فيلم مترجم/ سرقت کار ناپسندي است که توجيهي براي آن وجود ندارد؛ اما همين کار ناپسند جلوه‌اي ويژ‌ه در دنياي سينما دارد. به همين دليل هر چند سال يک بار فيلم معروفي با موضوع سرقت روانه سالن‌هاي سينما مي‌شود. يکي از اين آثار که هنرپيشه‌هاي طرازاولي هم دارد، فيلم «ناجورها» (The Misfits)، محصول ۲۰۲۱ است. در اين فيلم پيرس برازنان (Pierce Brosnan)، فوق‌ستاره خوش‌تيپ ايرلندي در کنار چندين هنرپيشه جوان و خوش‌آتيه هنرنمايي کرده است.
ناجورها را رني هارلين (Renny Harlin)، کارگرداني کرده است. با توجه به سابقه اين کارگردان برجسته و هنرنمايي پيرس برازنان، بايد گفت فيلم ناجورها از آن دسته آثار مهم ۲۰۲۱ به حساب مي‌آيد که به راحتي نمي‌توان از کنار آن گذشت. به همين دليل در ادامه با هم ابتدا نگاهي به داستان فيلم ناجورها مي‌اندازيم. در انتها نيز مي‌بينيم منتقدين برجسته هاليوود چه امتيازهايي براي جديدترين اثر پيرس برازنان در نظر گرفته‌اند.

داستان فيلم ناجورها

اجازه دهيد در همين ابتدا توضيح دهيم در سال ۱۹۶۱، فيلمي با نام ناجورها روانه سالن‌هاي سينما شد. اين فيلم ستاره‌هاي سرشناسي مانند کلارک گيبل، مريلين مونرو و مونتگومري کليفت داشت. فيلم ناجورهايي که امروز از آن صحبت مي‌کنيم، هيچ ربطي به فيلم ناجورهاي سال ۱۹۶۱ ندارد؛ اما اگر اهل سينما هستيد، اکنون که گذارتان به ناجورها ۲۰۲۱ افتاده، چه بسا فرصت مناسبي براي تماشاي ناجورهاي سال ۱۹۶۱ هم دست بدهد.
ماجراي فيلم ناجورها محصول ۲۰۲۱، در خاورميانه روايت مي‌شود و بيشتر صحنه‌هاي اين فيلم در دبي فيلمبرداري شده است. همان‌گونه که حتماً حدس زده‌ايد، پيرس برازنان، نقش اول فيلم ناجورها را بر عهده دارد. در اين فيلم برازنان نقش تبهکاري بين‌المللي را ايفا مي‌کند. اين تبهکار کهنه‌کار که در فيلم با نام ريچارد پيس (Richard Pace)، شناخته مي‌شود، به ناگاه در مقابل گروهي از دزدان قرار مي‌گيرد. اين دزدها که بيشتر آنها جوان هستند، برازنان را گرفتار ماجراي سرقتي مي‌کنند که حتي فکرش را نمي‌کرد.
داستان فيلم ناجورها به لحاظ روايت، ضرب‌آهنگ سريع و غيرمنتظره‌اي ندارد. از طرف ديگر همان‌گونه که در جريان هستيد، در فيلم‌هايي با موضوع سرقت، انتظار داريم تا نقش‌هاي اول داستان، افراد باهوش و زيرکي باشند و ذکاوت خود را به رخ مخاطب بکشند. در فيلم ناجورها خبري از اين هوش و زيرکي نيست و با اثري روبه‌رو هستيم که محبوبيت خود را بيشتر مديون نام پيرس برازنان است. ناگفته نماند قرار گرفتن رني هارلين در مقام کارگردان فيلم ناجورها نيز يکي ديگر از اهرم‌هاي موفقيت اين فيلم به حساب مي‌آيد.

هنرپيشه‌ها و عوامل ساخت فيلم ناجورها
به لحاظ چهره‌هاي معروف مي‌توان ناجورها را فيلم ايرلندي‌ها دانست. در کنار پيرس برازنانِ ايرلندي، ريچارد پيس، کارگردان اين فيلم نيز اهل ايرلند است. از آثار معروف اين کارگردان مي‌توان به فيلم‌هاي کابوس در خيابان الم‌ ۴: استاد رويا (A NightMare On Elm Street 4: The Dream Master)، جان سخت ۲، صخره‌نورد، آبي عميق دريا، جن‌گير: سرآغاز (Exorcist: The Bigining) و ۱۲ راند اشاره کرد.
رامي جابر (Rami Jaber)، هرموئين کورفيلد (Hermoin Corfield)، جِيمي چانگ (Jaime Chung)، مايک دي آنجلو (Mike De Angelo) و تيم راث (Tim Roth)، از ديگر هنرپيشه‌هاي فيلم ناجورها به حساب مي‌آيند.
نگارش فيلمنامه اين اثر به رابرت هِني (Robert Henny) و کِرت ويمِر (Jurt Wimmer)، واگذار شده است. از فيلمنامه‌هاي معروف کرت ويمر مي‌توان به ماجراي توماس کراون (The Thomas Crown Affair)، فوق بنفش‌ (UltraViolet) و سَلت (Salt) اشاره کرد.
در مجموع بايد گفت از آنجايي که مدتي است فيلم درست‌و‌درماني در سبک فيلم‌هاي سرقت ساخته نشده، ناجورها اثري است که تماشاي آن خالي از لطف نخواهد بود.
اکنون که براي شما از ماجراي فيلم ناجورها گفتيم و به عوامل ساخت اين فيلم نگاهي انداختيم، زمان آن فرا مي‌رسد که با هم ببينيم منتقدان طرازاول سينما چه امتيازهايي براي فيلم ناجورها در نظر گرفته‌اند.

استيون پروکاپي از تيرد کوُست ريويو
امتياز ۲.۵ از ۴
استيون پروکاپي فيلم ناجورها را شايسته و هيجان‌انگيز مي‌داند که دزدي تمام عياري را به تصوير کشيده است. به اعتقاد اين منتقد برجسته، قسمت‌هاي مختلف فيلم به خوبي در کنار هم قرار گرفته‌اند تا ناجورها با اثري با لحظه‌هاي هيجان‌انگيز و ماجراجويانه تبديل شود.

ديويد ارليخ از ايندي وايِر
امتياز دي منفي
منتقد ايندي واير موسيقي و لباس‌هاي فاخري که در فيلم ناجورها استفاده شده را به عنوان دليلي براي مصنوعي جلوه‌کردن داستان اين اثر مي‌داند. به گفته اين منتقد مطرح، جزئيات بسياري در فيلم ناجورها از قلم افتاده و اين شرايط باعث شده تا اين فيلم به اثري تبديل شود که حدس زدن پايان آن براي مخاطب چندان دشوار نيست.

تارا مک‌نامارا از کامِن سِنس مديا
امتياز ۳ از ۵
به گفته منتقد کامن سنس مديا، فيلم ناجورها اثري بامزه و مهيج در سبک فيلم‌هاي دزدي است. اين فيلم محتواي چنداني ندارد؛ اما به خوبي مخاطب را تا آخرين لحظه هيجان‌زده نگه مي‌دارد.

بريانا زيگلر از پِيست مگِزين
امتياز ۲ از ۱۰
منتقد پيست مگزين، ناجورها را به فيلم سينمايي بلندي تشبيه مي‌کند که از عکسي قديمي اقتباس شده است.

ريچارد روپِر از شيکاگو سان تايمز
امتياز ۲ از ۴
ريچارد روپِر، فيلم ناجورها را اثري مي‌داند که صحنه‌هاي بامزه آن نمي‌تواند مخاطب را سرگرم کند. به گفته منتقد شيکاگو سان تايمز، ناجورها به لحاظ صحنه‌هاي اکشن نيز آنچنان که بايد و شايد تماشاچي را هيجان‌زده نمي‌کند.

مارک هانسون از اِسلنت مگزين
امتياز ۲ از ۴
منتقد اسلنت مگزين، فيلم ناجورها را اثري تازه و قابل توجه در سبک سينماي سرقت مي‌داند. مارک هانسون به اين نکته تاکيد دارد که دنياي فيلم ناجورها قوام لازم را ندارد، به همين دليل اين اثر در روايت داستان مخاطب را راضي نمي‌کند.
در پايان بايد گفت اگر از طرفداران فيلم‌هاي سبک سرقت هستيد، بدون شک فيلم ناجورها اثري قابل توجه براي شما خواهد بود. اين فيلم براي طرفداران پيرس برازنان نيز به عنوان فيلمي متفاوت و جالب پيشنهاد مي‌شود. به اين نکته نيز اشاره کنيم تماشاي فيلم ماجراي توماس کراون، با بازي پيرس برازنان براي علاقه‌مندان فيلم‌هايي با سبک سرقت خالي از لطف نيست.

ترجمه از سايت فيلم مترجم

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar