جام جم/ خوشبختانه فيلم سينمايي «مارپيچ» از فرمول هاي کليشه اي فرار مي کند.

برخي اکشن هاي ترسناک و دلهره آور براي تعريف داستان هاي جنايتکارانه خود، شيوه کشت و کشتار و خون و خونريزي را در پيش مي گيرند. در اين فيلم ها معمولا به جاي ايجاد تعليق که باعث ترس و وحشت دروني تماشاچي مي شود، تلاش کارگردان اين است که با چاقوکشي و پرده دري در نمايش خون و خشونت روي ذهن بيننده تاثير بگذارد. اما اين اقدام از سوي منتقدان (و حتي روانکاوان و پزشکان) بي جواب نمي ماند. کم نيست تعداد نقدهايي که در آنها به خشونت مفرط و بي معني فيلم هاي سينمايي اشاره شده و نويسندگان اين نقدها تلاش فيلمسازان براي ايجاد رعب و وحشت در دل تماشاچي به هر قيمتي را محکوم کرده اند. قسمت جديد مجموعه ترسناک «اره» که با نام «مارپيچ» اکران عمومي شد، به احياي داستان اين مجموعه پرداخته و ماجراهاي آن را به سمت و سوي تازه اي برده است. با اين حال و با وجود کاهش ميزان خشونت و خون و خونريزي داخل فيلم، هنوز هم بار خشونت آن زياد است و بسياري از منتقدان در نوشته هايشان روي اين نکته انگشت گذاشته اند. سري قبلي اره در رده محصولاتي قرار مي گيرد که با خشونت افراطي خود، صداي بسياري را درآورد و از سوي اداره سانسور آمريکا با ممنوعيت تماشاي افراد زير ۱۷ سال روبه رو شد.

مارپيچ نهمين قسمت از مجموعه اره است و براي اولين بار از بازيگراني سرشناس براي ايفاي نقش هاي اصلي خود بهره گرفته است. کريس راک که بيشتر به عنوان يک کمدين شناخته مي شود، در اقدامي تعجب برانگيز نقش شخصيت محوري داستان را به عهده گرفته است. البته او يکي از سرمايه گذاران فيلم هم هست. دو نقش مهم ديگر اين درام ترسناک را مکس مينگلا و ساموئل ال جکسون بازي کرده اند. دارن لين بازمن کارگردان فيلم است که با اين فيلم چهارمين همکاري اش با مجموعه اره را در کارنامه خود ثبت کرده است. با توجه به اين که جيگساو شخصيت خبيث داستان اين مجموعه فيلم در هشتمين قسمت آن کشته شد، داستان نسخه تازه سراغ يک قاتل زنجيره اي نيمه ديوانه تازه رفته که با کپي برداري از آن شخصيت خبيث، دست به جنايات سازمان يافته و وحشي گونه خود مي زند. جيمز ون آسيايي تبار و لي وانل که به عنوان خالقان مجموعه اره شناخته مي شوند، در نهمين قسمت به عنوان تهيه کننده و مشاور کارگردان حضور دارند.

بحث ساخت يک اره تازه، بعد از اکران عمومي «جيگساو» در سال ۲۰۱۷ شروع شد. رسانه ها با تعجب خبر از حضور کريس راک کمدين در قسمت جديد دادند و اين پرسش را مطرح کردند که کسي چون او، چگونه مي خواهد در يک ماجراجويي سرشار از خشونت دست و همکاري داشته باشد. برادران اسپيربرگ (پيتر و جاش) که جيگساو را کارگرداني کرده بودند، براي توليد قسمت ديگري از اين مجموعه دلهره آور اعلام آمادگي و تمايل کردند. اما بعد از مدت کوتاهي و به دلايلي نامعلوم، عليه چنين تصميمي ابراز موضع کردند. خبر ساخت قسمت تازه مي ۲۰۱۹ رسما اعلام شد. اين در حالي است که راک براي توليد فيلم، از فيلمنامه اي استفاده کرد که اسپيربرگ ها با همراهي پيتر گلدفينگر (يکي ديگر از تهيه کنندگان فيلم) نوشته بودند. آگوست همان سال کليد فيلمبرداري مارپيچ در تورنتو زده شد. راک مي گويد ريشه ساخت فيلم از شانس او براي ديدار با مدير شرکت لاينزگيت مايکل برنز مي آيد. اين دو در برزيل و در جريان ازدواج يک دوست مشترک يکديگر را ملاقات کردند! راک عقيده داشت حضور در درامي ترسناک باعث احياي کارنامه بازيگري اش خواهد شد و البته قول داد عناصري از حس کمدي و شوخ طبعي اش را داخل بازي و ماجراهاي داستان خواهد کرد. طرح او براي گسترش داستان و فضاي اره ها با موافقت برنز روبه رو شد.

داستان فيلم با قتل فجيع يکي از افسران فاسد اداره پليس آغاز مي شود. شيوه کار قاتل شبيه جيگساو است و از او کپي برداري مي کند و هدفش از بين بردن افسران فاسد اداره پليس است. مامور زيک بنکز (با بازي راک) افسري صادق و ضدفساد است که اتفاقا مامور پيدا کردن قاتل زنجيره اي مي شود. تلاش او براي پيدا کردن ردي از قاتل با شکست مواجه مي شود و قاتل چند مامور فاسد ديگر را هم به شيوه اي وحشتناک به قتل مي رساند. زماني که ويليام پدر زيک و مامور قديمي اداره پليس (با بازي ساموئل ال جکسون) به صورت طعمه بعدي قاتل درمي آيد، زيک متوجه هويت قاتل مي شود. او مامور ويليام شنک (مينگلا) همکار دست راست خود اوست که اواسط داستان ظاهرا توسط قاتل زنجيره اي به قتل رسيده است.

مارپيچ براي اکران عمومي در اواخر اکتبر ۲۰۲۰ آماده شد، اما کرونا نمايش آن را تا ۱۵ مي ۲۰۲۱ به عقب انداخت. اين فيلم جايگزين قسمت چهارم «جان ويک» شد که به زمان ديگري نمايش خود را موکول کرد. همزمان با نمايش عمومي مارپيچ، تماشاگران اينترنتي هم شاهد پخش استريم آن بودند. از فروش جهاني ۳۱ ميليون دلاري فيلم، ۲۱ ميليون دلار آن سهم سينماهاي آمريکاي شمالي است. تهيه کنندگان فيلم از اين رقم فروش راضي به نظر مي رسند. منتقدان هم در نوشته هايشان به اين موضوع اشاره کردند که مارپيچ به دنبال نونوار کردن داستان کليشه اي اين مجموعه فيلم و ايجاد تغييراتي در فرمول هميشگي آن است.

 کيکاووس زياري
 
 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar