ميزان/ «کوزوو» نام فيلمي کمدي به کارگرداني ميثم هاشمي‌طبا و تهيه‌کنندگي حسن کلامي است که گوهر خيرانديش، فرهاد آييش، بهاره کيان‌افشار، کورش تهامي، روشنک گرامي، سياوش چراغي‌پور و هومن شاهي بازيگرانش هستند
خبرگزاري ميزان - «کوزوو» هم از آن دسته فيلم‌هايي است که ابتداي امسال با توجه به افزايش شيوع کرونا با توقف موقت فيلمبرداري مواجه شد و خبر جديدي از آخرين مراحل آماده‌سازي آن منتشر نشده بود و به تازگي عکس‌هاي جديدي از اين فيلم رونمايي شد. گوهر خيرانديش، کورش تهامي، روشنک گرامي، بيوک ميرزايي، سياوش چراغي‌پور و هومن شاهي از جمله بازيگراني هستند که در فيلم سينمايي «کوزوو» به کارگرداني ميثم هاشمي طبا ايفاي نقش کرده‌اند. فرهاد آييش و بهاره کيان‌افشار نيز پيش از اين به عنوان بازيگران فيلم سينمايي «کوزوو» معرفي شده بودند.


ميثم هاشمي طبا، طراح صحنه، نويسنده و کارگردان سينما و تلويزيوني در «کوزوو» نيز فيلمنامه خودش را جلوي دوربين فيلمرداري بهرام درخشاني برده است. او کارگرداني فيلم سينمايي ۱۰۱ دقيقه‌اي «نفس‌هاي آرام» را برعهده داشته است. ساخته پيشين اين کارگردان سال ۱۳۹۸ فيلمبرداري و آماده شد و بازيگران، چون کوروش تهامي، محمود پاک نيت، همايون ارشادي، ليلا بلوکات، آوا دارويت، جعفر دهقان و شهرام عبدلي در آن به ايفاي نقش پرداخته‌اند. اين فيلم اجتماعي و خانوادگي درباره زوج جواني با نام رضا و محيا است که در آستانه ازدواج قرار دارند و بر اثر حادثه‌اي زندگي محيا و رضا دچار تغييراتي مي‌شود. «نفس‌هاي آرام» با بازي بازيگران نام آشنا اکنون به صورت آنلاين در حال اکران است و تاکنون رضايت ۵۷ درصدي مخاطبان را توانسته کسب کند. اين فيلم نيز رگه‌هايي از کمدي موقعيت را در بطن داستان خود روايت مي‌کند.

ميثم هاشمي‌طبا در اين فيلم بار ديگر با کوروش تهامي در اين فيلم همکاري کرده است. با توجه به اخباري که منتشر شده گفته مي‌شود بازيگران اين فيلم سينمايي در نقش‌هاي متفاوتي بازي دارندو اميد زيادي به فروش آن در گيشه سينما‌ها مي‌رود. اين فيلم قرار است در جشنواره چهلم فيلم فجر رونمايي شود.

فيلمبرداري فيلم سينمايي «کوزوو» به تازگي به پايان رسيده و در حال حاضر اين فيلم مراحل پس توليد خود را طي مي‌کند. ميثم هاشمي‌طبا درباره موسيقي فيلم «کوزوو» توضيح داده است: ترکيبي از موسيقي سنتي ايراني و غير ايراني است به اين شيوه که اين دو نوع موسيقي در بعضي جا‌ها ترکيب مي‌شوند و بعضي جا‌هاي ديگر به صورت انفرادي نواخته مي‌شود. وي در پاسخ اين پرسش که داستان «کوزوو» روايت‌گر چيست عنوان کرد: «کوزوو» داستان يک الماسي تاريخي متعلق به پادشاه کشور کوزوو است که اتفاقاتي درباره آن رخ مي‌دهد. البته اسم سابق اين فيلمنامه «الماس خونين» بود، اما در بازنويسي آخر به «کوزوو» تغيير دادم. در اروپا کشوري به اسم «کوزوو» وجود دارد که بسياري از جمعيت آن مسلمان هستند و به صورت خيلي اتفاقي اين اسم را به عنوان اسمي خاص که کم‌تر انتخاب شده است، برگزيدم. همچنين تاريخچه الماس کوزوو را براي آن تعريف کردم.

هاشمي طبا پيرامون سختي فيلمبرداري اين فيلم پربازيگر اظهار کرد: فيلمبرداري «کوزوو» به چند دليل خيلي سخت و مشکل بود؛ اول اينکه ما مي‌خواستيم تاريخ و جغرافيايي را براي اين فيلم حتي در پشت صحنه‌مان نمايش ندهيم به همين دليل سعي کرديم مردمي را که با ماسک مي‌گذرند در تصاوير نداشته باشيم چراکه حاکي از دوران کرونا داشت، دومين مساله رعايت کردن پروتکل‌ها بود. سازمان سينمايي پروتکل‌هاي مشخصي را براي فيلمبرداري‌ها درنظر گرفته است و بايد به گونه‌اي آن را رعايت مي‌کرديم که هيچ‌کدام از عوامل پشت و جلوي دوربين به کرونا مبتلا نشوند که خوشبختانه اين اتفاق نيفتاد.


با توجه به نياز سينما‌ها به فضاي طنز و کمدي پيش‌بيني مي‌شود اين فيلم در اکران خود در سينما‌ها مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار بيگرد. کارگردان فيلم هنوز درباره اکران اين فيلم در شرايط سينمايي برنامه‌اي عنوان نکرده و احتمالا پس از رونمايي در جشنواره فيلم فجر اکران اين فيلم را شاهد خواهيم بود.

در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: معدنچيا ميگن: هرچي بيشتر دنبال الماس بگردي، کمتر پيداش مي‌کني. به عقيده اونا، الماسه که آدمشو پيدا مي‌کنه. اونه که تصميم ميگيره دست کي بيوفته و رو انگشت کي بشينه...

عوامل فيلم سينمايي «کوزوو» عبارتند از: جانشين تهيه‌کننده: مهديا عابدي، دستيار يک کارگردان و برنامه‌ريز: جواد گنجي، مدير فيلمبرداري: بهرام بدخشاني، صدابردار: اميد عاشوري، طراح صحنه و لباس: اصغر نژادايماني، طراح گريم: محسن دارسنج، جانشين توليد: حسين فرضي‌زاد، منشي صحنه: مارال فتحي، جلوه‌هاي ويژه: سعادت بسطام مدير تدارکات: مهدي عباسي‌پور، عکاس: کوروش جوان، گرافيست و مدير تبليغات: محمدرضا بهشتي‌نژاد و مشاور رسانه‌اي: مريم قرباني‌نيا.

هادي زمرديان مجري طرح و سرمايه‌گذار اين پروژه است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar