بانوان سینما/ معدود بازیگرانی هستند که با ثبت یک یا دو نقش در اوایل دوران حرفه‌ای خود تصویر و نمادی از خود بجای بگذارند که تا مدت‌ها نامشان در حافظه تاریخی سینمایی باقی بماند. عاطفه رضوی از این دست بازیگران است. او یکی از متفاوت ترین تصاویر حضور زنان در سینمای جنگ در نقش مریم قندی و در فیلم «نجات یافتگان» را ثبت کرده. فیلمی متفاوت و عجیب از زنده یاد رسول ملاقلی پور که اینبار قهرمان زنش را نه در پشت صحنه جنگ که درست در دل میدان مبارزه قرار می‌دهد. در آن فیلم سخت مریم برای نجات یک رزمنده قطع نخاع، آزمون دشوار تعهد و دوگانه ای بین وظیفه و احساس را پشت سر می‌گذارد. هر چند پیش از آن عاطفه رضوی در فیلم های مهمی چون آنسوی آتش و نرگس نیز در نقش های مکمل حضور داشت و تا اواخر دهه ۷۰ هم در بازیگری فعال بود ولی به یکباره حضورش کمرنگ شد به طوری که بسیاری گمان خداحافظی او با بازیگری را مطرح ساختند. حضور عاطفه رضوی را آخرین بار در سریال کیمیا (۱۳۹۴) و سریال پرستاران (۱۳۹۵) و نقش کوتاهش در فیلم قصه ها (۱۳۹۰) به یاد داریم.

در همه بیست سال گذشته، حضور جسته و گریخته عاطفه رضوی در بازیگری برای همه ما سوال بود. اینکه چطور ممکن است ستاره اواخر دهه ۶۰ و اوایل دهه ۷۰ سینما، آن هم پس از نقش جذاب و به یادماندنی اش در نجات یافتگان (سفر به چذابه) به یکباره از جریان اصلی بازیگری فاصله بگیرد. بازیگری که در همین معدود فعالیت هایش مشخصا نبوغ و استعداد ذاتی مشاهده می‌شود و انگار چهره و چشمانش نیز  برای قاب سینما خلق شده اند. 

حالا حضور افتخاری و کوتاه عاطفه رضوی در قسمتهفتم «خاتون» ثابت کرد دلیل این کم کاری  هر چه که بوده، ضررش به سینما و علاقه مندانش رسیده... در سینمایی که تنوع بازیگرش محدود است غیبت بازیگرانی با قابلیت های عاطفه رضوی بیش از پیش به چشم می‌آید. یک بازی کلاسیک و تاثیرگذار در نقش کاراکتری جذاب به نام «قدرت» که تنها کافیست چند سکانس پیش چشم مخاطب ظاهر شود تا به تصویری آشنا و به یادماندنی در ذهن او تبدیل گردد. از آن کاراکتر های جذابی که میتوان یک اسپین آف از خاتون را با محوریت قصه زندگی اش در جنگل و همراهی اش با نهضت جنگل تدارک دید. امیدواریم این بازگشت، آغازی برای دوران پرکاری تازه برای بازیگری توانا چون عاطفه رضوی باشد.

* عاطفه رضوی به خاطر نقش مریم قندی از دومین جشن خانه سینما تندیس بهترین بازیگر نقش اول گرفت. 
*عاطفه رضوی از سال ۶۶ تا ۸۸ در حرفه چهره پردازی آثار متعدد نیز مشغول به فعالیت بوده است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar