ايرنا/ قرن ۲۱ دوران طلايي فيلم‌هاي اکشن بود. اما متاسفانه در دوران طلايي فيلم‌هاي اکشن هم عناويني وجود دارند که آنقدر که بايد مورد توجه تماشاگران قرار نگرفتند و به اندازه‌اي که لياقت داشتند هم ديده نشده‌اند.
فيلم‌هاي اکشن مسير دشواري براي تبديل‌شدن به عناويني محبوب و دوست‌داشتني ندارند. از آن‌جايي که عامه‌پسندترين تماشاگران سينما هم فيلم‌هاي اکشن را تماشا مي‌کنند بنابراين هر فيلم اکشني حتي پيش از اکران هم مي‌تواند يک عنوان موفق و محبوب باشد. اما متاسفانه عناويني در ژانر اکشن وجود دارند که با وجود همه جذابيت‌هايي که نمايش داده‌اند چندان مورد توجه قرار نگرفته‌اند. تعداد اين عناوين در ميان فيلم‌هاي اکشن قرن ۲۱ هم اندک به نظر نمي‌رسد. فيلم‌هاي اکشن آثاري نيستند که به راحتي مورد توجه منتقدان جدي سينما قرار بگيرند. بنابراين آثاري هم وجود دارند که باوجود همه صلاحيت‌ها در نهايت در سطح و اندازه‌اي که بايد تحسين نمي‌شوند.
در ادامه مي‌توانيد با بهترين فيلم‌هاي اکشن قرن ۲۱ که به اندازه لياقتشان ديده نشده‌اند، آشنا شويد. عناويني دوست‌داشتني، جذاب و خيره‌کننده که حتي براي جدي‌ترين هواداران ژانر اکشن هم گم‌نام به نظر مي‌رسند.

سواران عدالت | Riders of Justice
نمره منتقدان: ۹۶ از ۱۰۰
اين که فيلمي در سال ۲۰۲۱ اکران شود و خيلي سريع وارد ليست طولاني بهترين فيلم‌هاي اکشن قرن ۲۱ شود که مورد توجه قرار نگرفته‌اند تقريبا غيرممکن است. اما در دنيايي که شيوع ويروس کرونا زندگي را به غيرعادي‌ترين شکل ممکن تبديل کرده، هيچ اتفاقي غيرممکن نيست. «سواران عدالت» احتمالا يکي از بهترين اکشن‌هاي سال باشد که اصلا مورد توجه قرار نگرفته و لايق تحسين‌هاي بيشتري به نظر مي رسد. اين فيلم که در ميان ژانرهاي گوناگون سينمايي حرکت مي‌کند يک کمدي اکشن تراژديک است که تماشاگر را در داستان خيره‌کننده‌اش غرق مي‌کند.
خلاصه داستان: سربازي غمگين و زخم‌خورده‌اي که همسرش را در يک حادثه‌ي بمب‌گذاري از دست داده به همراه گروهي از مرداني که در شرايطي مشابه با خودش به ايستگاه آخر رسيده‌اند به دنبال سرنخ‌هايي است تا قاتلان همسرش را پيدا کند.

بيبي راننده | Baby Driver
نمره منتقدان: ۹۶ از ۱۰۰
ادگار رايت کارگردان شناخته‌شده‌اي است که بسياري از اهالي سينما او را با فيلم‌هايي مانند «پايان دنيا» و «اسکات پلگريم در برابر دنيا» به ياد مي‌آورند در سال ۲۰۱۷ يکي از متفاوت‌ترين فيلم‌هاي کارنامه کاري‌اش را اکران کرد که هنوز هم آن‌طور که بايد مورد توجه قرار نگرفته است. اگرچه اين فيلم يکي از شگفتي‌هاي گيشه در سال ۲۰۱۷ بود اما منتقدان باور دارند «بيبي راننده» بايد بيشتر تحسين مي‌شد. فيلمي که شايد ناشناخته‌ باشد اما ارزش‌ تماشاکردن را دارد. اين فيلم که يکي از بهترين فيلم‌هاي اکشن قرن ۲۱ هم لقب مي‌گيرد، دنباله‌اي را در دست ساخت دارد که مي‌تواند به بزرگ‌شدن جهان سينمايي‌اش کمک کند.
خلاصه داستان: پسري به نام بيبي عاشق دختري به نام دبورا مي‌شود که شغل مشکوکي دارد. بيبي دوست دارد هميشه در کنار دبورا باشد اما مشکل اساسي آن است که دبورا شغل بيش از حد مشکوکي دارد. با اين حال بيبي اين چالش را مي‌پذيرد و تصميم مي‌گيرد در کنار او کار کند. بنابراين وقتي بيبي به خودش مي‌آيد به اين نتيجه مي‌رسد براي مجموعه‌اي کار مي‌کند که تنها به سرقت‌هاي بزرگ مشغول است. رييس ديوانه‌ي او، ممکن است بيبي را درگير دردسرهاي بزرگي کند.

بروزرساني | Upgrade
نمره منتقدان: ۸۸ از ۱۰۰
استوديو بلام‌هاوس بيشتر به دليل ساخت فيلم‌هاي ترسناک شهرت پيدا کرده اما آن‌ها با فيلم «بروزرساني» نشان دادند که توانايي‌هاي خيره‌کننده‌اي که در ساخت فيلم‌هاي اکشن دارند. اين اکشن آخرالزماني که رنگ و بوي يک انتقام خونين را به خودش گرفته يکي از بهترين فيلم‌هاي اکشن قرن ۲۱ است که چندان مورد توجه قرار نگرفته و به همين دليل لياقت تحسين بيشتري دارد. لوگان مارشال، بازيگر نه‌چندان شناخته‌شده اما توانمند فيلم‌هاي اکشن ستاره اصلي «بروزرساني» است.
خلاصه داستان: مردي که در دنيايي فناوري‌زده زندگي مي‌کند، ارتباط خوبي با تکنولوژي‌هاي نوظهور ندارد. اما اتفاقي رخ مي‌دهد که باعث مي‌شود همسر او به فجيع‌ترين شکل ممکن کشته شود. بنابراين او بدن خود را در اختيار يک هوش مصنوعي پيشرفته قرار مي‌دهد تا قاتلان همسر دوست‌داشتني‌اش را پيدا کند.

Avengement | انتقامجو
نمره منتقدان: ۸۶ از ۱۰۰
«انتقامجو» يک اکشن واقع‌گراي بي‌بديل است که هرگز دوست ندارد تماشاگرش را ساده‌لوح در نظر بگيرد. به همين دليل براي ثانيه به ثانيه داستاني که ارائه مي‌کند، برنامه دارد و يکي از متمايزترين اکشن‌هاي چند سال اخير است. اين فيلم نه به اندازه عناوين مجموعه «جان ويک» بيش از حد اکشن ظاهر مي‌شود و نه به اندازه درام‌هاي هيجان‌انگيز چند سال اخير اندکي خسته‌کننده به نظر مي‌رسد. «انتقامجو» يک شاهکار مستقل است که حد خودش را به خوبي مي‌داند. به همين دليل يکي از بهترين فيلم‌هاي اکشن قرن ۲۱ است که فراموش شده است.
خلاصه داستان: کين يک زنداني مجرم است که براي عيادت از مادرش، زندان را ترک مي‌کند. او موفق مي‌شود پليس‌ها را تنها بگذارد و از بازگشت دوباره به پشت ميله‌هاي زندان فرار کند. اما وقتي در يک رستوران خاطرات زندگي‌اش را بازگو مي‌کند، ناگهان متوجه مي‌شود حقايق تلخي وجود دارد که او از آن‌ها بي‌اطلاع بوده است.

The Bouncer | تندرست
نمره منتقدان: ۸۰ از ۱۰۰
ژان کلود ون‌دام در شرايطي مشابه با سيلوستر استالونه و آرنولد شوارزنگر يکي از اساطير زنده‌ي سينماي اکشن است. متاسفانه او در چند سال اخير، صرفا در فيلم‌هاي ضعيف حاضر بوده و عنوان قابل دفاعي در کارنامه‌اش نداشته است. اما «تندرست» متفاوت‌ترين فيلم چند سال اخير ون‌دام لقب مي‌گيرد. فيلم «تندرست» احتمالا يکي از معدود فيلم‌هاي اکشن تاريخ سينما باشد که منتقدان آن را بيشتر از تماشاگران دوست داشته‌اند و به همين دليل چندان مورد توجه قرار نگرفته است. اما يکي از بهترين فيلم‌هاي اکشن قرن ۲۱ است که متاسفانه به حاشيه رانده شده و فراموش‌شده به نظر مي‌رسد.
خلاصه داستان: نگهباني در يک درگيري راهي زندان مي‌شود. او حالا بايد با پليس همکاري کند تا هم از زندان آزاد شود و هم حق حضانت دختر کوچکش را به دست بياورد.

Hardcore Henry | هنري جان‌سخت
نمره منتقدان: ۵۱ از ۱۰۰
اين که دوربين در برابر چشم‌هاي شخصيت اصلي قرار بگيرد، پديده‌اي است که بيش‌تر در بازي‌هاي ويديويي اول شخص ديده مي‌شود. اما فيلم «هنري جان‌سخت» اين نحوه فيلم‌برداري را به زيباترين و هيجان‌انگيزترين شکل ممکن وارد سينما کرده تا همه آن‌چه از يک اکشن متفاوت انتظار داريم را فراهم کند. اين فيلم با روايتي ساده اما سرشار از پيچيده‌گي گويي از دنياي بازي‌هاي کامپيوتري وارد سينما شده روايتش را از زاويه نگاه اول شخص نمايش مي‌دهد و اين بزرگ‌ترين تفاوت آن با همه فيلم‌هاي اکشن تاريخ سينما است.
بخش عظيمي از جذابيت‌هاي هميشگي فيلم‌هاي اکشن با روايت متفاوت اين فيلم، زير سوال مي‌رود. به همين دليل منتقدان واکنش‌هاي چندان مثبتي به اين فيلم هيجان‌انگيز نداشتند و آن را بيشتر از آن‌که خلاق بدانند، متفاوت تعريف کردند. اما باز هم دليل قانع‌کننده‌اي براي جذاب‌نبودن «هنري جان‌سخت» وجود ندارد. «هنري جان‌سخت» به معناي واقعي کلمه لايق تحسين‌هاي بيشتري بود که هرگز به آن‌ها دست پيدا نکرد.
خلاصه داستان: هنري احيا شده و از مرگ نجات پيدا کرده اما حافظه‌اش را از دست داده است. در شرايطي که او به دنبال کشف هويت خودش مي‌گردد بايد همسرش را هم نجات دهد. همسر هنري توسط يک ديکتاتور ديوانه جنگ گروگان گرفته شده و در آستانه مرگ قرار دارد.

Reign of Fire | امپراطوري آتش
نمره منتقدان: ۴۲ از ۱۰۰
اين اکشن آخرالزماني ايده‌اي بسيار عظيمي را دنبال مي‌کرد که دسترسي به آن با بودجه ۶۰ ميليون دلاري اندک بعيد به نظر مي‌رسيد. به همين دليل تماشاگران وسواسي و بادقت فيلم نمي‌توانند ارتباط خوبي با آن برقرار کنند چون در بسياري از سکانس‌ها محدوديت‌هاي مالي به چشم مي‌آيند. به همين دليل «امپراطوري آتش» با وجود هنرنمايي بازيگران شناخته‌شده‌اي مانند کريستين بيل و متئو مک‌کانهي مورد توجه منتقدان قرار نگرفت و حتي فروش قابل قبولي هم کسب نکرد. اما تماشاي اين فيلم که مي‌تواند يکي از بهترين اکشن‌هاي فراموش‌شده قرن ۲۱ باشد هنوز هم جذاب است.
خلاصه داستان: کودکي به نام کوين ناخواسته باعث بيداري اژدهايي مخوف مي‌شود. اژدها باعث مرگ بسياري از جمله مادر کوين شده و خيلي زود همه دنيا به تسخير اژدهاي غول‌پيکر درآمده و جهان براي هميشه تغيير مي‌کند. سال‌ها پس از ويراني کره زمين، کوين و تنها بازماندگان نسل بشر در يک قلعه قديمي پنهان شده‌اند اما با يک غريبه و همکارانش رو به رو مي‌شوند که ادعا مي‌کنند شکارچي اژدها هستند. آيا کابوس تلخ اژدهاي بيدارشده به پايان مي‌رسد؟

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar