نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
سینما و چهره ها

«مارپیچ» فیلمی هیجان انگیز و ترسناک برای طرفداران فیلم‌های اره

منبع
بروزرسانی
«مارپیچ» فیلمی هیجان انگیز و ترسناک برای طرفداران فیلم‌های اره

فيلم مترجم/ علاقه‌مندان فيلم‌هاي معمايي و ترسناک به خاطر دارند که در سال ۲۰۰۴، فيلم جديدي در اين سبک روانه سالن‌هاي سينما شد. اين فيلم اره (Saw)، نام داشت و توانست در کمترين زمان ممکن فروش چشمگيري را تجربه کند. محبوبيت اره ساخت نسخه‌هاي دنباله اين فيلم را به دنبال داشت. از سال ۲۰۰۴ تاکنون دقيقاً ۹ عنوان از فيلم‌هاي اره اکران شده است. نهمين نسخه از اين فيلم‌ها مارپيچ (Spiral)، نام دارد که فيلمي هيجان‌انگيز و ترسناک با هنرپيشه‌هاي طرازاول است. در کنار اين که مطمئن هستيم طرفداران فيلم‌هاي اره، تماشاي جديدترين نسخه از اين فيلم‌ها را به فال نيک مي‌گيرند. بدون شک علاقه‌مندان فيلم‌هاي معمايي و هيجان‌انگيز نيز فرصت مشاهده فيلم مارپيچ را از دست نخواهند داد. به همين منظور در ادامه با هم مي‌بينيم داستان فيلم مارپيچ از چه قرار است. در پايان نيز به امتياز منتقدين برجسته هاليوود درباره جديدترين نسخه از مجموعه فيلم‌هاي اره نگاهي مي‌اندازيم.

در فيلم مارپيچ با چه داستاني روبه‌رو هستيم
داستان فيلم مارپيچ به زندگي پليسي ماجراجو با نام مخفف زِک (Zeke)، مي‌پردازد. پليس داستان ما با قتل‌هاي وحشتناکي روبه‌رو مي‌شود که شباهت‌هاي زيادي به کارهاي جيگ‌ساو (Jigsaw)، مهم‌ترين شخصيت فيلم‌هاي قبلي اره دارد.
قاتل در فيلم مارپيچ به دنبال شکار پليس‌هاي فاسد مي‌گردد. همان‌گونه در فيلم‌هاي اره ديده‌ايم، اين آثار دو جنبه اصلي دارند. جنبه اول به طراحي تله‌هاي مرگبار اشاره مي‌کند و در جنبه ديگر با تلاش قربانيان براي فرار از اين تله‌ها روبه‌رو هستيم. اين رويکرد در فيلم مارپيچ نيز ادامه پيدا مي‌کند. اين فيلم به لحاظ روايت داستان شباهت‌هاي زيادي به نسخه اول و دوم اره دارد.
جالب اينجاست براي حل معماهاي پيچيده فيلم مارپيچ، پدر شخصي که نقش پليس داستان را برعهده دارد نيز به کمک اين پليس مي‌آيد. اين شرايط رابطه‌ جالبي از ارتباط پدر و پسري پليس را براي تعقيب‌و‌گريز با تبهکاران را پيش روي مخاطب قرار مي‌دهد.


عوامل و هنرپيشه‌هاي فيلم مارپيچ
کريس راک (Chris Rock)، نقش پليس را در فيلم اره ايفا مي‌کند. در کنار اين هنرپيشه پرطرفدار، ساموئل ال جکسون (Samuel L Jackson)، نقش‌آفريني پدر پليس داستان را بر عهده گرفته است. دارن لين بوسمون (Darren Lynn Bousman‎)، کارگردان فيلم‌هاي اره ۲، ۳ و ۴، سکان کارگرداني نهمين نسخه از اين مجموعه فيلم‌ها را در اختيار دارد.

جالب است بدانيد کريس راک در کنار بازي در مارپيچ، داستان اصلي اين فيلم را نيز طرح کرده است. اين داسته توسط جاش استالبرگ (Josh Stalberg) و پيتر گولدفينگر (Peter GoldFinger)، در مقام فيلمنامه‌نويس قوام پيدا کرده است. با اين حساب به لحاظ عوامل ساخت و هنرپيشه‌ها مي‌توان گفت فيلم مارپيچ، به اثري قابل توجه در مجموعه فيلم‌هاي اره تبديل مي‌شود.
اکنون که در جريان داستان و عوامل ساخت فيلم مارپيچ قرار گرفتيد، بهتر است با هم نگاهي به نظر منتقدان درباره نهمين اثر از مجموعه فيلم‌هاي اره بياندازيم.

نظر منتقدان برجسته و امتيازهايي که به فيلم مارپيچ داده‌اند

مايکل اوساليوان از واشينگتون پست
امتياز ۵۰ از ۱۰۰
به گفته منتقد واشينگتون پست، فيلم مارپيچ که داستان تعقيب‌‌و‌گريز پليس‌هاي با قاتلي زيرک در شهري ناشناس در آن روايت مي‌شود، فيلمي هيجان‌انگيز و پررمزوراز است که مخاطب را راضي نگه مي‌دارد. اما به هيچ وجه نمي‌توان اين فيلم را با حال‌و‌هواي فيلم‌هاي اصلي مجموعه اره مقايسه کرد.


راجر مور از مووي نِيشِن
امتياز ۵۰ از ۱۰۰
به گفته اين منتقد برجسته، فيلم هيجان‌انگيز مارپيچ بر روي لبه تيغ قرار دارد. اين فيلم به گونه‌اي روايت شده که نه سمت بد لبه تيغ هدايت مي‌شود و نه مي‌توان آن را اثر جذابي دانست که در سمت خوب لبه تيغ قرار گرفته است.

نيک آلن از پلي‌ليست
امتياز ۴۲ از ۱۰۰
نيک آلن معتقد است فيلم مارپيچ ضعف‌هاي مهمي دارد. منتقد پلي‌ليست بر اين باور است که اين ضعف‌ها قابل چشم‌پوشي نيست و همين شرايط نيز باعث شده تا اين فيلم به اثري نه چندان جذاب در مجموعه فيلم‌هاي اره تبديل شود. اين منتقد برجسته بعضي از ضعف‌‌هاي فيلم مارپيچ را خنده‌دار مي‌داند و متذکر مي‌شود که اين ضعف‌ها ناخودآگاه مخاطب را به خنده وادار مي‌کند.

ريچارد روپِر از شيکاگو سان‌تايمز
امتياز ۵۰ از ۱۰۰
ريچارد روپر فيلم مارپيچ را اثري با صحنه‌‌هاي بيش‌از‌اندازه خشن مي‌داند. منتقد شيکاگو سان‌تايمز بر اين باور است که صحنه‌هاي خشن اين فيلم به جاي اينکه مخاطب را جذب کند، باعث دلزدگي وي براي تماشاي فيلم مي‌شود.

ديويد ارليخ از ايندي واير
امتياز ۵۸ از ۱۰۰
منتقد ايندي واير مجموعه فيلم‌هاي اره را در مرز نابودي کامل مي‌داند. به همين دليل وي انتظار داشت تا نهمين قسمت از فيلم‌هاي اره، نام اره را دوباره سر زبان‌ها بياندازد؛ اما فيلم مارپيچ از رسيدن به چنين هدفي ناکام مي‌ماند.

راب رِکتور از فيلم تريت
امتياز ۶۰ از ۱۰۰
به گفته منتقد فيلم تريت، مارپيچ دقيقاً همان‌چيزي است که مخاطبين براي رفتن به سينما در دوران پس از کرونا نياز دارند. اين منتقد برجسته مارپيچ را اثري مي‌داند که باعث مي‌شود مجموعه فيلم‌هاي اره جان دوباره‌اي پيدا کنند.

بيل گوديکوونتز از آريزونا ريپابليک
امتياز ۵۰ از ۱۰۰
منتقد آريزونا ريپابليک صحنه‌هاي خشن اين فيلم را نقطه مثبت آن مي‌داند. اين منتقد برجسته ديالوگ‌هاي ميان شخصيت‌هاي اصلي داستان را نيز کاملاً حساب‌شده و مخاطب‌پسند قلمداد مي‌کند. بيل گوديکوونتز بازي کريس را را نيز يکي ديگر از دلايل اصلي جذابيت فيلم مارپيچ به حساب مي‌آورد.

جِيکوب اُلِر از پِيست
امتياز ۴۶ از ۱۰۰
به گفته اين منتقد طرازاول، فيلم مارپيچ ممکن است به سمت نخ‌نما شدن پيش برود، اما اين اثر هنوز هم جذابيت‌هايي دارد که طرفداران دوآتشه فيلم‌هاي اره را راضي نگه مي‌دارد.

در مجموع بايد گفت با توجه به امتيازهايي که منتقدان درجه‌يک به فيلم مارپيچ داده‌‌اند، بدون شک با اثري سرگرم‌کننده روبه‌رو هستيم که لحظه‌هاي هيجان‌انگيزي را پيش روي مخاطب قرار مي‌دهد. از طرف ديگر با توجه به کارگرداني اين فيلم توسط کارگردان نسخه‌هاي آغازين اره، مي‌توان فيلم مارپيچ را به اثري درخورتوجه براي علاقه‌مندان فيلم‌هاي دلهره‌آور و ترسناک دانست. با اين حساب پيشنهاد مي‌کنيم اگر به فيلم‌هاي هيجان‌انگيز علاقه‌داريد يا اينکه از طرفداران اره هستيد، تماشاي فيلم مارپيچ را به برنامه فيلم‌هاي آخر هفته خود اضافه کنيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar