نماد آخرین خبر
  1. جذاب ترین ها
سینما و چهره ها

اصغر فرهادی: باید به فکر درام باشید

منبع
دنياي تصوير
بروزرسانی
اصغر فرهادی: باید به فکر درام باشید

دنياي تصوير/ امروز «قهرمان» ساخته اصغر فرهادي براي اولين بار در جشنواره کن رونمايي مي‌شود. «قهرمان» چهارمين حضور اصغر فرهادي در جشنواره کن است. تاکنون اصغر فرهادي با «گذشته»، «فروشنده» و «همه مي‌دانند» در بخش مسابقه جشنواره کن حضور بهم رسانده . فيلم‌هاي او تاامروز از جشنواره کن جايزه بهترين فيلمنامه براي «فروشنده»، بهترين بازيگر زن ( برنيس بژو ) براي «گذشته» و جايزه بهترين بازيگر مرد(شهاب حسيني) براي «فروشنده» را از جشنواره کن گرفته اند.

«قهرمان» داستان شخصيتي به نام رحيم است که به دليل عدم توانايي در پرداخت بدهي اش در زندان به سر مي برد اما طي دو روز مرخصي در تلاش است، شاکي خود را با پرداخت بخشي از بدهي متقاعد به پس گرفتن شکايت خود کند، اما اتفاقات آنگونه که برنامه ريزي شده پيش نمي رود.

امير جديدي، محسن تنابنده، فرشته صدرعرفايي، احسان گودرزي ، سارينا فرهادي و همراه برخي چهره‌هاي جديد بازيگران اصلي فيلم «قهرمان» هستند.

اصغر فرهادي اعتقاد دارد که روابط خانوادگي موضوعي جهان شمول است و هر بار که در مورد خانواده صحبت مي کنيم ، در مورد مسائل اجتماعي صحبت مي کنيم ، به اين دليل که تمام مشکلات اجتماعي در روابط خانوادگي نهفته است.(نقل از مسترکلاس او در جشنواره در چين)

در فيلم‌هاي اصغر فرهادي خانواده رکن اساسي است، شخصيت‌ها زنجيروار بهم وصل اند با وجودي که ممکن است به لحاظ عاطفي تک افتاده باشند.بن مايه‌هاي اصلي فيلم‌هاي او شامل چند شخصيت کليدي است.اما او اين توانايي را دارد که اهميت را در جزئي‌ترين شخصيت‌هاي فيلمنامه‌اش پيدا کند و به اين شخصيت‌هاي فرعي اجازه بدهد که اثر خود را بر قهرمان اصلي و فيلم بگذارند.

اصغر فرهادي يکبار در پاسخ به خبرنگار کانادايي پس از توليد فيلم «گذشته» گفته بود:« هنگام قصه گفتن ، بايد به فکر درام باشيد. معناي ساده درام اين است که مخاطب نمي تواند آينده را پيش بيني کند. براي من اين يک بازي نيست – فلسفه‌اي پشت آن نهفته است و دقيقاً مانند زندگي است ، زيرا شما نمي توانيد بدانيد که در آينده چه اتفاقي مي افتد. همين امر باعث جذابيت زندگي مي شود. به عنوان مثال ، بسياري از مردم از من مي پرسند که مردم در کشورم چگونه زندگي مي کنند ، و چرا من مايل هستم آنجا باشم يا به کشورم برگردم. من به آنها مي گويم اين دقيقاً براي من جذاب است زيرا هرگز نمي توانم پيش بيني کنم که در آينده چه اتفاقي خواهد افتاد.در سوئيس مي توانيد يک برنامه پنج ساله داشته باشيد. اما من هرگز نمي خواهم در سوئيس زندگي کنم ، زيرا اگر مي دانستم چه اتفاقي قرار است پنج سال بعد بيفتد ، نمي خواستم آن کار را انجام دهم. در داستان هاي من نيز به همين منوال است. من نمي خواهم مخاطبانم بدانند پس از يک دقيقه چه داستاني را تماشا مي کنند.»

در کارنامه درخشان اصغر فرهادي ، دو جايزه اسکار، خرس طلايي برلين و چندين جايزه ريز و درشت به چشم مي خورد، يک نخل طلا و شايد يک شيرطلايي از ونيز افتخارات اين فيلمساز ايراني با شهرت جهاني را کامل کند.

نويسنده:  ارغوان اشتري

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره