دنياي اقتصاد/ شيوع کرونا در يک‌سال ونيم اخير ضربه مهلکي به سينماي جهان وارد آورده؛ اما با وجود اينکه چين نخستين کشوري بود که درگير اين بيماري همه‌گير شد و با توجه به اوضاع سياسي آن، بازار سينمايي‌اش را منزوي و فضا را براي کار هاليوود در اين کشور تنگ کرده است، اژدهاي زرد به زودي امپراتوري خود را به سرعت گسترش مي‌دهد. آن‌چنان‌که اگر پيش‌بيني‌ها درست به وقوع بپيوندد، چين تا پايان امسال براي دومين سال متوالي به بزرگ‌ترين بازار سينمايي جهان از لحاظ ميزان فروش تبديل مي‌شود و از مجموع تمام گيشه‌هاي اروپايي بزرگ‌تر خواهد شد. به نظر مي‌رسد علاوه بر توليد فيلم‌هاي پرخرج و جديد، کنترل سريع کرونا و افزودن شگفت‌آور سالن‌هاي سينما در اين کشور از دلايل اين موفقيت باشد.

البته رشد فروش سينماها در سال اخير منحصر به چين نمي‌شود، بلکه با بازگشايي بيشتر سالن‌هاي نمايش به حالت عادي با واکسيناسيون عمومي، سينماي جهان نسبت به سال گذشته رشد اميدوارکننده‌اي داشته است و براساس برآوردها، گيشه کرونازده جهاني تا پايان سال جاري ميلادي تا ۶۸ درصد نسبت به سال گذشته ترميم خواهد شد. به گزارش «ايرنا» گيشه جهاني در پايان ماه آگوست امسال (شهريور ۱۴۰۰) از گيشه کرونازده و ۱۲ ميليارد دلاري سال ۲۰۲۰ پيشي گرفت و حالا گزارش جديد شرکت تحليل داده گاور استريت آناليتيکس (Gower Street Analytics) نشان مي‌دهد ميزان فروش گيشه تا پايان سال جاري ميلادي به ۲۰ميليارد و ۲۰۰ميليون دلار نيز خواهد رسيد.

خبر خوب اينکه اين ميزان فروش در مقايسه با سال گذشته از احياي ۶۸درصدي گيشه حکايت دارد و خبر بد هم آنکه گيشه همچنان ۵۲درصد پايين‌تر از رکورد ۴۲ميليارد و ۳۰۰ميليون دلاري سال ۲۰۱۹ بوده و از نصف ميانگين ۴۱ ميليارد و ۹۰۰ ميليون دلاري سه سال پيش از شيوع کرونا، يعني از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ هم کمتر است.


شرکت گاوراستريت براي رسيدن به اين پيش‌بيني، از آمار فروش از ابتداي سال تاکنون و پيش‌بيني وضعيت گيشه در کشورهاي مختلف استفاده کرده است. با گذشت ۹ ماه از سال ۲۰۲۱ تاکنون مجموع فروش گيشه بين‌المللي، به استثناي سينماهاي چين، در مجموع به ۵ميليارد و ۲۲۰ميليون دلار رسيده و از ۵ميليارد و ۱۳۰ ميليون دلار فروش در گيشه چين تا تاريخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۲۱ (۲۰ شهريور ۱۴۰۰)، پيشي گرفته است. گيشه آمريکاي شمالي نيز در اين ۹ ماه، در مجموع ۲ميليارد و ۳۱۰ميليون دلار فروش کرده است. شرکت گاوراستريت پيش‌بيني مي‌کند تا پايان سال جاري ميلادي ميزان فروش گيشه بين‌المللي به ۹ميليارد و ۱۰۰ميليون دلار برسد و به تفکيک منطقه از اروپا، خاورميانه و آفريقا ۴ميليارد و ۳۰۰ميليون دلار، از آسيا و اقيانوسيه (به استثناي چين) ۳ميليارد و ۸۵۰ميليون دلار و از آمريکاي لاتين ۹۰۰ميليون دلار درآمد داشته باشد. براساس پيش‌بيني‌هاي اين شرکت، گيشه سينماهاي چين و آمريکاي شمالي به ترتيب سال را با ۶ميليارد و ۶۰۰ميليون دلار و ۴ميليارد و ۵۰۰ميليون دلار فروش به پايان خواهند رساند.

به استناد گزارش گاوراستريت، گيشه جهاني در چهار ماه آخر سال ۲۰۲۰ با وجود آنکه بخش قبل توجهي از سينماهاي جهان تعطيل بودند، حدود ۴ميليارد و ۴۰۰ميليون درآمد داشت. در آغاز ماه سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهريور ۹۹)، ۷۵درصد سينماها فعال بودند؛ اما تا پايان سال به دنبال واکنش دولت‌ها به موج دوم و سوم کرونا، آمار سينماهاي فعال به ۵۶درصد کاهش يافت.

ويروس کرونا اواسط ماه دسامبر (۲۴ آذر) در شهر ووهان در استان هوبي چين گزارش شد. ابتدا از اين بيماري به‌عنوان ذات‌الريه نام برده مي‌شد؛ اما کميسيون ملي بهداشت چين در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دي ماه ۹۸) به‌صورت رسمي شيوع اين ويروس را در چين اعلام کرد. اين بيماري که به‌تدريج به کشورهاي مختلف سرايت و سازمان جهاني بهداشت از آن با واژه همه‌گيري ياد کرد تا لحظه تنظيم خبر ۲۱۹ ميليون نفر را در جهان مبتلا کرده است که از اين ميان بيش از چهارميليون و ۵۵۰هزار نفر جان باخته‌اند. شيوع اين ويروس موجب تعطيلي بسياري فعاليت و رويدادهاي مختلف سياسي، اجتماعي و فرهنگي از جمله جشنواره‌ها، نمايشگاه‌ها و بسته شدن سينماها، سالن هاي تئاتر و کنسرت و کتاب‌فروشي‌ها شد و تاثيرات منفي زيادي بر بازارهاي جهاني و اقتصاد کشورها در بخش‌هاي گوناگون از جمله فرهنگ گذاشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar