ايران/ تجربه نشان داده است که يکي از ژانرهاي بسيار موفق بخصوص در تلويزيون، سريال‌هاي تاريخي است که يکي از شاخه‌هاي فرعي‌اش سريال‌هاي مذهبي تاريخي است که هميشه طرفداران خودش را داشته است؛ طيف طرفداران سريال‌هاي مذهبي گسترده است، مخاطبان هم از منظر تاريخي و جذابيت داستاني به اين‌گونه فيلم‌ها و سريال‌ها توجه مي‌کنند.
به‌همين دليل تجربه طولاني در تمام دنيا ثابت کرده است که اينها سريال‌هاي خوبي هستند و در ايران اين‌گونه کارها موفق بوده‌اند؛ بجز تعدادي از کارهاي ضعيف و ناخوشايند که در اين مدت ساخته شد و مخاطب هم استقبال نکرد.
در کل سريال‌هاي مذهبي تاريخي ايراني در دنيا به لحاظ اکران موفق نبوده است. اينکه چرا سريال‌هاي مذهبي تاريخي ما در کشورهاي عربي به‌طور عام و کشورهاي مسلمان به طور خاص که هم دين هستيم، نمايش داده نمي‌شود، دو دليل دارد. يکي اينکه خوب ساخته نمي‌شوند  و دوم اينکه ما با ديد بسته با اينگونه سريال‌ها بخصوص در تلويزيون برخورد مي‌کنيم و مي‌خواهيم از يک زاويه مشخص به موضوعات توجه شود و اين در حالي است که با کمي سعه صدر مي‌توان فيلم‌هايي ساخت تا در همه کشورها نمايش داده شوند.
نکته ديگري که مي‌شود به آن اشاره کرد اين است که سريال‌هاي مذهبي به طور معمول بين ۵۰ تا ۵۰۰ درصد بيشتر از سريال‌هاي پرهزينه، هزينه دارند، اما اغلب، به استثناء چند اثر واقعاً فاخر، انعکاس آن‌ها آنچنان که بايد و شايد نيست و اگر تماشاگران آن را مي‌بينند به خاطر موضوع و بن‌مايه مذهبي آنهاست که به آن عشق مي‌ورزند. همه اين‌ها يعني در اين حوزه هنوز بسيار بسيار جاي کار وجود دارد چنين موضوعاتي که جزو فرهنگ و اعتقادات مردم است بايد بسيار حرفه‌اي و در طرازي بالاتر از استاندارد ساخته شوند و در اين صورت حتماً با استقبال صدچندان مواجه خواهند شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar