، ديويد باتيستا و زنديا از شناخته‌شده‌ترين بازيگران فيلم جديد دني ويلنوو هستند. کارگرداني که با «بليد رانر ۲۰۴۹» ثابت کرد هر بار که روي صندلي کارگرداني بنشيند، شاهکاري تکرارنشدني خلق مي‌کند. موفقيت فيلم «تل‌ماسه» در اسکار ۲۰۲۲ از همين حالا قابل پيش‌بيني است.

نبايد فراموش کرد که «ورود» به عنوان يکي از بهترين آثار ويلنوو نامزد ۸ اسکار از جمله بهترين فيلم و بهترين کارگرداني شد و در نهايت جايزه‌ي بهترين صداگذاري را هم برنده شد. «بليد رانر ۲۰۴۹» هم در ۵ رشته نامزد شد و جايزه‌ي بهترين فيلم‌برداري و بهترين جلوه‌هاي ويژه را از آن خود کرد. ضمن اينکه گريک فريزر فيلم‌بردار نامزد اسکار وظيفه فيلمبرداري «تل‌ماسه» را برعهده داشته که از اصلي‌ترين شانس‌هاي اسکار به نظر مي‌رسد.

Last Night in Soho | آخرين شب در سوهو

بهترين فيلم‌هاي سال ۲۰۲۱ که انتظار مي‌رود در مراسم اسکار سال آينده بدرخشند

ادگار رايت يکي از متفاوت‌ترين کارگردانان هاليوود در سال‌هاي اخير لقب مي‌گيرد که با هر فيلم ثابت کرده لياقت توجه بيشتري دارد. او که سابقه کارگرداني فيلم‌هايي مانند «بچه راننده» و «اسکات پلگريم در برابر دنيا» را در کارنامه‌اش ثبت کرده در سال ۲۰۲۱ با يک فيلم ترسناک به سينما بازمي‌گردد. «آخرين شب در سوهو» فيلمي روانشناختي و ترسناک به کارگرداني ادگار رايت است هواداران حرفه‌اي سينما از مدت‌ها پيش منتظر آن هستند. اين فيلم يکي از مدعي‌هاي اصلي اسکار نيست اما پيش‌بيني مي‌شود در ليست نامزدها حضور پررنگي داشته باشد.

در اين فيلم بازيگراني چون آنا تيلور جوي، توماسين هارکورت مک‌کنزي، مت اسميت، ديانا ريگ، ريتا توشينگهام و ترنس استامپ بازي مي‌کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar