نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
سینما و چهره ها

«دودکش ۲» و کلکسیونی از تیکه‌کلام‌های مردمی

منبع
برترين ها
بروزرسانی
«دودکش ۲» و کلکسیونی از تیکه‌کلام‌های مردمی

برترين ها/ جبار آذين منتقد سينما و تلويزيون در يادداشتي به ساختار هنري و محتوايي سريال «دودکش ۲» به کارگرداني برزو نيک‌نژاد پرداخت.
پخش سريال «دودکش ۲» به کارگرداني برزو نيک نژاد و تهيه کنندگي زينب تقوايي از اوايل تيرماه در شبکه اول سيما آغاز شد و از همان قسمت اول نظرات مثبت و منفي زيادي درباره اين سريال در فضاي مجازي منتشر شد، حال جبار آذين منتقد سينما و تلويزيون در يادداشتي به روند پيشرفت اين سريال و ساختار هنري و محتوايي آن پرداخت.

متن اين يادداشت که در اختيار خبرگزاري صبا قرار گرفته بدين شرح است: «بعد از مدت‌ها تحمل انواع سريال‌هاي تلخ و ناموفق خانوادگي و آثار ضعيف شبه طنز، با پخش فصل دوم مجموعه تلويزيوني طنز خانوادگي و اجتماعي «دودکش ۲»، بينندگان خسته و دلزده از سريال‌هاي سطحي و زير متوسط تلويزيون، با اشتياق و علاقه و رضايت، پاي تماشاي آن نشستند.

برزو نيک‌نژاد کارگردان سينما و تلويزيون با «دودکش ۲» با دست پر از نوآوري، تجربه غني شده در ساختن آثار طنز اجتماعي و شناخت مکفي سلايق و نياز روز مخاطب، به ميان خانواده‌ها و دوستداران سريال مذکور آمده است. فصل نخست مجموعه طناز اجتماعي دودکش که در سال ۹۲ از شبکه اول سيما پخش شد را محمد حسين لطيفي بر اساس فيلمنامه خوب برزو نيک‌نژاد و به تهيه کنندگي زينب تقوايي ساخته بود. استقبال از اين سريال سبب شد تا لطيفي در ادامه، سريال «پادري» را بسازد و اکنون فصل دوم دودکش به کارگرداني نيک‌نژاد با بازي‌هاي خوب بازيگران اين سريال در قالب و نقش شخصيت‌هاي آشنا، ماجراهاي ملموس و باورپذير تلخ و شيرين خانواده‌هاي «فيروز» و «نصرت» و در فضاهاي خانوادگي و اجتماعي و رويدادهاي مرتبط با قاليشويي و طنازي‌ها و تکيه کلام‌هاي مردمي کاراکترها، بازهم به تهيه‌کنندگي تقوايي ازشبکه يک سيما پخش مي‌شود.

آشنايي مخاطب با شخصيت‌ها و خلق حوادث تازه و برخوردهاي متنوع خانواده‌هاي نصرت و فيروز با تکيه بر ويژگي‌هاي هر يک، افزون بر ديالوگ‌هاي طنز، موقعيت‌هاي خنده ساز بسيار فراهم آورده تا بيينندگان «دودکش ۲» با رضايت و خنده و شادي، پيگير رويدادهاي اين سريال باشند.

قصه جديد پيدا شدن نيمه گمشده براي «بهروز» در دامان داستان اصلي سريال، برجذابيت‌ها و نوع برخورد تماشايي آدم‌ها و طنازي ها و شوخي‌هاي «دودکش ۲» افزوده است. فيلمنامه خوش پرداخت، کارگرداني رو به جلوي نيک‌نژاد، بازي‌هاي خوب هومن برق‌نورد، بهنام تشکر، سيماتيرانداز، اميرحسين رستمي و محمدرضا شيرخانلو، فضاسازي‌هاي قابل باور و ايجاد موقعيت‌هاي خنده آفرين، ديالوگ‌هاي مناسب و تکيه کلام‌هاي جاافتاده سريال و… از عوامل اصلي توفيق اجتماعي «دودکش ۲» است.

امتيازهاي ساختاري و هنري و محتوايي و شناخت سليقه و خواست و نياز مخاطب به اميد و شادي و کوشش موفق درتوليد يک اثر قابل تامل و ديدني و آبرومند طنز اجتماعي، «دودکش ۲» را در رديف مجموعه‌هاي پرمخاطب و خوب تلويزيون قرار مي‌دهد و امتيازي مناسب در کارنامه هنري و تلويزيوني برزو نيک‌نژاد و عوامل و بازيگران و تهيه کننده اين سريال مي‌نشاند.

توفيق‌هاي «دودکش ۲» گوياي اين نکته مهم است که هنوز هم مي‌شود در تلويزيون، آثار طنز و با محتواي اجتماعي/خانوادگي ساخت؛ به شرط آنکه کار به کاردان سپرده شود.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره